Een nieuw soort geschiede De Bosatlas online 1877-19 De Universiteitsbibliotheek Utrecht is bezig, met medewerking van Uitgeverij Noordhoff en de UB Amsterdam, met het online plaatsen van scans van alle kaarten in alle Bosatlassen uitgegeven van 1877 tot en met 1939. Wanneer deze nieuwe uitbreiding van de website van de UB Utrecht begin 2017 toegankelijk zal zijn, kan zij functioneren als een geschiedenis atlas. Immers, met 36 edities uitgegeven in een periode van 62jaar wordt elk afgebeeld gebied gemiddeld om de twee jaar in een nieuwe editie weergegeven, en kunnen door vergelijking de veranderingen in de tussenperiode worden vastgesteld. Dat wordt vergemakkelijkt aan de hand van de commentaren die speciaal hiervoor zijn geschreven en die de veranderingen verklaren. 34 Geo-Info I 2016-5 Door Ferjan Ormeling Figuur 1 - Natuurkundige kaarten van Noord-Amerika uit de eerste (1877) en de36e editie (1939). Kaartsoorten De atlas bevatte aanvankelijk voornamelijk natuur kundige overzichtskaarten die de hydrografie en het reliëf tonen, zoals in figuur 1, en staatkundige kaarten waarop de verschillende staten met ver schillende kleuren worden aangegeven, evenals infrastructuur en nederzettingen, zoals in figuur 2. Soms werden beide kaartsoorten gecombi neerd tot geografische overzichtskaarten, de zowel natuurlijke als door de mens vervaardigde objecten tonen. Door het naast elkaar plaatsen van de kaarten van hetzelfde gebied uit opeenvolgende edities kan men de ontwikkelingen door de tijd volgen, dat wil zeggen de ontwikkelingen in onze kennis van de topografie (kustlijnen, rivieren en bergen), ontwikkelingen in de selectie van nederzettingen die belangrijk genoeg beoordeeld worden om in de schoolatlas weergegeven te worden, ont wikkelingen in de infrastructuur (spoorwegen, tramlijnen, kanalen, onderzeese telegraafkabels en vliegvelden) en natuurlijk de veranderingen in de landsgrenzen of administratieve infrastructuur. Naast de natuur- en staatkundige kaarten en hun combinaties bevatte de atlas ook plat tegronden van belangrijke plaatsen in Neder land, de Nederlandse kolonies en de wereld, zoals New York, Londen, Parijs en Istanbul. Omdat het nogal bewerkelijk was om die plattegronden up-to-date te houden, werd de actualisering ervan slechts beperkt, om niet te zeggen nauwelijks, uitgevoerd voor plaatsen buiten het koninkrijk en haar kolonies. De plat tegronden van Londen en New York werden gedurende de 70 jaar die we hier bekijken slechts driemaal bijgewerkt, en die van Istan bul slechts eenmaal. Dus de in de Bosatlassen opgenomen buitenlandse stadsplattegronden zijn ongeschikt om aan de hand ervan stede lijke ontwikkelingen te analyseren. De atlassen bevatten ook typologische kaarten, met voorbeelden van natuurlijke landschappen, zoals van verschillende kustvormen, verschil lende soorten delta's, Karst-verschijnselen, soor ten koraalriffen en vulkanen, naast verschillende

Geo-Info | 2016 | | pagina 36