Nieuwe Community Manager GIN: Roosmarijn Haring Rectificatie 32 Geo-Info I 2016-5 een poging om de kaart de begrijpen of tenminste de contouren van één samenwer kingsverband te onderscheiden. Ik begin dicht bij huis (Rotterdam) met het volgen van de donker groene lijn. Ten noorden van Delft geef ik het op. Deze kaart is bedoeld om de lezer in volledige verwarring achter te laten. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteurHandboek Geo-visualisatie'): De kaart oogt prachtig en functioneel. Maar is zij dat ook? De met dikke kleuren omrande gemeenteverbanden vormen een heerlijk mozaïek aan gemeentes. Het ontwarren van deze op gordiaanse knoop is voor zowel de leek, de geïnteresseerde gemeenteambtenaar als een kartograaf op het eerste gezicht al onmogelijk, maar ook na 5 minuten turen. Wat dan beklijft is dat samenwerkingsverbanden, zeker in deze grote aantallen, niet meer geografisch interessant zijn. Tenzij je wil duiden dat er nogal wat wordt samengewerkt, maar ook, waar juist weer niet. De diversiteit van gemeentes (dus ook hun beleid) wordt beperkt en gemaakt door rare administra tieve grenzen. Als het doel van deze kaart is, complexiteit aan te geven, en gelijktijdig een mooi, vakkundig plaatje als publiekstrekker te maken, dan is de maker daar zeer goed in geslaagd. In dit zeldzame geval lijkt inhoud (lees: leesbaarheid) minder van belang dan de vorm. Nooit gedacht dat ik dit voor gaande nog eens zou durven te schrijven, geheel tegen Tufte's uitspraak in: "Clutter and confusion are failures of design, not attributes of information". De maker wilde de juiste geografische niet leesbaar weergeven, maar juist gebruiken om te laten zien, hoe complex die informatie is. De kaart is kunst. Jan-Willem van Aalst (imergis.nl en opentopo.nl): De opdrachtgevers van deze kaart hebben willens en wetens willen illustreren dat de vele samenwerkingsverbanden tussen gemeenten in veel gevallen de zo gevierde democratie ondermijnen, omdat niemand er meer 'over gaat' en er eindeloos polderen nodig is om tot een compromis te komen waar niemand echt blij mee is. Deze kaart is dan ook totaal niet als referentie bedoeld (hoewel de lijntjes ongetwijfeld duiden op echte samenwerkingsverbanden), maar om het punt van het artikel te onderstrepen. En wat dat betreft is deze kaart bijzonder geslaagd. Doordat zoveel lijnen nodig zijn, worden de gemeentegrenzen op veel plaatsen ietwat verschoven, maar dat is in dit geval functioneel. De kleuren in de vlakjes zouden niet eens nodig zijn geweest. De boodschap is helder: samenwerkings verbanden tussen gemeenten zijn volledig doorgeschoten, en laten we ons daar eens op bezinnen. Marijn Bosma, (BosmaGrafiek.nl): Dit moet een droom zijn voor alle managers die ons land rijk is. Ook voor onze geo-info- beroepsgroep is het een uitdaging om zelfs van dit thema een overzichtelijke infograp- hic te maken. De kaart "Regio's in Zuid-Hol land Noord" is oogverblindend, decoratief, intrigerend, dapper, overvol, verwarrend. Wie gaat deze kaart lezen? Voor iemand op locatie (zoals een brandweerman of conci erge) is het nuttig om voor elk beleidsonder werp te zien welke samenwerkingsverban den betrokken zijn bij die specifieke locatie. Voor managers (daar heb je ze weer) kan het interessant zijn om per beleidsonderwerp te zien welke gemeenten meedoen. De samenwerkingsverbanden zijn hier aangegeven met gekleurde grenslijnen. Waar dat nodig is zijn de grensbiesjes keurig naast elkaar getekend, maar de dikke bundels maken de eigenlijke gemeenten zoals "Leidschendam-Voorburg" praktisch onzichtbaar. Heel symbolisch! Hierbij is de grafische variabele "kleur" wel zoals het hoort toegepast om "beeldvorming" (tweede leesniveau) te bieden, maar helaas gaat het overzicht verloren als je meer dan zeven verschillende kleuren tegelijkertijd gebruikt. Hoe zou de visualisatie anders kunnen? Groepeer de 66 Samenwerkingsverban den in 5 beleidsonderwerpen. Geef elk onderwerp een eigen kleur en toon de afzonderlijke Samenwerkingsverbanden met lijnsymbolen in verschillende diktes en stippels. Christaller-diagrammen in plaats van topografische gemeentegrenzen. Dynamische kaart met selecties per gemeente óf per samenwerkingsverband, zoiets als regioatlas.nl. Meerdere statische kaartjes naast elkaar. Eén beleidsonderwerp per kaartje. Schema van verbindingslijnen tussen twee namenlijsten; enerzijds alle gemeenten en anderzijds alle samenwerkingsverbanden. Noot van de redactie Iets meer dan zeven jaar geleden kwam Tjeerd met een helder uitgewerkt voorstel voor deze column. Om, naar eigen zeggen, meer lezers bij het vakgebied te betrekken en de Geo-Info iets dikker te maken. Sindsdien heeft hij samen met auteurs uit uiteenlopende hoeken van ons vakgebied over een scala aan kaarten en infographics geschreven. Jammer maar begrijpelijk vind Tjeerd het tijd om zich op iets nieuws te richten. In deze aflevering treft u zijn laatste bijdrage en tevens de eerste bijdrage van onze nieuweling: Marijn Bosma. Vanaf oktober jl. is Roosmarijn Haring gestart als Community Manager, nadat de aangestelde Community Manager is vertrokken. Roosmarijn heeft daarom per direct haar bestuursfunctie als Regiocoördinator neergelegd. Vind jij het leuk je online in te zetten voor de GIN Community? Je bent welkom in de Themagroep Community. Interesse? Mail Roosmarijn: r.haring@geo-info.nl. Abusievelijk is bij het artikel 'Het belang van basisinformatie bij de uitvoering van de Omgevingswet' in Geo-Info nummer 4 de verkeerde auteur vermeld. Het artikel is een samenwerking van meerdere deelnemers aan het Gemeentelijk Geoberaad (GGB). Meer informatie hierover is te vinden op gemeentelijkgeoberaad.pleio.nl/

Geo-Info | 2016 | | pagina 34