wijzigt 4? 2016-4 I Geo-Info 5 dan naast prijs andere elementen een rol spelen als subgunningscriterium. Gebruik van EMVI was het uitgangspunt, gunnen op "Laagste prijs" moest gemotiveerd kunnen worden. In de gewijzigde AW2012 wordt de term "EMVI" gebruikt als overkoe pelende term voor alle gunningscriteria. Hiermee geeft de wetgever aan dat vanuit de aanbeste dende dienst altijd gestreefd moet worden naar de economisch beste oplossing. De gewijzigde AW2012 kent drie mogelijke gunningscriteria: De beste prijs-kwaliteitsverhouding; Laagste prijs op basis van kosteneffectiviteit; Laagste prijs. Ad 1. Dit is het gunningscriterium "EMVI" van vóór de gewijzigde AW2012 waarbij het opvallend is dat het kenmerk "prijs" niet meer als te hanteren element (naast functionaliteit etc.) in de wet [2] wordt genoemd. Ad 2. De bepaling van de "laagste prijs op basis van kosteneffectiviteit" kan plaats vinden aan de hand van de levenscycluskosten. Deze hebben betrekking op [3] de aanschafprijs maar ook op de kosten voor verwerving, gebruikskosten, onderhoudskosten, en kosten volgend uit het einde van de levenscyclus. Ook kosten van externe milieu-effecten kunnen hierin worden meege nomen, maar dan moeten de effecten wel op geld waardeerbaar zijn. Kennelijk is er ruimte voor creativiteit en kan de bepaling ook op andere wij zen plaats vinden gegeven het gebruik van "zoals" in art. 2.114 lid 2 sub: "b. laagste kosten berekend op basis van kosteneffectiviteit, zoals de levenscyclus- kosten, bedoeld in artikel2.115a." Ad 3. Gebruik van het criterium laagste prijs is in toegestaan mits deugdelijk gemotiveerd. Denk hierbij aan de verwerving van homogene massaproducten in een volwassen markt met voornamelijk prijsconcurrentie. Natuurlijk moet de aanbestedende dienst bij gebruik van gunningscriteria 1 en 2 in de aanbeste dingsdocumenten nog steeds aangeven wat de relatieve gewichten van de gekozen kenmerken of hun volgorde van belangrijkheid is. Het voorgaande is een reden temeer om de zakelijke rechtvaardiging voor Geo-ICT projecten, waarover Jos Anneveld een artikel publiceerde in Geo-Info 2016-1, in orde te hebben. Percelen Een belangrijk doel van de wetgever is het vergro ten van de toegang voor het MKB tot (Europese) aanbestedingen. Waar de aanbestedende dienst tot nu toe de keuze heeft om een opdracht of raamovereenkomst in percelen te verdelen, is in de gewijzigde AW2012 de hoofdregel dat er een verdeling in percelen wordt gehanteerd tenzij deugdelijk gemotiveerd kan worden waarom niet. Bij de indeling in percelen moet de aanbe stedende dienst ook in de gewijzigde AW2012 de verdeling zo maken dat de toegang voor het MKB niet wordt gehinderd. Daartoe zal zij de verde ling moeten baseren op de kenmerken van de opdracht, en de mate waarin percelen voor wat betreft aard en omvang interessant kunnen zijn voor het MKB. Als er een verdeling in percelen wordt gehanteerd kan een inschrijver er voor kiezen (als de aanbestedende dienst dat toestaat) een combinatie-inschrijving in te dienen. In dat geval wordt met één inschrijving ingeschreven op twee of meer percelen. Daarbij kan de inschrijver de voorwaarde stellen dat hij de opdracht alleen zal uitvoeren als hij alle percelen waarvoor hij de combinatie-inschrijving heeft ingediend gegund krijgt. Daarnaast heeft de aanbestedende dienst de mogelijkheid om het aantal percelen dat aan een inschrijver wordt gegund te beperken, maar dan moet wel vooraf helder zijn hoe er wordt vastge steld welke percelen niet worden gegund. Verlicht regime 2B-diensten vervalt Met de invoering van de gewijzigde AW2012 vervalt [4] ook het verlichte