f hi te» L Geodasie 2017 W Herdenkingsraam in Marinemuseum In memoriam ir. Willem Berends (1926-2016) Aktie 'Zukunftsberuf Geodasie' tijdig gepland Aktionswothe 30 Geo-Info I 2016-5 Is de praktijk van projectontwikkeling, waarbij men doorgaans tot op het laatste moment voor ondertekening van de akte wijzigingen in de concepttekst wil kunnen aanbrengen, te verenigen met het gelijktijdig met de akte registreren van een 3D-visualisatie? Wat is de juridische status van de 3D-tekening? Aanvullend op de akte waarbij de 3D-situatie leidend is of dient deze slechts ter verduide lijking van de 2D-weergave van de rechten in de akte (2D is leidend)? Indien 3D leidend is, dienen de 3D-gegevens dan te worden gevalideerd via een officiële procedure? Wat te doen als er een verschil is tussen de akte en de 3D-visualisatie? Wat is de status van de rechtsvolumes? Kunnen ze beschouwd worden als (nieuwe) kadastrale objecten? Op welke wijze wordt gewaarborgd dat de 3D-visualisatie actueel blijft of geac tualiseerd kan worden? Hiervoor zijn de onderliggende 3D-gegevens nodig. Voor als ook de onderliggende 3D-gegevens worden ingeschreven: zijn er richtlijnen te schrijven voor de export van vaak ontwerpsoftware-specifieke data naar valide GML? Er kwamen interessante verschillen tussen geometriebeschrijvingen in enerzijds CAD en anderzijds de geo- wereld aan het licht, die moeilijk met elkaar te linken zijn, zoals het verschil tussen parametrische beschrijvingen (CAD) en expliciete geometrie (geo). Hoe kunnen de onderliggende 3D-gegevens worden beheerd en worden afgestemd met andere aanverwante 3D-ontwikkelingen zoals de reconstructie, beheer en ontsluiting van een landsdek- kend 3D-model van Nederland (zie kader)? Technisch gezien is deze 3D-registratie misschien niet de meest uitdagende. Het is echter wel een mijlpaal, zowel in Nederland als daarbuiten, omdat de oplossing een interactie is van kadastrale, juridische en technische randvoorwaarden. Nu de eerste kadastrale registratie in 3D is gerealiseerd, kan de volgende stap gezet worden, waarbij deze randvoorwaarden verder uitgediept worden en daar waar mogelijk opgerekt. Referenties [1] Dit artikel is een Nederlandse bewerking van Stoter et al (2016) Bronnen Kadaster, 2016, 3D akte, www.kadaster.nl/Vwereldprimeur- inschrijving-met-rechten-in-3d Jantien Stoter, Hendrik Ploeger, Ruben Roes, Els van der Riet, Filip Biljecki, Hugo Ledoux, 2016, First 3D cadastral registra tion of multi-level ownerships rights in the Netherlands, 5th International FIG Workshop on 3D Cadastres, 18-20 Octo ber 2016, Athens, Greece Jan tien Stoter, Kadaster en 3D Geoinformation-TU Delft, en Geonovum. Ruben Roes, hoofdbewaarder Kadaster Els van der Riet, jurist, Spoorzone Delft Hendrik Ploeger, TU Delft en VU Amsterdam Willem Berends werd geboren op 9-11-1926, werd geodetisch ingenieur in 1957; adjunct landmeter per 1-2-1957; landmeter per 1-2-1959; landmeter 1e klasse per 1-2-1964 en hoofdland meter per 1-2-1969. Met Willem (Wim) Berends heb ik samen gewerkt van 1974-1990 in het oude kantoor Waltersingel 1 te Apeldoorn. Hij was land meter en later hoofd van het bureau van de landmeetkundige dienst in - ik dacht - Nij megen. In de jaren '70 werd hij hoofd van het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster te Apeldoorn. Zo rond 1980 werd hij bureauhoofd binnen de directie Landmeet kundige Zaken en Landinrichting te Apeldoorn (hoofddirectie). Een zeer aimabel mens, met wie het altijd prettig samenwerken was. Zacharias Klaasse Midden voor Wim Berends. 'Via het interactieve herdenkingsraam De KXVIII wereldberoemd volgt u de onder zeeboot Hr.Ms. KXVIII, die op 14 november 1934 vertrok voor de langste zeereis ooit door een onderzeeër gemaakt. Aan boord was professor Felix Vening Meinesz die meeging om onderzoek te doen naar de verborgen vormen en afmetingen van de aarde onder het zeeoppervlak.' Uit: uitnodiging Marinemuseum voor opening nieuwe onderdelen, 2016; foto Digidaan. &adejvWürttembeng 'Wo steht mein Haus? Wie weit ist es bis nach China? Wie groB ist Grönland? Wie entsteht eine Karte? Warum ist Geodasie so wichtig für unser alltagliches Leben? Was hat Geo dasie mit GPS, Highspeed-Internet, auto nomen Fahren, Stromtrassen, Hochwasser- schutz und Verbrechensbekampfung zu tun? Und wie wird man eigentlich Geodat? Dies und vieles mehr wird wahrend der Aktionswoche Geodasie Baden-Württemberg vom 14. bis 21. Juli 2017 erklart. Unter dem Motto „Faszination Erde - Deine Zukunft" können Schülerinnen, Schüler und alle Interessierten den Geodatinnen und Geodaten aus Verwal- tung, Wirtschaft, Berufs- und Hochschulen und Vermessungsbüros über die Schulter schauen und selbst ausprobieren, wie man in diesem Zukunftsberuf arbeitet.' www.aktions woch e-geodaesie- b w. de

Geo-Info | 2016 | | pagina 32