2016-5 I Geo-Info 37 vervangen. En dus heeft het geen zin om opeenvolgende scans ervan te tonen, mede omdat ze ondertussen niet zijn bijgewerkt. Het zou wel eventueel te overwegen zijn om ook de nieuwere versies van de traditionele natuur- en staatkundige kaarten te scannen. Vereiste functionaliteit van de website Om als een gebruikersvriendelijke website te kunnen functioneren, dient de resolutie van de scans voldoende te zijn om ook alle plaatsnamen te kunnen lezen. Wanneer de gebruikers een overzicht van het gekarteerde gebied willen hebben dat niet mogelijk is op hun computermonitor, moet het mogelijk zijn om de scans op het gewenste formaat, bijvoorbeeld A3, uit te printen. Soms is de leesbaarheid van de kaarten verminderd door de erop gekliederde commentaren van vroegere eigenaren; de UB heeft zijn collectie Bosatlassen opgebouwd door de aanschaf van tweedehands-exemplaren van antiquaren en eBay. In een enkel geval hadden we toegang tot het originele redactie-exemplaar van de atlasredacteur, waarin hij in de marge alle ver anderingen aangaf die in de volgende editie moesten worden aangebracht (zie figuur 5). De standaardmanier waarop boeken (en een atlas is ook een boek) op het web worden opengelegd bestaat uit het toevoegen van de mogelijkheid om door het exemplaar te blade ren. Maar voor dit project zou dat niet voldoende zijn. De hier vereiste functionaliteit moet gebrui kers in staat stellen opeenvolgende edities van de atlas met elkaar te vergelijken, en om dat te realiseren moet het mogelijk gemaakt worden het computerscherm door midden te delen en tenminste twee beelden naast elkaar te bekijken. Idealiter zouden veranderingen in de schaal of de uitsnede van het ene beeld automatisch dezelfde veranderingen in het andere beeld (waarmee werd vergeleken) moeten genereren. Voor dergelijke vergelijkingen kunnen software pakketten als Fasttone ook worden gebruikt. Uiteindelijk - maar dat gaat wellicht te ver voor het voorziene middelbare- schoolpubliek - zou het ook mogelijk moeten worden de beelden over elkaar heen te leggen waardoor verande ringen sneller kunnen worden geïdentificeerd. Ook zouden de scans van atlas-spreads op ver schillende manieren moeten worden opgesla gen zodat ze zowel gepresenteerd kunnen wor den in een map sequence mode (zoals in figuur 6, waarbij de bladen uit een specifieke atlaseditie, van p 1 tot en met p 45 worden gepresenteerd) als in een atlas sequence mode (zoals in figuur 7, waarbij een specifieke kaart (zoals de natuur kundige kaart van Afrika) in de opeenvolgende edities van 1877-1939 wordt getoond). Vooroordelen Bij het bestuderen van de kaarten uit opeenvol gende Bosatlassen moet men zich wel realiseren dat atlassen en zeker geschiedenisatlassen altijd leiden aan een bepaalde mate van bevoor oordeeld zijn - aan bias op zijn Engels. Weinig geschiedenisatlassen ontsnappen aan een te nationalistisch standpunt. Weinig Europese geschiedenisatlassen ontsnappen bovendien aan een bepaalde mate van Eurocentrisme. Er is Figuur 5 - Door redacteur Kwast geannoteerd redactie-exemplaar van de 31 editie (1927).

Geo-Info | 2016 | | pagina 39