aanbestedingsregime (melden van de gegunde opdracht) voor de 2B-diensten waar geen sprake is van een grensoverschrijdend belang. Dit betekent dat diensten voor de terbe schikkingstelling van geo-personeel (detachering), en tijdelijk geo-personeel (interim personeel, uitzendkrachten) Europees moeten worden aanbesteed indien de opdrachtwaarde ervan boven de drempelwaarde [5] uitkomt. Aanbeste dende diensten en leveranciers, let dus goed op: als de waarde van het met een leverancier gesloten detacheringscontract boven de betreffende drem pelwaarde uitkomt, moet dit Europees worden aanbesteed! Elektronisch aanbesteden verplicht Alle aanbestedingen volgens nationale en Europese procedures moesten al op TenderNed gepubliceerd worden. Het wordt (als het wets voorstel wordt aangenomen) vanaf 1 juli 2017 ook verplicht om de communicatie tussen inschrijvers en aanbestedende diensten (in ieder geval de vra gen, de Nota('s) van Inlichtingen, verduidelijkende documenten en de inschrijving) elektronisch te laten verlopen. Dat hoeft niet via TenderNed, maar dat kan wel. Vaak worden door aanbestedende diensten een elektronisch inkoop- en aanbeste dingsplatform als Negometrix, Commerce-hub of CTM solution gebruikt. Er wordt dan vanuit één van deze platforms gepubliceerd op TenderNed waarbij in de publicatie wordt verwezen naar een website die toegang biedt tot de aanbesteding. Voor iedere aanbestedende dienst die nog niet de beschikking heeft over een elektronisch inkoop- en aanbestedingsplatform is het nu toch echt het moment om actie te ondernemen. Ook indien u slechts sporadisch Europees aanbesteedt, want de platforms ondersteunen ook meervoudig onder handse aanbestedingen, dynamische aankoop systemen (marktplaatsen), erkenningsregelingen, groslijsten, en niet te vergeten functionaliteiten voor contractmanagement! Leveranciers moeten er voor zorgen dat ze om kunnen gaan met de platforms die hen door de aanbestedende diensten worden aangeboden. Dat is niet moeilijk maar kost even wat inspanning. Gelukkig beseffen de aanbieders van de platforms dat goede ondersteuning van leveranciers belang rijk is en is de ondersteuning, ook naar leveranciers, van een goed niveau. Tot slot De komende wijzigingen in de Aanbestedingswet zullen in de dagelijkse praktijk wel even wennen zijn, zowel voor de aanbestedende diensten als voor de leveranciers. Er zal nog veel over geschre ven, geklaagd en geprocedeerd worden, en zo blijft het aanbestedingsrecht in ontwikkeling. Referenties [1] Strikt genomen het wetsvoorstel "Implementatie aanbe stedingsrichtlijnen voor opdrachten boven de Europese drempelwaarden en concessierichtlijn (EK 34.329)" [2] Art. 2.115 lid 2 gewijzigde AW2012 [3] Art. 2.115a AW2012 [4] Strikt genomen is het verlichte regime al sinds 18 april 2016 vervallen, aangezien de Europese Richtlijnen voor dit onderdeel rechtstreekse werking hadden omdat Neder land de Richtlijnen niet op tijd had geïmplementeerd. [5] De opdrachtwaarde exclusief BTW en inclusief opties. Deze bedraagt voor de centrale overheid 135.000, voor andere aanbestedende diensten 209.000, en voor zoge naamde speciale sectorbedrijven (sectoren water- en ener gievoorziening, vervoer en postdiensten) 418.00 mr.ir.Jos C. Anneveld is DGA van Cernan BV en als onafhan kelijk adviseur verbonden aan AeroVision BV. Jos is te bereiken via jos.anneveld@aerovision.nl. Ronald Vroom is als senior pro curement specialist verbonden aan Precure-iT, onderdeel van Emirator. Hij is gespecialiseerd in iT-sourcing en aanbestedings recht. Ronald is te bereiken via r.vroom@precure-it.com. j.

Geo-Info | 2016 | | pagina 7