12 Geo-Info I 2016-5 De atlasmakers bepalen niet alleen wat er aan kaarten in de schoolatlas komt. In sommige lan den wordt dat door het ministerie van onderwijs bepaald. Elders is er een commissie die de eind examen-onderwerpen aardrijkskunde vaststelt, en daar kiest de atlasredacteur dan passende kaarten bij uit. Er kunnen bepaalde denkbeelden leven in de maatschappij, zoals over milieu of over een gewenste verdeling van welvaart, waar de atlasredacteur rekening mee houdt. Er kun nen actuele vraagstukken spelen, zoals de komst van vluchtelingen of de stijgende zeespiegel, of of meisjes wel dezelfde kans krijgen om onderwijs te volgen als jongens. Maar daarbin nen is er nog genoeg speelruimte voor eigen inbreng van de atlasmakers. Dus samengevat: elke schoolatlas vertelt een verhaal: Met behulp van bepaalde begrippen en namen; Vanuit een bepaald geografisch standpunt; Zich al of niet afzettend tegen de buren; Vanuit zijn positie op de wereldranglijst; Vanuit een bepaald ideologische of politieke standpunt. Tot slot, sommige landen laten in hun school atlassen ook negatieve dingen zien, zoals milieuverontreiniging, in de hoop dat dat tot de oplossing bijdraagt; anderen doen dat niet omdat ze zich ervoor schamen. Vraag 11: Welke kaarten in jouw schoolatlas heb ben negatieve onderwerpen? Zijn die kaarten van Nederland, van (landen in) Europa of van de wereld? Vraag 12: Wanneer er wereldkaarten met een milieuonderwerp in je schoolatlas staan, welke landen doen het dan goed (top 3) en welke slecht (top 3)? Is de bevolking in die landen gemiddeld armer of rijker dan in Nederland? 5. Global understanding: begrip voor elkaar Wat op de ene plek gebeurt, heeft vaak effect ergens anders. Oorlog in Syrië leidt tot veel vluchtelingen in Griekenland. Tegelijkertijd leidt rijkdom in Nederland ertoe dat Grieken verdienen aan Nederlandse toeristen. Als een bedrijf in Zwit serland, Frankrijk of Duitsland giftige stoffen loost in de Rijn, sterven niet alleen vissen in de Rijn, maar hebben ook tientallen miljoenen mensen stroomafwaarts problemen met hun drinkwater voorziening. Alles wat we doen, heeft effecten zowel in onze eigen omgeving maar vaak ook verder weg. De moderne technologie maakt het mogelijk snel en goedkoop producten, mensen en informatie over de wereld te verplaatsen. Dat heeft grote voordelen en ook grote nadelen. Vraag 13: Heeft de "plastic soep" in de oceanen te maken met globalisering? Vraag 14: Is de aanleg van een groot park met zon nepanelen in Zuid-Marokko een voorbeeld van duurzaamheid of van globalisering of van beide? Vraag 15: "Think global, act local". Wat betekent deze kreet? Ben je het er mee eens? Je hebt je een beetje een idee kunnen vormen van het verhaal van je eigen schoolatlas. Realiseer je dat we bepaalde dingen over het hoofd zien, omdat we er teveel aan gewend zijn. Daarom kun je op de volgende pagina's aan de hand van vragen je eigen schoolatlas vergelijken met een schoolatlas uit een ander land. Dat is moeilijk, omdat die in een andere taal is. Ook is de vraag hoe je aan zo'n atlas komt. We helpen je door scans van schoolatlassen uit andere landen beschikbaar te stellen en de thema's van de daarin voorkomende kaarten te vertalen. Veel succes! 6. Verdieping: vergelijking van schoolatlassen Vraag 16: Waarop is de wereldkaart uit de schoolatlas die je ziet in figuur 8 gecentreerd? Wat zijn de bezwaren daarvan? Vraag 17: Wat is de volgorde van de gebieden in de atlas die je ziet in figuur 9? Op de oranje bladzij in figuur 9 gaat alles over Brazilië, op de groene over de wereld. Van pagina 82-102 worden daar de werelddelen behandeld, erna komen allemaal wereldkaarten. PCHTi MAWJ* 1:1ÏO BQOOW Figuur7 - Wereldkaart van de dichtheid van het verkeersnet uit een Russische schooiatias (Atlas mira: strany i kontinenty. Moscow: C Kartografija 2003).

Geo-Info | 2016 | | pagina 14