52 I Geo-Info I 2016-5 data en geografie te combineren, wordt een city een smart city. Goed, al met al spiegelde Erik ons een beeld van de technische toekomst, waarin van alles mogelijk is. Ontwikkelingen gaan snel. Wat tot nu toe nog niet belicht wordt in de wereld van big data, zijn de juridische aspecten als privacy, oneigenlijk gebruik en dergelijke. Het kenteken van mijn auto is herkenbaar op de video, die door de drone op 6km hoogte is opgenomen. Maar wil ik wel dat mijn kenteken herkend wordt? Ook wordt data, die bijvoorbeeld voor milieu doeleinden wordt opgenomen, doorgegeven aan of afgetapt door andere instanties. Hierover wordt de discussie nog gevoerd en er is nog geen sluitende wetgeving geregeld. Na deze zeer interessante uiteenzetting over Big Data, Smart Cities en Internet of Everything was het de buurt aan Peter van de Crommert(DITSS) om uit te leggen hoe het in de praktijk werkt. DITSS heeft met leveranciers van sensortechno logie Stratumseind aangekleed met sensoren tot een living lab. Zoals aan het begin van het verhaal al gezegd, is Stratumseind het middelpunt van Eindhovens uitgangsleven. Al eerder zijn er camera's voor het monitoren van de openbare orde en veiligheid opgehangen. De centrale meldkamer kan hierdoor wel sneller, maar nog steeds reactief reageren. DITSS heeft in Stratumseind een groot aantal andere sensoren, zoals warmtecamera's, micro foons, bewegingssensoren, objectentellers en richtingssensoren laten installeren. Daarnaast zijn er van Philips lichtarmaturen met een groot aantal LED-lampen opgehangen. Hiermee kan elke kleur licht worden gecreëerd. In het living lab worden alle signalen van deze sensoren samengevoegd en op een geografisch lay-out van het Stratumseind live geprojecteerd. Hierdoor is een actueel beeld van geluid, hoogte van geluid en soort geluid, aantal mensen, richting van beweging van mensenmassa, weers- Op zoek naar sensoren in Stratumseind. omstandigheden en dergelijke te produceren. Dit actuele beeld geeft de mogelijkheid om pro actief te reageren. Bijvoorbeeld door agenten op een juiste plaats te positioneren. Of door de kleur van de verlichting aan te passen. Hierdoor kunnen mogelijke opstootjes in de kiem gesmoord kun nen worden. Het living lab is een proeftuin van technologie en met het gebruik van licht zijn al grote vorderingen gemaakt. Zo schijnt blauw licht kalmerend te werken. Op het gebied van privacy wist Peter van de Crommert nog te melden, dat voor een stage opdracht twee studenten van de Aeres Hoge school in Almere een signaalbord hebben ont wikkeld, dat de passanten opmerkzaam maakt, dat ze door sensoren geobserveerd worden. Later dit jaar wordt dit signaal onthuld. Tinus Kanters(DITSS) leidde het praktijkdeel in. De deelnemers moesten in groepen van 4 of 5 in het Stratumseind de sensoren gaan zoeken en op kaart vastleggen. Omdat de PSV-supporters zich al in grote schare buiten op de terrassen hadden verzameld, werd het zoekgebied tot het oostelijke gedeelte van Stratumseind beperkt. De OOV-camera's zijn voor iedereen herken baar. Maar geluidscamera's, thermometers en andere sensoren vallen, als je door Stratumseind loopt, niet zo op. Door actief te kijken naar richels, dakgoten en lantaarnpalen werden de sensoren toch gevonden. Een groep had zelfs de camera in de flappen- tap als sensor genoteerd. Met een broodje, kop soep en een drankje werd de zeer geslaagde regiobijeenkomst GIN-Zuid afgesloten. De volgende GIN-Zuid bijeenkomst zal naar verwachting rond april 2017 worden gehouden. De bijeenkomst werd mede mogelijk gemaakt door: Agel adviseurs, Antea groep, Meten in Beeld, Ruimteschepper, Voort en Intergision. Sjaco Lensen, Peter van de Crommert, Richard Hendriks, Douwe Blanksma, Lineke Geluk en Frank Langelaan (tevens auteur van dit verslag). Broodje, soep en drankje na afioop. Kijkje in het Living Lab van DITSS.

Geo-Info | 2016 | | pagina 54