BabyWaze Column 2016-5 I Geo-Info Er is in onze sector al heel wat af gejubeld over het succes van Pokémon GO - eindelijk weer een killer-app die gebruik maakt van 'onze' Geo concepten. Ga maar na: buf fering, tracking/tracing, mapping, geo fencing, volunteered geographic information (VGI), Bekende technieken in een nieuw jasje. Wat zijn we goed bezig! Maar dan toch even met de beentjes op de grond. De kern van het succes van deze game zit hem niet primair in Geo maar komt toch echt vanuit de gamewereld. Het zit hem vooral in 'game mechanics, of spelmechanismen die in deze apps worden toegepast. Nu ben ik geen gaming- expert, maar mijn collega (en 'game-guru') Ed Fennema heeft me dit een keer haarfijn uitgelegd. Goede games bevatten een aantal op elkaar afgestemde game-mechanics die spelers letterlijk het spel inzuigen. Denk hierbij aan elementen zoals competitie, scores, navigeren, vinden/ vangen, 'voorraad, intelligentie, samenwerken, fantasie/fictie enzovoort. Toen ik Ed leerde kennen, zo'n 4 jaar geleden, heeft hij bovendien voorspeld hoe het eerste succesvolle real life GeoGame eruit zou zien - juist ja: een Pokémon GO-achtig spel. Ik ben helemaal niet vies van innovatie maar denk dat ik hem destijds nog wat glazig heb aangekeken - vast leuk voor een verdwaalde game-addict.. Mijn eigen (serious) real life GeoGame-ervaring ging destijds (2012 ongeveer) nog niet veel verder dan het heel aardige 'sociale navigatieprogramma' Waze, waarbij deelne mers realtime actuele informatie over mobiliteit verzamelen en delen binnen de Waze-community. Zo kon je punten verzamelen en opklimmen op de sociale ladder: van baby- wazer (met speen), via waze-ridder (met schild) en waze- krijger (met zwaard) naar de top 1%, de koninklijke wazer. En ja, het was een beetje gênant om als baby-wazer met fopspeen rond te rijden.. Ed ging later nog verder in zijn betoog: de 'virtual live' gaming-wereld en de 'real live' Geo-wereld worden uitein delijk twee kleuren in één 'integrale werkelijkheid. Oké, dat is supergaaf (we praten intussen over 2013), en 3D in Geo wordt volwassen. We konden al hele steden in 3D weer geven. Volgens Ed is er nog meer: "Game-mechanics gaan binnenkort een rol spelen bij professionele besluitvorming processen. Spelers (beslissers) bewegen zich in zo'n integrale werkelijkheid". Dit is zo realistisch dat een toekomstscenario intens beleefd en gevoeld wordt. Door spelers in zo'n arena met en tegen elkaar te laten spelen ontstaat een geheel nieuwe dynamiek, communicatie en begrip. Vast(geroeste) verhoudingen, vooroordelen, rangen en standen worden in de hitte van de strijd losgelaten. En dat leidt tot verrassende nieuwe inzichten...en betere besluitvorming. Als dat eens zou kunnen. Voor mij persoonlijk was game en Geo nog geen blijver tje. Eind 2013 ben ik afgehaakt als actieve Wazer - ik was nog maar net de Baby Waze-status ontgroeid. Blijkbaar was ik wat te nuchter voor GeoGames in mijn real life en waren de 'game mechanics' niet sterk genoeg om me te binden. Een directe aanleiding was ook het feit dat Waze door Google werd overgenomen. Hoe zat dat met de Waze-community? Zomer 2016, we zijn weer enkele jaren verder, is de voorspelling van Ed over de Pokémon-achtige game letterlijk uitgekomen en worden we op een vrijdagmiddag door zijn team uitgenodigd om proefkonijn te zijn voor de bètaversie van zijn droom. We gaan wandelen in een toekomstige 3D-wereld, gemengd met een actuele real life 3D-GIS-omgeving. Een deel van ons kantoor is hiervoor als gamelab, een soort van virtuele 'cave', ingericht. We mogen ons tooien met een nieuw soort VR-bril en twee draadloze wonderstaaljes. We zijn nog wel bekabeld, alsof we een ruimtewandeling gaan maken. De eerste stappen: we mogen één van de virtuele deuren openen die ons toegang verschaft tot verschillende werelden en zo kom ik (a la Henny Huisman) plots terecht in de binnenstad van Oss. Ik schuifel wat onwennig rond en mag van ontwerper Steven even uitrusten in de schaduw van een boom. Hij laat en pas sant de zon even ondergaan en voila, ik zit onder een sterren hemel. Doe een poging om zonder kleerscheuren een drukke weg over te steken. Voorts zie ik de eerste concepten waarbij spelers met de wonderstaajes samen in 3D kunnen bouwen en ontdek dat dezelfde staafjes me kunnen 'teleporteren' naar een ander deel van de stad. "Beam me up Scotty!" Enigszins puzzled koppel ik me af van de devices en ben zwaar onder de indruk. Wat is dit? Waar gaat de combinatie geo en games ons brengen? Als nuchtere geo-adept krijg je het gevoel dat je niet meer echt 'in the lead' bent en dat de toekomst van ons vakgebied wordt aangejaagd door een geheel andere wereld. Misschien is daar helemaal niets mis mee toch? "Baby Waze forever!" Theo Thewessen Lector Location Intelligence, HAS Hogeschool Directeur Geodan theo.the.wessen@gecjdan.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 21