Arbeidsmarkt GEO Uit Nieuwsbrief 37 SAGEO (september 2016) 58 I Geo-Info 1 2016-5 begin I Figuur 10 - Geluiden-App, 2014, Rinske Bosma. Terug- en vooruitblik Zoals gezegd: Maptime Summercamp is een unconference zonder vast programma. Maar achteraf ontdekken we wel degelijk een rode draad. Enerzijds wordt van GIS-specialisten steeds meer verwacht: geocoderen, data ophalen met behulp van API's en visualisaties bouwen met JavaScript-libraries. Als GIS- specialist moet je tegenwoordig eigenlijk ook scripts kunnen schrijven. Anderzijds zien we dat organisaties als NYPL, Carto en LocalFocus steeds meer producten en diensten aanbieden om de drempel om met geografische gegevens aan de slag te gaan en je eigen verhaal te vertellen steeds lager te maken. Data wordt verzameld en klaargezet in een handzaam formaat. Voor het gebruik van de tooling is geen diepgaande GIS- of programmeerkennis meer nodig. Wat betekent dit voor ons vakgebied? Kun je als GIS-specialist dat brede gebied nog beslaan? Gaan de 'self service-diensten niet ten koste van de kwaliteit van kartografi- sche producten of geografische analyses? Interessante vragen waar we in het volgende Maptime Summercamp vast en zeker op doorgaan! Links github,com/MaptimeSummercam p/2016 carto.com data,o ver heid.nl erfgoedleiden.nl www.kolerekaart.nl/ spaceti me, nypl.org/ geocode.localfocus.nl barendkobben.com/d3tests www.rinskebosma.com/ Willy Bakker is Informatiearchitect bij de provincie Groningen. Zij is bereikbaar via w.m.bakker. tadema@provinciegroningen.nl en op Twitter @friesewoudloper. Het belang van stages wordt steeds gro ter nu de leerlingen- en studentenaantal len toenemen. SAGEO zal op korte termijn GeoPlaza herintroduceren om met GeoPlaza een bemiddelde rol tussen studenten en werkgevers te kunnen spelen. Tijdens de GeoBuzz zal een zeer gebruikersvriendelijke omgeving gepresenteerd worden, waardoor studenten snel en eenvoudig met voor hen interessante werkgevers contact krijgen. Ontwikkelingen Hogeschool Utrecht Traditiegetrouw heeft de Hogeschool Utrecht (HU) een belangrijke positie als hbo-instelling voor de opleiding van geodeten en geo-ict-ers. Met ingang van het cursusjaar 2015/2016 heeft de HU een reorganisatie doorgevoerd van het opleidings programma voor het dagonderwijs. Er is gekozen voor brede bacheloropleidingen, waaronder die van Built Environment. In het duale programma (studeren naast werken) worden nog geode sie en geo-ict aangeboden volgens het oude programma (gemiddeld 12 studenten per jaar). In de sector is de afgelopen jaren veel zorg geuit over de inbedding van geodesie en geo-ict binnen de brede bachelor-dagopleiding Built Environment. Mede op basis van deze geuite zorgen is door de HU de mogelijkheid geopend voor de afstudeerspecialisaties geo-ict/geodesie. De eerste groep studenten van de brede bacheloropleiding Built Environment is nu aan het tweede jaar begonnen. Het tweede deel van het tweede jaar bestaat uit een stage. De geo-werkgevers bij overheid en bedrijfs leven zijn nu aan zet. Hun wordt gevraagd om stageplaatsen voor de studenten beschikbaar te stellen. Met die stages kan de studenten dui delijk gemaakt worden wat werken voor geo- werkgevers betekent. Geo-werkgevers op hun beurt kunnen de studenten tijdens hun verdere studie begeleiden bij hun afstudeerspecialisaties, waaronder geo-ict/geodesie. Nationale GI-minor weer van start gegaan Op 4 september 2016 is de Nationale Geo Informa tie Minor weer van start gegaan. Deze Minor (in z'n vijfde editie) is inmiddels niet meer weg te denken uit het geo-onderwijsaanbod in Nederland en trekt ook aandacht van buitenlandse studenten. Een groep van 45 studenten is begonnen, waar onder vier buitenlandse studenten en een stu dent, die reeds een baan heeft bij de schrijvende pers (vanwege het belang van GIS bij illustraties). De studenten komen uit alle windrichtingen, zoals van de vrije Universiteit, de Universiteit van Amsterdam, de Wageningen Universiteit, de Rad boud Universiteit, de Universiteit Delft, De Univer siteit van Utrecht en de Hogeschool Rotterdam. Maar ook uit verschillende studierichtingen, van sociale geografie tot business administration. De studenten gaven aan meer kennis te willen opdoen over de toepassing van geo-informatie en locatie intelligentie, de Minor te zien als opmaat naar een geo-masterprogramma zoals GIMA en de stage binnen de Minor van belang te vinden voor con tacten met werkgevers en het inhoudelijke werk. Voor de studenten van de Nationale Geo Infor matie Minor zijn dus de stages van groot belang. Ook voor de stages van deze studenten worden de geo-werkgevers opgeroepen om stageplekken beschikbaar te stellen.

Geo-Info | 2016 | | pagina 60