De Binckhorst in dynamisch 3D Het Omgevingsplan geeft ruimte: meer vrij heid, minder onderzoek en een langere termijn Op de Provada, de jaarlijkse vastgoedbeurs in de Rai, werd afgelopen juni door de gemeente Den Haag een werkend, dynamisch 3D-model gelanceerd, gerealiseerd door Geodan. Ontwikkelaars, adviseurs en ontwerpers reageerden enthousiast op het concept, waarmee zij in 3D door een voor hun welbekende locatie konden navigeren: voormalig industrieterrein de Binckhorst in Den Haag. 4 Geo-Info I 2016-5 Door Felix van Veldhoven in gesprek met Hanke Nijman 3D en de Omgevingswet In een drietal artikelen in dit vakblad gaf Jan tien Stoter een prachtig overzicht van de stand van zaken rond de 3D-informatievoorziening voor onze leefomgeving [1]. In het licht van de Omgevingswet beschrijft zij de noodzaak van actuele 3D-informatie om de impact van veranderingen in onze leefomgeving te voorspellen en het complexe beheer van deze omgeving te analyseren. Veel vraagstukken eisen een benadering in drie dimensies: denk aan geluidsbelasting rond drukke infrastruc tuur, de potentie van zonnepanelen op onze woningen of de verspreiding van fijnstof door onze woonwijk. In haar analyse stelt zij de vraag hoe deze sterk van elkaar verschillende 3D-gegevens straks kunnen worden geïnte greerd. Na implementatie van de Omgevings wet, naar verwachting begin 2019, is dat de modus operandi: geïntegreerde 3D-data, in sommige gevallen wellicht realtime, beschik baar voor iedereen als basis voor beslissingen over omgeving. Op de route naar dat moment zijn goede voorbeelden nodig. In haar eigen woorden: "stap voor stap zal via use-cases be keken moeten worden welke aspecten in 3D mogelijk zijn, wenselijk zijn én daadwerkelijk meerwaarde bieden" [2]. Gemeente Den Haag als pionier Die noodzaak wordt ook gevoeld door de Gemeente Den Haag. Als antwoord op de ontwikkelingen rond de Omgevingswet en het door het rijk te ontwikkelen Digitaal Stelsel Omgevingswet, uitte de gemeente de ambitie om te werken met een dynamisch 3D-model. In een dergelijk model worden uiteenlopende databronnen gekoppeld, waaronder geo- informatie en modellen voor verkeer, geluid, externe veiligheid en milieu. De gemeente heeft verschillende pilots gestart om inzicht te krijgen in de mogelijkheden van zo'n mo del en te ervaren welke veranderingen dit vraagt in de werkwijze binnen de organisatie. Op de Provada, het jaarlijkse ontmoetingspunt van de vastgoedbranche dat afgelopen juni plaatsvond in Amsterdam, werd een volledig werkend model gepresenteerd. Steeds meer partijen maken plannen die kun nen bijdragen aan de ontwikkeling van de Figuur 1 - Het dynamisch yD-modei van de Binckhorst.

Geo-Info | 2016 | | pagina 6