Verslag 18 I Geo-Info 1 2016-5 zes miljoen hits per maand met een grote vraag naar authentieke kadastrale gegevens. Samen werking voor het uitwisselen van standpunten en het vinden van gemeenschappelijke grond tussen de landen is al begonnen. Een 3D kadastraal perceel is moeilijk te beschrij ven in een akte, maar een 3D-visualisatie maakt de situatie duidelijker, hetgeen tijd en kosten bespaart. Het Delftse stationsgebied, de eerste Nederlandse 3D kadastrale registratie, werd getoond. Het werd gerealiseerd door middel van een succesvolle samenwerking met TU Delft, kadaster en het notariaat. Alle betrokken partijen zagen de voordelen van deze 3D-oplossing, die landregistratie veel gemakkelijker maakt. De Rot terdamse spoorlijn die in 2D werd geregistreerd, nam vele weken in beslag. Een 3D-visualisatie kost een fractie van die tijd. Een ander voorbeeld over verschillen tussen volume percelen in Queensland werd genoemd. De combinatie van bouwkundige gegevens (BIM) en juridische ruimtes toonde daar de toe gevoegde waarde. Research blijft echter nodig, ondanks de suggestie van een Nederlandse krant dat het Nederlandse Kadaster klaar is om volledig 3D te gaan. Daar is naar verwachting echter nog veel tijd voor nodig. In de afsluitende discussie is met name over 3D-kadasters gesproken en zijn er via de eerder genoemde app zaalraadplegingen gedaan. Dat bleek ook hier een krachtig hulpmiddel om op overzichtelijke wijze de meningen te peilen en weer te geven. De volgende twee statements vielen op: 1. Geïntegreerde en onderling afgestemde portals zijn de beste manier om informatie open te stellen en daarmee de samenleving te dienen 2. De belangrijkste beperking voor de toekomst van een volwaardige 3D-kadaster-implemen- tatie is juridisch en niet technisch. Sessie 5: Kadaster in het kader van e-Government Kadasters hebben het in zich een gewaardeerd onderdeel van de e-overheid te worden. We zijn getuige van een voortdurende ontwikkeling naar i-Government en i-Society. Kadastrale informatie maakt deel uit van de informatie-suite die de samenleving nodig heeft in de ruimtelijke en juridische domeinen. We werken steeds meer in netwerken, wordt de informatie in toenemende mate met elkaar verbonden wordt en alle par tijen in het netwerk actief betrokken raken. Een nieuwe Europese justitieportaal zal worden uitgevoerd vóór 2018. Het is de bedoeling om elk nationaal kadaster in heel Europa aangesloten te krijgen. Het project kadasters Interconnection (LOI) zal DG Justitie fondsen te geven aan meer landen aangesloten te krijgen. Het is niet duide lijk wat er zal gebeuren met de huidige European Land Information Services (EULIS)-portal. Deze portal zal worden overgenomen door de DG Justitie. Er zijn op dit moment 6 landen aange sloten op de EULIS-portal. De verwachting is dat door gebrek aan belangstelling vanuit de Europese Commissie het initiatief zal overgaan in het nieuwe Europese justitieportaal. Na een rondvaart een gezellig diner aan het Rem- brandtplein. Jacques Vos (Kadaster) over blockchain. Het bouwen van bouwstenen is de core business van CEF (Connecting Europe Facility). De bekende bouwstenen zijn eID, e-leverings- diensten, e-handtekeningen, e-facturatie en Automated Translation. Ze zijn het resultaat van een aantal grote pilot projecten tussen verschil lende beleidsniveaus. De boodschap die CEF aan de nationale kadasters en cartografische bureaus wil (her)gebruik maken van deze bouwstenen en daarbij de gebruiker in het centrum plaatsen. Wat nu al op de plank ligt moet opnieuw worden gebruikt. Het Litouwse geval vertoont een imple mentatie van de Europese verordening inzake elektronische identiteiten en Trusted Services. Zij maken gebruik van de bouwstenen in hun eGovernment gateway. We vonden elkaar toen we problemen ondervonden, zoals bijvoorbeeld inter connectie tussen landen die voor internatio nale rechters werden uitgevochten (Knevel). Het Estse geval toonde het belang van steun van de overheid voor de e-services-initiatieven voor hun kadastersystemen. Dit systeem werd opgezet na de hervorming in 1992 met IT. Estland heeft 1,3 miljoen mensen en kent twee afzon derlijke instellingen. Er is een sterke relatie tussen kadaster en het bevolkingsregister. De bevolking en het kadaster geven elke burger een unieke code. Het is allemaal digitaal in Estland en werkt goed; er is geen fraude (Vali). Estland is een goed voorbeeld van een goed functionerende e-overheid, die gebruik maakt van de bouwste nen (Salzmann). Het geval van het kadaster in Engeland maakte duidelijk dat lange tijd traditionele diensten geen last hoetden te zijn, maar kunnen worden omge zet in klantgerichte land elektronische diensten gekoppeld aan webbased-zoekmachines met landkaart oplossingen. Ordnance Survey speelt in op de behoeften van de gebruiker in wat zij noemen "Geo - vatie". Belastingheffing is in Groot-Brittannië niet op het Kadaster gebaseerd. Het is gebaseerd op de eigendom van gegevens die kadasters bieden binnen de Ordnance Sur vey Het kadaster is bezig met het opzetten van eID, e-handtekeningen en maakt al het gebruik van bouwstenen. Vandaag is er een vraag van de burgers om processen eenvoudiger en daarmee digitaal te maken. Er zijn belangrijke juridische aspecten bij de inrichting van een Smart World, bijvoorbeeld de vraag "wie bezit de gegevens?". Slimme en juri dische oplossingen gaan daarbij hand in hand. eConveyencing is het proces van de overdracht van eigendom op een digitale wijze en dit opent mogelijkheden voor diefstal. Hier speelt het pro bleem een andere kwestie; de taal van de wet is niet de taal van de nullen en ééntjes. Het is heel lastig om dit te vertalen naar een digitale Smart World. Het advies aan bewaarders is daarom zich te realiseren dat hun input zal veranderen en daarmee hun, maar dat ze nog steeds een rol blijven spelen (Van Erp). Tot slot werden door Jacques Vos de huidige blockchain-principes met goede mogelijkheden voor meerdere doeleinden en toepassingen geïntroduceerd. Er is een analogie met de Bitcoin die overigens zeer omstreden is! Het publiek is van mening dat binnen 20 jaar de rol van Kadaster organisaties verandert en onderdeel wordt van de eGovernment- infrastructuur. In Estland is kadaster- en GIS-informatie openbaar. Iedereen kan de kaart op het internet zien zonder enige beperking, evenals informatie over eigendom en hypothe ken. "Wij hebben geen fraude als gevolg van deze werkwijze", aldus Vali. Eric Hagemans, redacteur Geo-Info

Geo-Info | 2016 | | pagina 20