PokéGeografie Column 2016-5 I Geo-Info Ik ben een fanatiek wandelaar. Ik probeer per week aan minstens 100.000 stappen te komen. Het nadeel van wande len is dat het toch wel heel veel tijd in beslag neemt. Het is heerlijk om in die tijd je verstand op nul te zetten of om juist eens wat langer over een bepaald onderwerp na te denken. Maar, als je zoveel wandelt als ik dan komt het voor dat je je gewoonweg tijdens de wandeling verveelt. Ik was deze zomer dan ook heel blij met een game die je tijdens het wandelen kunt spelen. Ik ben verslaafd geraakt aan Pokémon GO. Op zich is Pokémon GO geen spannend spel. Je gaat in de echte wereld op zoek naar virtuele monstertjes die je vervolgens met een Pokémon-bal kunt vangen. Je gooit deze ballen naar Pokémon in augmented reality. Nieuwe ballen vind je weer op speciale plaatsen waar je naar toe kunt lopen, zogenaamde PokéStops. Als je voldoende Pokémon hebt gevangen kun je ze sterker maken en met ze vechten en trainen in Gyms. Meer is het niet. Toch ben ik het spel gaan proberen. Zoals ik al zei heb je tijdens het wandelen veel tijd om na te denken. Combineer dat met Pokémon GO en je gaat jezelf vanzelf dingen afvragen. Welke data gebruiken ze voor de kaart waarop je loopt? Hoe hebben ze uitgevonden waar je het beste PokéStops kunt plaatsen? Pokémon verschijnen in je buurt. Hoe bepalen ze waar en wanneer dat gebeurt? Ik ben op het internet gaan struinen en dan blijkt er een hele community zich af te vragen hoe dit werkt. Er zijn vele blogs, artikelen en discussieforums te vinden. Het leuke is dat heel veel dingen rond Pokémon GO een directie relatie hebben met ons werkveld. Zo zijn de Poké Stops heel interessante POI's. Ze zijn gemaakt met een eerdere app van de maker achter Pokémon GO, Niantic. De achterlig gende dataset is middels crowd-sourcing gemaakt. Iedere PokéStop is een opvallende plek. Er staat vaak een kunstwerk of een opvallend bord. De Pokémon zelf worden op plekken geboren (spawning) waar ze zich thuis voelen. Magikarp is te vinden bij sloten en rivieren omdat het een vis is. Pidgey, een duif, is vooral in stedelijk gebied te vinden. Je zou dit Poké- topografie kunnen noemen. Pokémon komen tevoorschijn als je bij ze in de buurt komt. Ik denk dan direct aan buffers met een afstand en geofencing. Je wordt ook nog eens beloond als je een bepaalde afstand hebt gelopen omdat je tijdens het lopen eieren uitbroedt. De app doet dus aan tracking en tracing. Een paar weken nadat het spel uitkwam, kwamen er websites waarop je op een kaart kon zien waar de Pokémon zaten en hoelang ze daar nog bleven zitten. PokéVision was één van deze websites, gebouwd door een paar jongens die elkaar graag wilden helpen bij het vinden van Pokémon. Ze hadden onze basiskaart gekozen om daarop te laten zien waar ze zaten. De kaart bleek niet alleen voor de kleine groep vrienden nuttig. In een paar dagen liep het aantal hits per dag op tot 4 miljard. Zo raak je ineens erg betrokken bij de hype. Voordeel was dat we onze schaalbaarheid optimaal konden testen. Met nog fanatiekere op Pokémon jagende collega's dan ikzelf zijn we gaan kijken of we nog een stap verder kunnen gaan in het combineren van de geo-wereld met de Pokémon- wereld. Zo is er een app waar Pokémon-jagers kunnen aan geven waar zij Pokémon hebben gezien. We zijn de website achter de app gaan bestuderen en hebben uitgevonden hoe we deze zogenaamde sightings realtime binnen konden halen zodat we ze als een laag in verschillende toepassingen kunnen gebruiken. Vervolgens zijn we de sightings ook in een big database gaan opslaan. Met behulp van heatmaps en hotspotanalyses op deze data hebben we heel interes sante patronen ontdekt. Zo zie je waar bepaalde zeldzame Pokémon vaker verschijnen, ook wel een nest genoemd. Ook kun je heel goed zien waar veel spelers bij elkaar komen omdat de kans op zeldzame Pokémon daar groot is. Kijkduin en het Vondelpark zijn duidelijk heel populair. Al met al een heel leuke manier om nieuwe innovatieve GIS-technologieën optimaal te testen. We ontdekken steeds weer nieuwe toepas singen. Al met al zit er veel meer achter Pokémon GO dan je in eerste instantie zou denken. Ik heb ook best wel een aantal ideeën over wat er nog meer mee zou kunnen. Het zou leuk zijn als de makers van het spel nog meer geo-gerelateerde dingen aan het spel gaan toevoegen. Maar zelfs als ze dat niet gaan doen blijf ik nog wel even verslaafd. Pokémon GO geeft je een reden om steeds weer een stukje verder te wandelen om toch nog net die laatste Pokémon te vangen die je nog niet hebt. "Gotta catch 'em all!!!" Jeroen van Winden Ch ief Technology Officer Esri Nederland jvanwinden@esri.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 55