2016-5 I Geo-Info 5 Figuur 2 - Gemodelleerde geluidsintensiteit voor een initiatief in de Binckhorst. stad. De gemeente Den Haag wil het voor die partijen én voor zichzelf makkelijker maken om de haalbaarheid en impact van die plannen te checken. Zij vroeg zich af hoe het zou zijn als ini tiatiefnemers in Den Haag alle benodigde infor matie digitaal voor handen zouden hebben, en hun initiatieven zelf in een 3D-omgeving zou den kunnen toetsen. Tygron, een spin-off van de Technische Universiteit Delft, maakte een filmpje waarin deze toekomstvisie werd uitgebeeld [3]. Tegelijkertijd is de gemeente Den Haag door het ministerie van Infrastructuur Milieu benaderd om een pilot-omgevingsplan op te stellen, om te ervaren hoe de nieuwe wet in de praktijk uitpakt. De Binckhorst, een voormalig bedrijventerrein langs de A12 op de grens met Voorburg, werd vooruitlopend op de Omgevingswet aangemeld voor een 'pilot-omgevingsplan'. In dit gebied ging de gemeente van gedetailleerde bestemmingen naar het definiëren van gebiedskwaliteit: een goede kwaliteit van de leefomgeving als over koepelend concept. De Binckhorst De Binckhorst kent een rijke geschiedenis en een grote variatie aan bedrijvigheid met een industrieel karakter. Dit geeft het gebied veel potentie tot transformatie en ontwikkeling. Ook de komst van de Rotterdamsebaan, een nieuwe ontsluiting van Den Haag die begint bij knoop punt Ypenburg en in de Binckhorst boven de grond zal komen, wordt gezien als motor voor nieuwe ontwikkelingen. De gemeente Den Haag heeft de ambitie om het gebied gelei delijk te transformeren tot een woon-werkwijk met ca. 5.000 woningen. Vanwege de milieu wetgeving en de aanwezige bedrijvigheid is woningbouw in het gebied een uitdaging. Het omgevingsplan geeft daarvoor de ruimte: meer vrijheid, minder onderzoek vooraf en een lan gere termijn als uitgangspunt. Tegen deze achtergrond vroeg de gemeente Den Haag aan Geodan om een dynamisch 3D-model voor de Binckhorst te ontwikkelen, om de mogelijkheden van deze tool te de monstreren. De ambitie van de gemeente Den Haag is dat initiatiefnemers met het model al tijdens de ontwerpfase van een initiatief een beeld van de impact op de leefomgeving krijgen. Het model kan worden gezien als motiveringstool: de mogelijkheden die het omgevingsplan biedt kunnen in de toekomst vanuit een 3D-omgeving met initiatiefnemers en ontwikkelaars worden gedeeld. Een initiatief als een nieuwe parkeergarage leidt bijvoorbeeld tot meer verkeer, meer geluid en meer fijn stof. Het model moet straks inzichtelijk maken hoe de wettelijke kaders voor deze en andere criteria straks integraal kunnen worden afgewogen. Door een initiatief in een vroeg stadium aan de verschillende criteria te toetsen ontstaat de mogelijkheid van informatie-gedre ven ontwerpen. Dit leidt idealiter tot een betere aanvraag voor de benodigde omgevingsver gunning en daardoor tot minder onderzoek Er ontstond een demo die nadenken over 3D, het Omgevingsplan en het Digitaal Stelsel Omgevingswet een stap verder kan brengen slasten. Door te kiezen voor een makkelijk te bedienen en eenvoudig te delen model, mikt de gemeente op een grotere betrokkenheid van burgers en bedrijven. Met het model van de Binckhorst ontstond een demo die het nadenken over 3D, het Omgevingsplan en de filosofie van het Digitaal Stelsel Omgevingswet weer een stap verder brengt. Figuur3 - Gemodelleerde schaduwwerking van een fictieve woontoren.

Geo-Info | 2016 | | pagina 7