2016: International Year of Glob en International Map Year De rol van atlassen bij beeldvorming; een denkoefening voor 3 havo/vwo Om mensen te laten zien hoe kaarten en atlassen helpen om de wereld beter te begrijpen, hebben kartografen en geodeten wereldwijd 2016 uitgeroepen tot International Map Year. Ook voor geografen is 2016 een speciaal jaar; zij hebben wereldwijd 2016 uitgeroepen tot International Year of Global Understanding om mensen na te laten denken over duurzaamheid en over de invloed van hun doen en laten op de leefomgeving van anderen. Om die twee initiatieven te combineren, is deze les ontwikkeld voor scholieren van 3 havo/vwo. 8 Geo-Info I 2016-5 Door Ferjan Ormeling Joop van der Schee 1. Wat kaarten en atlassen wel en niet vertellen Het jaar 2016 is uitgeroepen tot het International Year of Global Understanding (IYGU). Waarom? Om mensen overal in de wereld te stimuleren na te denken over duurzaamheid en globali sering in hun eigen leefomgeving. En ook om mensen oog te laten krijgen voor de invloed van hun doen en laten op de leefomgeving van andere mensen. Duurzaamheid betekent zo met de wereld omgaan dat ook volgende generaties er goed kunnen leven. Het jaar 2016 is ook uitgeroepen tot het International Map Year. Waarom? Om mensen te laten zien hoe kaarten en atlassen helpen om de wereld beter te begrijpen. Vraag 1: Wat zie jij van globalisering in jouw leefomgeving? Vraag 2: Kun je een voorbeeld noemen van een kaart die je helpt de wereld beter te begrijpen? Mensen kijken allemaal op hun eigen manier naar de wereld waarin ze leven. Maar dat rea liseren we ons niet altijd. Hoe mensen kijken is voor een belangrijk deel aangeleerd op school. En daar hebben schoolatlassen een rol bij gespeeld. Aan de hand van schoolatlassen leer je de wereld kennen en in te delen en ook je een mening te vormen over allerlei dingen. Ook over duurzaamheid en globalisering. Schoolatlassen zijn niet neutraal. Dat blijkt uit de onderwerpen die wel of niet aan de orde komen zoals klimaatverandering, verkeersdrukte, criminaliteit, armoede en milieuvervuiling. De ene atlas besteedt meer aandacht aan bepaalde onderwerpen dan de andere. Niet alleen de onderwerpen verschillen per atlas, ook wat de kaarten in een atlas vertellen. De atlasmakers bepalen wat je in een kaart te zien krijgt. We starten met je eigen schoolatlas om te zien hoe die in elkaar zit en hoe de atlasmaker aankijkt tegen de wereld en tegen duurzaam heid en globalisering. Daarna kijken we naar een buitenlandse schoolatlas om te zien hoe die verschilt van onze eigen versie. 2. Het verhaal van een atlas In een verhaal gebeurt er altijd wat en gebeur tenissen worden in een bepaalde volgorde verteld. Sommige gebeurtenissen krijgen meer aandacht dan andere, omdat de verteller ze belangrijker vindt. Een atlas vertelt ook een ver haal. Een verhaal over hoe gebieden op aarde verschillen in natuur (hoogte, klimaat, planten groei) en cultuur (taal, godsdienst, gewoonten). Een verhaal ook over hoe mensen in die gebie den leven. In de atlas staan natuurlijk ook de namen van de gebieden, plaatsen, rivieren en bergen die in het verhaal belangrijk zijn. Al die namen samen noemen we topografie (topos betekent plaats en grafie betekent schrijven). Een atlas begint meestal met de dingen die heel belangrijk zijn zoals het eigen land. In figuur 1 zie je welke kaarten van Europese gebieden in de eerste Bosatlas uit 1877 stonden. De pijltjes geven de volgorde aan. Die atlas begon met Nederland, dan de Alpen, dan Duitsland, et cetera. Figuur 1 - De volgorde van de kaarten van Europese gebieden in de eerste Bosatlas uit het jaar 1877. Een tweede ding dat opvalt is dat landen die volgens de atlasmakers belangrijk zijn, op een grotere schaal zijn afgebeeld of meer kaarten hebben. Figuur 2 laat zien dat er in de Bosatlas van 2001 veel kaarten van Nederland stonden en maar weinig van Azië. In figuur 2 kun je ook zien dat Nederland verhoudingsgewijs minder kaarten had in 1877 dan in 2001. Vraag 3: Wat is de volgorde van de afgebeelde gebieden in jouw schoolatlas? Welke landen in Europa komen eerst en welke laatst? Vind je dat logisch? Vraag 4: Hoeveel van de kaartbladen in je schoolatlas zijn aan Nederland gewijd? Hoeveel is dat van je hele atlas? IcftitdinBïiJ Ver Kminkfijk. DuilBtard,-

Geo-Info | 2016 | | pagina 10