2016-5 I Geo-Info 51 Allereerst gaf Van der Zee een aantal definities van big data om daarmee het referentiekader van iedereen enigszins gelijk te krijgen: IBM "Any data that cannot be captured, managed, and/or processed using traditional data management components and techniques" Gartner "High-Volume, high-Velocity and high- Variety information that demands innovative forms of information processing for enhanced insight and decision making" Geografie van Alles is gestoeld op enkele ontwikkelingen. Ontwikkeling van opslagcapaciteit voor allerhande data. Van Petabyte, Zettabyte tot Brontobyte (ioa22) en Geoptbyte (ioa3o) Ontwikkelingen van meer data, gestructu reerd en ongestructureerd. Steeds meer databronnen, zoals sensoren. Smartphones met camera. Hergebruik van data door het delen ervan. Bv social media. Grotere analysecapaciteiten doordat we over meer data beschikken, maar ook omdat we grotere en fijnmazige modellen en complexe algoritmes kunnen gebruiken. En de resultaten van de analyse worden weer als data hergebruikt. De mogelijkheid om verschillende datafor- maten te combineren. De ontwikkeling van sensoren, waardoor er een grotere resolutie ontstaat. Niet alleen de pixelhoeveelheid in camera's, maar de resolutie van xyz en bijvoorbeeld tijd. De sensoren kunnen nu livestream video beelden leveren. Daarnaast is er een verbreding van het meetspectrum van multispectraal naar hyperspectraal. Aandachtige toehoorders voor Peter van de Crommert Ontvangst met kode. Erik van der Zee boeit de aanwezigen met lezing over big data. Met deze technische ontwikkelingen kunnen we nu toepassingen gaan bedenken en gebruiken. In zijn presentatie gaf Erik enkele voorbeelden. Drones, die op grote hoogte een haarscherp beeld van een hele stad als video- stream naar een controle centrum doorsturen. Maar denk ook aan zelfrijdende auto's die met een groot aantal sensoren zijn uitgerust om door een goede "situational awareness" veilig en volgens verkeersregels te kunnen rijden. Of met scanners en sensoren de omgeving te scannen voor diverse doeleinden. Naast voorbeelden en ontwikkelingen van ijzeren objecten, gaf Van der Zee voorbeelden van een zachte ontwikkeling. Hij noemde dit Facebook of Things. Door verschillende sensoren in objecten of bij objecten te plaatsen, en deze te combineren met software en Wi-Fi, kunnen deze objecten intelligent gemaakt worden. Voorbeeld van een afvalbak, waarbij de vrije ruimte in de afvalbak gemeten wordt. Als deze een minimumwaarde bereikt, kan door een Facebook-bericht of tweet de ophaaldienst worden geïnformeerd. Ook kunnen sensorensignalen gecombineerd worden om een tweet te creëren. Bijvoorbeeld minimumwaarde en temperatuur in de afvalbak. De locatie van objecten is natuurlijk van belang. Niet alleen concrete objecten, maar zoals we in de geografie al kennen, ook van soft objecten Een parkeervak van anders gekleurde klinkers of van vier witte kalklijnen is in de geografie een object. Met een sensor en dus de locatie kan dit object worden opgenomen in de Facebook of Things om bijvoorbeeld zijn status van "vrij" of "bezet" aan te geven. Handig voor de naviga- tiesoftware en voorkomt rondjes rijden om een vrije parkeerplaats te vinden. Wat dan weer goed is voor het milieu. Door sensoren, objecten, big

Geo-Info | 2016 | | pagina 53