Wat te denken van een Pokémon GO-game voor voedselverspilling? Jagen op left-overs in de agrifood-keten Geo-denkers kunnen het verschil maken 48 Geo-Info I 2016-5 voldoende, veilig en gezond voedsel duur zaam wordt geproduceerd, gedistribueerd en geconsumeerd, tegen een eerlijke prijs. Korte ketens Deze digitaal transparante, verbonden keten zal een driver worden voor nieuwe verbin dingen. In het algemeen wordt aangenomen dat een kortere keten één van de belang rijkste sleutels is naar meer transparantie en duurzaamheid. In een korte keten is sprake van een directe(re) relatie tussen producent en consument. Naast meer transparantie en duurzaamheid leidt dit tot een eerlijker positie voor de boer en kansen om de consument voedselbewust te maken. Het "Internet of Food" faciliteert dit proces, want zonder state of the art ICT zal dat niet lukken: In deze nieuwe ketens wordt gebruik gemaakt van een mix van e-commerce, big-data-marketing-analytics, smart logistics, digitale marktplaatsen, en van nieuwe com munities (van consumenten én producenten) ondersteund door social media. In de digitaal verbonden keten zal er verschui ving plaatsvinden van aanbod sturing, zoals thans het geval is, naar vraag sturing. Wat leidt tot minder verspilling, betere prijzen, en tevre den consumenten. Dit kan ons ook verder helpen bij het ontwikkelen van "personalized food": Voedsel op maat, toegesneden op een persoonlijke situatie, leeftijd, gezondheid, voorkeur. "Smart Agrifood Regions": de keten in relatie tot de leefomgeving Er is veel behoefte om de keten in interactie met de leefomgeving te verduurzamen, en kringlopen te sluiten. We kunnen op deze wijze op zoek gaan naar betekenisvolle inno vaties en nieuwe verdienmodellen. Door het digitaal verbinden van de "smart" leefomge ving met de "smart" agrifood-keten krijgen we beter inzicht in het effect van de keten op de leefomgeving. Er ontstaat intussen steeds meer draagvlak om "de regio" (de stad en de groene ruimte) weer te beschouwen als een agrifood "unit" die (uiteraard in een mondiale context) circulair moet functioneren. Waar productie en con sumptie weer een ruimtelijke, regionale relatie met elkaar heeft. Waar kringlopen van nutriën ten weer sluitend zijn, en waar reststromen zo mogelijk binnen de regio worden verwaard. Informatie speelt in deze setting een uitermate belangrijke rol, en zeker ook geo-informatie: enerzijds bijvoorbeeld voor het plannen (beleid, ruimtelijke ordening), maar anderzijds ook om het systeem als "smart region" te laten opereren en te monitoren. De smart regions verbinden hierbij tevens de sensoriek van de smart farms en smart cities. De boer van de toekomst De digitaal verbonden keten zal ook helpen bij het opzetten van nieuwe business modellen. Denk bijvoorbeeld aan een boer die in de nabijheid van de stad niet alleen zorgt voor voedsel maar ook andere diensten levert: energie, zorg, recreatie, natuurbeheer, water beheer of zelfs biodiversiteit. De boer creëert hiermee stevige toegevoegde waarde voor de stedeling en voor de samenleving en zal daar ook voor gewaardeerd worden. Voor een belangrijk deel zijn dit (geo-)informatievraag- stukken. Waar zijn welke diensten kansrijk? Waar kunnen we op welke wijze energie opwekken? Waar moeten we welke vormen van zorg aanbieden (vraag/aanbod-analyse)? Hoe kunnen boeren participeren in een nieuw lokaal voedselsysteem? In een verbonden en datagedreven keten kunnen de antwoorden worden gevonden. Iedereen boer Maar ook complete out-of-the-box-concepten worden mogelijk: consumenten in de stad kunnen middels nieuwe technologie zelf "boer" worden, en dan doel ik niet op grond gebonden stadslandbouw. Zo heeft het MIT Media Lab een concept ontwikkeld onder de naam "Food Computing". Dit concept heeft tot missie: "bring out the farmer in everyone". Ze willen open source ecosystemen bouwen voor het produceren van voedsel, toegankelijk voor iedereen, op elke locatie, dus ook thuis. Zo hebben ze een open source "Food Com puter" (groeikast) ontwikkeld, via het internet met de cloud verbonden en aangestuurd. Er worden zo "in huis" computergestuurd gewassen geteeld zonder daglicht. De data van deze Food Computer community in de cloud vormen een collectieve kennisdatabank voor de aansturing en optimalisering van deze productie-eenheden. Data governance in de agrifood-keten Voedsel wordt bits en bytes, de keten wordt datagedreven en dat schept nieuwe moge lijkheden en kansen. De consument kan weer aan het stuur geraken, en we kunnen krachtige verbindingen leggen met de slimme leefomgeving. Keerzijde van de data gedreven keten is het gevecht om de data positie in de keten. Data is macht, ook hier. Er is dus zeker ook een scenario denkbaar waarbij huidige sleutelspe lers in de keten de macht definitief naar zich toe kunnen trekken door bewust in te zetten op Big Data. Of ontstaat er een nieuwe "food Google" die als relatieve buitenstaander zich in de keten nestelt en de keten kan regisseren? Of gaat er daadwerkelijk een nieuw open systeem ontstaan waarin co-creatie mogelijk wordt, waarin kennis wordt gedeeld op basis van wederzijdse belangen? Gaat dat vanzelf goed, of moeten we daar wat voor regelen? En wie moet dat dan doen? Staatssecretaris van Dam heeft al een ope ningszet gedaan: de overheid moet de regie nemen voor wat betreft de transparantie van de keten. Het wordt uitermate boeiend. Referenties [1] Toespraak van staatssecretaris Van Dam bij Aan Tafel! (februari 2016), Zie www.rijksoverheid.nl/documenten/ toespraken/2016/02/ii/aan-tafel. [2] Café Weltschmerz - Dick Veerman interviewt Hans Huijbers (mei 2016). Zie www.cafeweltschmerz.nl/tag/hans-huijbers. Theo Thewessen is Lector Location Intelligence aan de HAS Hogeschool Den Bosch en is bereikbaar via theo.thewessen@geodan.nl.

Geo-Info | 2016 | | pagina 50