Eerste 3Ü-registratie in Nederlands Kadaster [1] 26 I Na jaren van onderzoek doen en experimenteren, heeft de bewaarder van het Kadaster in maart 2016 de eerste 3D-representatie van rechten ingeschreven in de openbare registers en dit vermeld in de basisregistratie kadaster. In dit project heeft het Kadaster vanuit zowel de juridische als de geodetische discipline samengewerkt. Het object van 3D-registratie betreft het nieuwe station en nieuwe stadskantoor in Delft met aanverwante constructies. Dit artikel beschrijft de achtergrond van deze mijlpaal en licht deze "3D-Kadaster"- oplossing toe. Geo-Info 1 2016-5 Door Jantien Stoter, Ruben Roes, Els van der Riet, Hendrik Ploeger Voor de 3D-registratie heeft het Kadaster samengewerkt met de TU Delft en het project Spoorzone Delft. De 3D-visualisatie is gemaakt door Mecanoo Architecten. Notariskantoor Houthoff Buruma heeft de akte opge steld, die in de openbare registers van het Kadaster is ingeschreven. Hoewel het kadastrale perceel (in 2D) in Nederland gebruikt wordt voor de registratie van rechten en beperkingen op vastgoed, is het vormen van boven en onder elkaar gelegen (eigendoms)rechten al mogelijk lang vóór de start van het Nederlandse kadaster (1832). Deze rechten kunnen worden gerealiseerd door middel van beperkte zakelijke rechten (erfdienstbaarheid, recht van erfpacht, recht van opstal) op 2D-percelen. Zoals voorgeschre ven door het "specialiteitsbeginsel", dient de registratie de ruimtelijke omvang van deze afzonderlijke rechten voldoende vast te leggen. Daarom worden deze rechten, die in werkelijk heid recht geven op een volume (in het vervolg van dit artikel "rechtsvolume" genoemd) in het tot nu toe geldende registratiestelsel gepro jecteerd in de 2D-kadastrale kaart en worden bestaande percelen gesplitst. Dit kan leiden tot fragmentatie in de kadastrale registratie en een verlies in overzicht in de kadastrale kaart, zoals geïllustreerd in figuur 1. Zeker als verschillende eigendommen die zich boven en onder elkaar bevinden, allemaal worden geprojecteerd op dezelfde grondpercelen. Op het moment dat de juridische situatie voor de eerste keer wordt vastgelegd, moeten alle betrokkenen het eens zijn over de gecreëerde rechten en de registratie daarvan. Er zijn op dat moment niet of nauwelijks problemen. Maar bij een overdracht in de toekomst is het soms heel ingewikkeld (zo niet onmogelijk) voor de betrokkenen (koper, verkoper, notaris, hypotheekverstrekker) om de juiste eigen domssituatie te reconstrueren op basis van de 2D-kaart (zoals die in figuur 1) en de bijbeho rende akten. De oplossing Het Kadaster onderzoekt samen met de TU Delft al enkele jaren de mogelijkheid om de registratie te verbeteren. Daarin is gecon cludeerd dat de optimale oplossing een samenspel is van technische, juridische en kadastrale mogelijkheden. Om in dit complex van belangen stappen te kunnen maken, is een eerste oplossing gezocht binnen huidige kaders, in een samenwerking met alle belang hebbenden. Hierdoor kan in een vroeg stadium inzicht worden verkregen hoe een 3D-Kadaster- oplossing er vanuit verschillende disciplines bezien uitziet, wat wel en niet werkt en hoe de beoogde kadastrale registratie in 3D het beste kan doorgroeien. Daarom is binnen de grenzen van wat nu juridisch en technisch mogelijk is gekeken naar hoe in 3D de grenzen van rechtsvolumes kun nen worden gevisualiseerd in de registratie. Bin nen die grenzen bleken we gebruik te kunnen maken van een voor de hand liggend medium: 3D-PDF. Een 3D-PDF biedt de mogelijkheid voor een geïntegreerde, interactieve visualisatie van rechtsvolumes. Na een aantal testen en experi menten, bleek het mogelijk om een 3D-PDF te registreren als officieel document en publie kelijk beschikbaar te stellen via de openbare registers, net als een "traditionele" notariële akte in digitale vorm kan worden geregistreerd en kan worden geraadpleegd (ook in PDF formaat). Ook in andere landen is het mogelijk om eigendomsrechten in 3D af te bakenen. Maar dit is de eerste keer dat de openbare registers ook daadwerkelijk in 3D een integraal inzicht kun nen geven in een complexe eigendomssituatie, in plaats van via statische 3D-veldwerken per kadastraal object zoals een 3D-surveyplan in Queensland (Australië), zie figuur 2. De case De volgende uitdaging was om een project organisatie te vinden die deze 3D-registratie als eerste wilde toepassen op een daartoe geschikt vastgoedproject. In 2014 vonden 9092 Figuur 1 - Gefragmenteerd percelenpatroon ten gevolge van 2Ü-splitsing ten behoeve van gD-objecten.

Geo-Info | 2016 | | pagina 28