Gaat Geo-ICT het voedsel Consumenten moeten weer "voedsel- bewust" worden Hoe innovatieve (Geo-)ICT kan helpen om het voedselsysteem weer transparant, duurzaam, "Our next goal: fixing our broken food system." Dat is een recente slogan afkomstig van de IT-community van Silicon Valley. Agrifood en ICT beginnen elkaar te vinden. Financieel geladen door durfinvesteerders in deze regio zijn er vele startups die hun geluk beproeven in de agrifood keten, gedreven door voorbeelden in andere ketens waarbij ICT/ digitalisering disrupties aanjaagt. Het voedselsysteem staat zwaar onder druk en biedt daarmee ruimte voor nieuwe verbindingen/ oplossingen. ICT zal hierin een belangrijke rol spelen, of zoals Bill Gates aangeeft: "Food is the next barrier for information technologies We are just at the beginning of enormous innovation in this space". En guess what: Geo, location intelligence speelt hierin natuurlijk een heel belangrijke rol. Goed om daar meer van te weten. Maar eerst, waar hebben we het over? Wat is het probleem? 46 Geo-Info I 2016-5 Door Theo Thewessen Kort samengevat: het voedselsysteem (van productie tot en met consumptie) zoals het thans functioneert heeft zijn langste tijd gehad, eenvoudigweg omdat het niet meer houdbaar is. Ook onze staatssecretaris van Dam geeft het aan: "Het voedselsysteem moet op de kop". Eerlijker voor de boer, transparanter voor de consument, en natuurlijker voor de overbe laste aarde die een groeiende wereldbevolking van voedsel moet voorzien [i]. Ook de voor man van de boeren, Hans Huijbers van ZLTO, geeft in een recent vraaggesprek aan dat het anders moet: "het voedselsysteem staat aan de rand van faillissement" [2]. De positie van de primaire producenten (boeren, tuinders) is lastig vanwege overproductie, lage prijzen, schulden, slechte aansluiting aan de vraagkant en een zwakke positie t.o.v. de inkopers. Ook vanuit het oogpunt van duurzaam heid, dierwelzijn, mens en milieu zijn er vele uitdagingen: de keten moet weer opereren in evenwicht met de leefomgeving, met respect voor dieren, gezondheid van burgers en in verbinding met de consument. Consumenten moeten weer "voedselbewust" worden. In de keten moet er weer verbinding ontstaan tussen consument en producent (boer). Consumenten weten niet meer wat ze eten, laat staan waar het vandaan komt en welke impact dat heeft op hun gezondheid en leefomgeving. Al met al hebben we in Nederland met onze innovaties en efficiency een bijzondere situatie gecreëerd waarbij er meer dan voldoende, veilig voedsel beschikbaar is, tegen de laagste prijs ooit. Maar deze overvloed maakt ons tegelijkertijd collectief ziek. Het leidt tot overconsumptie en gezondheidsproblemen (obesitas, hart- en vaatzieken, suikerziekte) met kolossale maatschappelijke kosten als gevolg. Kortom, het systeem moet transparanter, eerlijker, gezonder en duurzamer. Dit streven vereist echter een ketengerichte

Geo-Info | 2016 | | pagina 48