39 2016-5 I Geo-Info Tussen 1877 en 1879 ziet men daar het plotse linge verschijnen van de Kongorivier op de kaart, nadat Henry Morton Stanley die had ontdekt, en de watervallen die het bevaren van deze rivier hadden verhinderd. Na een aantal jaren van onzekerheid waarheen de bovenloop van de rivier de Ubangi stroomde, wordt op de editie van 1890 de Ubangi met de Kongo verbonden, en daarna wordt ook het dichte riviernetwerk in het Kongobekken ingevuld. In dezelfde periode zien we ook de geleidelijke verandering van de vorm van het Victoriameer en de Albert- en Edwardmeren ten westen ervan. Een ander voorbeeld van exploratie is het Noord poolgebied, waar de witte gebieden op de kaart als onontdekt gelden. Dat witte gebied verandert continu van vorm, mede omdat er nog eilanden groepen zoals de Nieuw-Siberische eilanden en de Noord-eilanden in het al wel als geëxploreerd aangegeven niet-witte gebied werden ontdekt. Natuurlijke veranderingenGrote gebieden op aarde zijn onderworpen aan door de natuur ver oorzaakte veranderingen, zoals het Tsjaadmeer (zie figuur 9) dat toen het voor het eerst werd bezocht door Britse en Duitse ontdekkingsreizigers een grote omvang had, maar dat vanaf 1904 kleiner werd en binnen tien jaar werd teruggebracht tot 5 kleine meertjes, om in de dertiger jaren weer tot één groot meer te groeien. Een ander voorbeeld is de Krakatauvulkaan in Straat Sunda, die voor zijn kolossale uitbarsting in 1883 al aan het groeien was, en onmiddellijk na de uitbarsting voor het ontstaan van additionele eilanden in Straat Sunda zorgde, die binnen twee jaar weer waren verdwe nen. Najaren ontstond er in het centrum van de voormalige uitbarstingsvulkaan een nieuw eiland je, Anak Krakatau ofwel het kind van Krakatau. Door de mens veroorzaakte veranderingen: Hiervoor zijn er twee voorbeelden, de Argentijnse pampa's en de haven van Amsterdam. In Argentinië (zie fi guur 10) worden er in de jaren 70 van de 19e eeuw vanuit havens aan de kust een aantal spoorlijnen richting binnenland aangelegd. De havenplaats Rosario profiteerde daar het meeste van. Het duur de tot de 1890er jaren voordat de hoofdplaats ook met het noordelijke binnenland verbonden was. In 1892 werden Rosario en Buenos Aires met elkaar verbonden, wat de bouw van een aantal lange bruggen nodig maakte. Daarna, vanwege een sterke toename in de vraag naar vlees in Europa in de eerste tien jaar van de 20e eeuw wer den de pampa's door de bouw van spoorwegen opengelegd, om het vee naar de slachthuizen en de havens te kunnen vervoeren. In tegenstelling tot Rotterdam dat direct be reikbaar is gemaakt vanuit zee, is de haven van Amsterdam alleen toegankelijk via sluizen van wege het verschil in waterniveau. Deze sluizen, in Amsterdams voorhaven IJmuiden, moesten telkens weer vernieuwd worden vanwege de alsmaar groter wordende schepen. In figuur 11 zijn de veranderingen in deze voorhaven zicht baar. Sedert hun constructie in 1876 zijn de sluizen in IJmuiden nu al acht maal vergroot, en er wordt nu in 2016 aan de negende ver groting gewerkt, die zal resulteren in een 18m diepe sluis van 500 bij 65m. Politieke veranderingen: Omdat er bijna geen editie van de Bosatlas is waarin de grenzen van de Zuid- Amerikaanse staten hetzelfde zijn als in de vorige of volgende editie is Zuid-Amerika een prachtig studiegebied voor het nagaan van grensveran- deringen. Van 1879 tot 1884 (figuur 12) verander den, vanwege de om de salpeter-voorraden in de Atacama-woestijn gevochten oorlogen de gren zen tussen Chili en Bolivia en later tussen Chili en Peru. Meer noordelijk herwonnen Peru, Ecuador en Colombia van Brazilië gebied dat vroeger, voor hun onafhankelijkheid tot het bezit van de Spaanse kroon had behoord. Van 1884 tot 1899 veranderde de politieke status van de provincie Arica, thans in Noord-Chili twee- Figuur 8 - De exploratie van het Kongobekken in Afrika, gebaseerd op opeenvolgende edities van de Bosatlas: natuurkundige kaarten van Afrika uit de edities 1 (1877) tot en met 14 (1899). yr, flftlï{ Figuur 9 - De veranderingen in de oevers van het Tsjaadmeer in opeenvolgende atlasedities (van 1885 tot en met 1932).

Geo-Info | 2016 | | pagina 41