Common Vision Conference 2016 Verslag Amsterdam, 5 tot en met 7 juni 2016 Van 5 tot en met 7 juni is in het Barbizon Palace Hotel in Amsterdam de eerste Common Vison Conference gehouden, georganiseerd door het Kadaster in samenwerking met vijf Europese organisaties op het gebied van land- en geo-info en landmeetkunde: PCC, EULIS, CLGE, ELRA EuroGeographics. Het doel van de conferentie was om te komen tot gemeenschappelijke visievorming en daarmee de onderlinge samenwerking te verbeteren. Hendrik Westerbeek opende de conferentie op 6 juni, die is opgebouwd rondom een vijftal thema's. 16 I Geo-Info 1 2016-5 Maandag 6 juni, welkomstsessie, eerste dag Frank Tierolff, lid van de Raad van Bestuur van het Kadaster, heette de aanwezigen welkom namens het Kadaster en gaf een speech waarin hij het belang van samenwerking benadrukte in deze snel veranderende tijden. De rol van kadasters en landregistraties is aan het veranderen en samen staan we sterker. Daarbij legde hij een analogie met teampres taties in de sport. Hans Mommaas (Planbureau van de leefom geving) presenteerde een verhaal over de bijdrage van (Smart) data aan onze verbeel ding. Hij nam het publiek mee in de dringende behoefte aan het verkennen van nieuwe wegen door gebruik te maken van de informa tie-explosie aan nieuwe experimentele open platforms. Hij stelde dat monitoring gegevens een hoeksteen zijn voor de beleidsevaluaties en vooruitzichten van planbureaus. Sessie i: Smart cities, het einde van eenvoudige registratie? Deze sessie geeft een brede blik op het thema "Smart cities" en de effecten op kadasters, de keuze tussen individuele projecten of netwerk van partnerships. Het ging over betrokken heid van de samenleving met behulp van bijvoorbeeld crowd sourcing en de impact op de kwaliteit van de registers en de daarmee samenhangende privacy-risico's. Arnold Bregt (WUR), noemde in zijn lezing "NMA in the city" de echte honger die er binnen steden bestaat naar ruimtelijke data. Martin Dubbeling (ISO- CARP) sprak namens de international society of city and regional planners. Hij noemde uiteen lopende voorbeeld van mensen die in slumps in Nairobi grond huren tot de ontwikkeling van kabelbanen in steden. Walter Dresschers sprak van het ontwerpen van onze eigen toekomst in plaats van het voorspellen daarvan, Martin Rijsdijk (Kadaster) Hendrik Westerbeek opent de conferentie. gaf een presentatie over zelfrijdende auto's en de positieve rol die actieve GPS-referentienet- werken daarbij spelen. Bij de afsluitende discussie werd via een app reacties uit de zaal opgehaald op een originele wijze (zie figuur). De discussie ging onder andere over het prijskaartje achter accurate en betrouwbare gegevens die ook open en vrij moeten zijn. Bij de herinrichting van gebieden in Nieuw-Zeeland na de aardbevingen van enkele jaren geleden werden burgers nadruk kelijk bij de plannen betrokken en is de inbreng van zeer veel burgers gebruikt om richting te geven aan de herinrichting (Tierolff). Het gaat daarbij vooral over de vraag hoe de samen werking georganiseerd kan worden. In grote steden is de bereidheid om deel te nemen vaak groter dan in landelijke gebieden. Sessie 2: Laten we praten over marine kadaster Deze sessie richt zich op de resultaten van een marinekadasterproject dat door enkele part ners werd uitgevoerd: 'Marine Kadaster: een ondersteuning voor de blauwe economie?' Wat is het verband met blauwe economie en blauwe groei? Wat zijn de gevolgen van het VN-verdrag van de Wet op de zee (UNCLOS) en de mariene politiek van de EU? Wat zijn de effecten van het waterbeheer op het kadaster en landregistraties? We maakten kennis met de status van marine kadasters in Europa en er waren voorbeelden uit andere landen, waaronder de VS en Canada. Aus tralië en Amerika hebben geavanceerde mariene planning informatiemanagementsystemen. Meer dan 70 procent van het aardoppervlak is bedekt met water, de meerderheid daarvan in de zeeën en oceanen van de wereld. De helft van de wereldbevolking leeft binnen 60 km van de zee, en driekwart van alle grote steden zijn gelegen aan de kust. 23 van de 28 EU-landen hebben een kustlijn, terwijl de kustlijn van de EU is 7 keer zo lang als de Verenigde Staten 'en 4 keer zo lang als Rusland (Evangelia Balla). Europa heeft een potentiële blauwe econo mie van meer dan 500 miljard euro per jaar. Voor Kadasters is het belangrijk de krachten te bundelen om te profiteren van deze ontwikke lingen, omdat de rechtszekerheid een belangrijk element is voor de ontwikkeling van de blauwe economie. De zee van de VN-wet staat bekend als de UNCLOS. De huidige wetgeving moet worden geharmoniseerd voor Europa en mis schien is er wel nieuwe wetgeving nodig en is onze terminologie nog onduidelijk (Guido de Latte). We zouden kunnen suggereren dat een marine kadaster component wordt toegevoegd aan de nationale ruimtelijke data-infrastructuur. Interessante situaties in Frankrijk en Zweden werden getoond met het idee om de kust mariene gegevens toe te voegen aan de Franse 3D Geo land Portal (Nicolas Smith) en een database voor de afwikkeling van de rechten op de particuliere en publieke water die er bestaan voor onder andere vissen. Met het oog op het creëren en onderhouden van een sterke werking van een maritiem SDI zijn partijen echt nodig om samen te werken (Magdalena Andersson). In juli 2014 heeft de Raad van de EU zijn goedkeuring gegeven aan de creatie van een gemeenschappelijk kader voor mariene ruimtelijke ordening in Europa. Elk land kan zijn eigen ruimtelijke ordening-kader vormen en

Geo-Info | 2016 | | pagina 18