systeem fixen? De gehele agrifood- keten "dataficeert" in snel tempo eerlijk en gezond te krijgen Dataficatie van de agrifood-keten: een kans? 2016-5 I Geo-Info 47 Feit is dat de gehele agrifood-keten in snel tempo "dataficeert": steeds meer aspecten van het systeem worden gemeten en deze data zullen "ergens" in de cloud worden opgeslagen. Dat kan een basis vormen voor nieuwe innovatieve en out-of-the-box-verbin- dingen in de voedselketen. Wat voorbeelden van dataficatieprocessen in de agrifood keten: Boerenbedrijven ontwikkelen zich in rap tempo naar data gedreven ondernemingen. Het gehele teeltproces van akkerbouwers wordt ondersteund door high tech sensor netwerken, satellietdata en data van drones. Middels big-data-analytics genereren deze real-time input voor de managementsyste men van hun smart farms. De tuinbouw (met name de gesloten teelt) is al behoorlijk gedataficeerd, geautomatiseerd en gerobotiseerd. Op basis van geavanceerde visioning (image) systemen kunnen robots bijvoorbeeld zien of vruchten rijp zijn voor de oogst en ze plukken. Tijdens de teelt worden hierbij tonnen aan data verzameld. De totale aansturing van het klimaat in een kas gebeurt op basis van sensoriek en data. Leveranciers van zaden of gewasbescher mingsmiddelen ontwikkelen (big)databanken over het gebruik en de performance van hun producten. Door gewasgegevens te combi neren met bijvoorbeeld bodemgegevens en klimaatgegevens zijn ze in staat om adviezen te geven voor toediening van middelen of voor beregening. Maar daarbij azen ze tevens heel slim op alle data van de boeren - juist ja, om hun eigen databank weer te verbeteren en hun positie te versterken. Verwerkers (varkensslachterijen bijvoorbeeld) zullen data verzamelen vanaf de intake van de varkens tot aan het eindproduct. Door big-data-analytics kunnen ze vraag en aanbod optimaliseren en bedienen daarmee de keten met de juiste kwaliteit op het juiste moment. De retailsector verzamelt steeds meer data van consumenten ten behoeve van een gepersonaliseerde benadering, niet alleen online maar ook in de winkels. "Uw fitbit geeft aan dat u behoefte heeft aan vitamine C" (aanbieding voor sinaasappels). Voor wat betreft de logistiek van voedsel: er ontstaan nieuwe slimme concepten voor de "last mile delivery" waarmee food steeds meer thuis zal worden bezorgd. Op basis van flexibele netwerken van ad hoc bezorgers die middels innovatieve ICT en data met elkaar verbonden zijn. Steeds meer consumenten doen aan "selftracking" en food/health speelt hierbij een belangrijke rol. Ze houden dagelijks bij hoeveel ze bewegen, wat ze eten en drinken, hoeveel calorieën ze tot zich nemen, wat hun hartslag en bloeddruk is, hoe lang en hoe diep hun slaap was etc. Ze bedienen zich hierbij met innovatieve sensoriek (nieuwe generatie smartphones, smartwatch, smart shoes, diet sensors...) die in verbinding staat met de cloud. aanpak en heeft dus niet alleen betrekking op de primaire productie (boer) maar op alle stakeholders in de keten, van boer via food- industry en retail naar consument. Kan ICT (of Geo ICT) bijdragen aan een door braak in deze complexe keten? Laten we hierbij de kernkracht van de Geo ICT-er/geograaf in de strijd gooien: het vermogen om problemen te benaderen vanuit een overall view, vanuit een systeemgerichte context, en ons vermogen om dat ook te verbinden met "de leefomgeving". The sixth wave of innovation Mogelijk worden we hierbij geholpen door wat ook wel de "the sixth wave of innovation" wordt genoemd: we staan intussen met één been in een nieuwe innovatiegolf waarin zaken als dataficatie, big data, social media/ communities, Internet of Things, Internet 3.0 (Internet as a platform) en location intelligence een gigantische vlucht nemen. Er ontstaan geheel nieuwe, digitale verbindingen die een nieuw perspectief bieden voor complexe ketens. Voorbeelden te over: kijk maar naar de keten van de muziekindustrie ("Spotify"), de foto-industrie (exit Kodak) of de hotelbranche die in no-time drastisch zijn veranderd. Maar ook ontwikkelingen op het gebied van virtual reality en gaming kunnen ons verder gaan helpen om dit allemaal te verwezen- lijken. Wat te denken van een Pokémon GO-game voor voedselverspilling? Jagen op left-overs in de agrifood-keten. Internet of Food In deze context positioneren we het begrip "Internet of food". Hiermee bedoelen we een transparante, data/IC- gedreven agrifood-keten, verbonden door de cloud en het internet. In deze keten bedienen we ons met state-of- the-art, innovatieve ICT van "the sixth wave". Consument, producent en leefomgeving staan in deze keten weer (digitaal) in contact. Consu menten zijn weer in de lead, en producenten zullen in staat zijn rechtsreeks met hen te interacteren. Daarnaast is in "Internet of Food" de keten niet alleen fysiek, maar ook digitaal verweven met onze "slimme" leefomgeving waardoor in een oogwenk en real-time inzicht ontstaat in de effecten van de keten op de leefomgeving en omgekeerd. Al met al zal dit een belangrijk hulpmiddel zijn om te komen tot een situatie waarbij

Geo-Info | 2016 | | pagina 49