36 I Geo-Info 1 2016-5 m Ri R(J|lf turgpH Overat wcrrl44vl*n Wtrtld ITfl - I»- ■.II. 1 i inn IF M Figuur 4 - Diagram dat het aantal natuur- en staatkundige overzichtskaarten (blauwe lijn) vergelijkt met het aantal thematische kaarten (rode lijn) in opeenvolgende edities van de Bosatlas. in de eerste 36 edities bestonden de thematische kaarten voornamelijk uit kleine inzetkaarten. UB-website om atlaskaarten te vergelijken Het bieden van een mogelijkheid om atlaskaarten uit alle 36 opeenvolgende edities van de Bosat las, van 1877 tot de Tweede Wereldoorlog, met elkaar te vergelijken vormt de achtergrond van het opzetten van deze uitbreiding van de website van de UB. De geplande uitbreiding, die vooral op gebruik door middelbare scholieren gericht is, stelt gebruikers in staat om na te gaan hoe de Nederlandse samenleving in het algemeen en de atlasredacteuren in het bijzonder in het verleden naar de wereld keken, en welke veranderingen er optraden in hun houding, zoals die blijken uit de kaarten en uit de structuur van de atlas. De verge lijking van de kaarten stelt ze in staat vast te stellen hoe onze kennis van de wereld verandert, door de resultaten van ontdekkingen, zowel op zee als op land. Die vergelijking stelt ze eveneens in staat de veranderingen in de wereld zelf sedert 1877 te bevatten, in de landsgrenzen (door gewapende conflicten of internationale samenwerking), in de infrastructuur (door aanleg van wegen, spoorwe gen, stuwmeren, kanalen en havens) en in neder zettingen door de urbanisatie. Met behulp van deze atlas-tool beschikbaar ge maakt door de Universiteitsbibliotheek Utrecht, kunnen middelbareschoolleerlingen taken uitvoe ren zoals: Beschrijf de evolutie van een specifiek gebied (van zijn infrastructuur, bevolking, grenzen, administratieve indeling); Beschrijf wat er in een specifieke periode overal ter wereld gebeurde (bijv.: welke politieke ver anderingen vonden onmiddellijk voorafgaand aan de Tweede Wereldoorlog plaats?); Beschrijf de veranderingen in de relaties tussen buurlanden, zoals op te maken uit grenswijzi gingen (bijv. zoals die tussen Brazilië, Bolivia en Paraguay door de Chaco-oorlogen, of tussen Chili, Bolivia en Peru (door de Salpeter-oorlo gen), of tussen Ecuador, Peru en Colombia); Beschrijf de exploratie van een specifiek gebied zoals dat in de Bosatlas wordt weergegeven (bijvoorbeeld van Nieuw-Guinea, van het Ca nadese poolgebied, of van het Kongobekken, of - iets heel anders - de veranderingen in de dieptelijnen in de Stille Oceaan); Ga na of er temporele verschillen bestaan in de komst of het ontstaan van specifieke verschijn selen in bepaalde werelddelen of over de hele wereld (voorbeelden zijn de bouw van spoor wegen, van stuwmeren, of het ontstaan van steden met meer dan een miljoen inwoners). Voor het uitvoeren van deze en vergelijkbare taken moeten de leerlingen het redactionele proces reconstrueren: waarom werden die veranderingen aangebracht op de kaart, door welke gebeurtenis sen moeten de kaarten veranderd worden, waar- om achtten de redacteuren die gebeurtenissen voldoende relevant om in de atlas gereflecteerd te worden, wat was de toenmalige houding van de maatschappij ten opzichte van die gebeurtenis sen, enzovoort. De leerlingen zullen naar Wikipe- dia verwezen worden om de antwoorden op die vragen te vinden. Om de leerlingen bij het vinden van die antwoor den te helpen zijn er commentaren vervaardigd die de veranderingen tussen dezelfde kaarten uit opeenvolgende edities benadrukken en verwijzen naar de veranderingen in de weergegeven of geselecteerde verschijnselen. Naast een algemene inleiding in de atlas en zijn structuur, in de gebruik te symbolen en de weergave van plaatsnamen, is er een handboek van 250pp geschreven (dat in gedeelten opgenomen zal worden op de website, gekoppeld aan individuele kaarten) om te helpen bij de interpretatie van de verschillen tussen op eenvolgende kaarten van hetzelfde gebied. Op deze manier helpt deze atlas-tool de leerlingen een beter begrip te krijgen van de recente ge schiedenis van de wereld tussen 1877 en 1939. Waarschijnlijk is uw onmiddellijke reactie hierop: waarom worden niet alle Bosatlassen van 1877 tot heden in deze website opgenomen? Er zijn daar voor 3 redenen: 1. In de eerste plaats de menskracht: het is al moeilijk genoeg geweest om, sedert de aan vang van het project rond Kerstmis 2015, alle veranderingen op alle kaarten in deze 36 edi ties te beschrijven. Het was niet haalbaar om alle 55 edities te doen. 2. De tweede reden is copyright. De 37e editie is in 1947 uitgekomen, in 2017 is dat 70 jaar geleden, en de uitgever zou dan geen bezwaar meer kunnen maken tegen de opname ervan. Feitelijk is er sprake van goede samenwerking met Noordhoff in dit project, en we zullen waarschijnlijk op termijn toestemming krijgen om de gescande atlasedities tot in de jaren '50 of zelfs de zestiger jaren uit te breiden. Wat telt voor de uitgever is dat dit project de verkoop van de huidige edities niet ongunstig moet beïnvloeden. De 54e editie is thans de meest actuele, in 2017 zal de 55e editie worden uit gebracht. 3. De derde en meest belangrijke reden is de structuur van de atlas. Sedert de jaren '60 van de vorige eeuw is de atlas fundamenteel veranderd van een referentie-schoolatlas in een thematische schoolatlas. Meer dan 70% van de atlaspagina's is nu bedekt met thema tische kaarten, in tegenstelling tot de 10% van vóór de Tweede Wereldoorlog. Hoewel de nieuwere atlassen nog steeds de traditionele natuurkundige, staatkundige en geografische overzichtskaarten bevatten, vallen ze nu weg tussen alle thematische kaarten. En deze thematische kaarten hebben een veel kortere levensduur, vaak worden ze maar 3 tot 4 edities gevoerd voordat ze weer door andere worden

Geo-Info | 2016 | | pagina 38