28 I Geo-Info I 2016-5 Figuur 4 - Registratie van de rechtsvolumes door onder andere 2Ü-afbeelding in de akte. De rechten zijn dus eerst beschreven en geregistreerd op een traditionele manier: in een akte in bewoordingen en gebruikmakend van 2D-tekeningen, zie figuur 4. Deze stap zal voor een toekomstige 3D-inschrijving overbodig zijn. Bij deze registratie zijn, volgens het nog steeds geldende specialiteitsprincipe, ook nieuwe grondpercelen gevormd ten behoeve van de stapeling van rechten: oorspronkelijke percelen (voor woningen en andere constructies die zijn gesloopt voor dit project) zijn samengevoegd en opnieuw opgesplitst om de stapeling van rechten voldoende weer te geven. Voor de vervaardiging van de 3D visualisatie van rechten in een 3D-PDF heeft het archi tectenbureau (ontwerper van het station) als eerste de 3D-representaties van de zes rechtsvolumes gereconstrueerd op basis van a) de 3D-ontwerptekening van het complex, b) de reeds geregistreerde akten met daarin de 2D-tekeningen en de bijbehorende beschrij ving en c) input van alle betrokkenen. Er is besloten om het stadskantoor ook specifiek zichtbaar te maken zodat men zich kan oriënteren in de tekening, ook al is de totale ruimte in eigendom van de gemeente veel groter. Het bevat immers alle ruimte van de grondpercelen die overblijft nadat de ruimte voor de andere constructies hiervan is afgetrokken. En het eigendom van het stadskantoor volgt automatisch uit de grond eigendom van de gemeente Delft. Om deze specifieke juridische status aan te geven, is het stadskantoor weergegeven in een andere stijl (zie figuur 5). Nadat de 3D-representaties van de rechtsvolu mes waren gereconstrueerd, zijn deze in een 3D-PDF gezet en is deze PDF ingeschreven als officiële akte in de openbare registers, in aanvulling op de akten waarin de rechten eerder waren gevestigd. De 3D-PDF (zie figuur 5) bevat ook een legenda van de rechtsvolumes, een aantal locaties met coördinaten in RD/NAP (ter oriëntatie) en de 2D-percelen waarover de akte handelt. De ingeschreven visualisatie kan worden gedownload bij het Kadaster (2016). De rechtsvolumes hebben ook unieke ID's gekregen. Deze bestaan uit een 3D-complex- aanduiding met afzonderlijke indices voor elk afzonderlijk recht. Deze zijn opgenomen in zowel de tekening als in het tekstuele gedeelte van de akte. Daarnaast is een verwijzing in de basisregistratie kadaster opgenomen naar deze interactieve, 3D-visualisatie van eigendommen. De 3D-PDF is openbaar opvraagbaar en kan in een PDF-viewer die 3D ondersteunt interactief worden bekeken. Men kan afzonderlijke objec- Figuur 5 - 3D-PDF met de visualisatie van de rechtsvolumes voor Spoorzone Delft. Figuur 6 - Draaideur van de gemeente Delft die zich in eigendom van een andere partij bevindt.

Geo-Info | 2016 | | pagina 30