The proof of the pud ding is in the eating 6 Geo-Info I 2016-5 Figuur 4 - 3D of 2D? Geiuidsintensiteit in de Binckhorst. Links: na projectontwikkeling, rechts: huidige staat. Een dynamisch 3D-model Het resultaat, een proof of concept van een dynamisch 3D-model, werd op 7 juni tijdens de Provada gelanceerd [4]. Het model werd met standaard software gebouwd en bevat verschillende 2D- en 3D-informatielagen, rekenmodellen en fictieve initiatieven die, als vereenvoudigde BIM-modellen, in de context van de Binckhorst kunnen worden geplaatst. De gemeente Den Haag stelt veel van haar gegevens beschikbaar als open data. Geodan integreerde verschillende van deze datasets, inclusief het als open data beschikbare 3D- model in CityGML [5]. Aan 2D-ondergronden (bestaande WMS-services van de Gemeente, de Provincie en het Rijk), werd 3D-data van de omgeving van de Binckhorst toegevoegd. Deze 3D-data bestond uit verschillende categorieën: het eerder genoemde open 3D- stadsmodel, in 3D gemodelleerde omgevings factoren als geluidsintensiteit en luchtkwaliteit, fictieve 3D-initiatieven zoals een woontoren, parkeergarage en appartementencomplex en tot slot de gemodelleerde 3D-impact van deze initiatieven op de omgeving (denk aan het schaduweffect van een woontoren). Verschillende fictieve vastgoedinitiatieven kunnen in het model worden geplaatst en eventueel ook verplaatst, waarmee de globale effecten op bijvoorbeeld luchtkwaliteit, ge luidsoverlast en bezonning inzichtelijk kunnen worden gemaakt. Door het combineren van verschillende (open) datasets en het hieraan koppelen van vereenvoudigde rekenmodellen voor luchtkwaliteit en geluidshinder kan voor de verschillende vastgoedinitiatieven worden bekeken wat de te verwachten impact op de omgeving is. Op deze manier brengt het dynamisch 3D-model het idee van integrale toetsing van een ontwerp over. In de toekomst volgt hierop het indienen van de (veel beter geïnformeerde) Omgevingsvergunningaan vraag. Om deze ontwikkeling mogelijk te ma ken zoekt de gemeente Den Haag landelijke samenwerking op. De gemeente uitte de wens om het 3D-model met standaard software te laten bouwen. Het samenstellen van het model gebeurde om die reden in bestaande Esri-applicaties: ArcGIS Pro en CityEngine. Door slim gebruik te maken van open data, konden in CityEngine-texturen worden gegenereerd voor de 3D-panden uit het stadsmodel van de gemeente. Door het model te publiceren naar een CityEngine- webviewer, kunnen gebruikers in een browser door de Binckhorst navigeren en kan het mo del eenvoudig met anderen worden gedeeld. Lancering op de vastgoedbeurs The proof of the pudding is in the eating. Op 7, 8 en 9 juni 2016 werd tijdens de Provada het dy namisch 3D model van de Binckhorst getoond. Boudewijn Revis, wethouder BSKB (Binnenstad, Stadsontwikkeling, Kerngebieden en Buiten ruimte) van de gemeente Den Haag, lanceerde het model op de stand van Metropoolregio Rotterdam Den Haag. De gemeente had een tweeledige doelstelling met haar aanwezigheid op de beurs: vastgoedontwikkelaars interesseren voor het gebied de Binckhorst en het dynamisch 3D-model introduceren in de vastgoedwereld om de ontwikkeling van het model verder vorm te geven. Het model trok veel bekijks; er waren veel geïnteresseerden vanuit de verschillende gemeenten, maar ook veel ontwikkelaars, advi seurs en ontwerpers die graag van gedachten wisselden over de Omgevingswet, de plannen in de Binckhorst en het 3D-concept. Jantien Stoter schreef eerder dat er stap voor stap, met proof of concepts zoals deze, zal moe ten worden gekeken welke aspecten van de Omgevingswet daadwerkelijk meerwaarde bieden in 3D. De vele enthousiaste reacties van initiatiefnemers op de Provada laat zien dat er veel animo is om hier aan mee te werken. Dat er maar veel voorbeelden mogen volgen. Hanke Nijman is adviseur Smart City bij Gemeente Den Haag. Zij is bereikbaar via hanke.nijman@denhaag.ni. Felix van Veldhoven is adviseurgeo-informatie bij Geodan. Hij is bereikbaar via felix.van.veldhoven@geodan.nl. Referenties [1] Mede gebaseerd op de ideeën van de inspiratiegroep "3D en de Omgevingswet", Zie J. Stoter, Geo-informatie in 3D: wat moet je ermee?, in: Geo-Info 2014-5, p. 4-9, J. Stoter, 3D en de Omgevingswet, in: Geo-Info 2015-6, p. 38-41 en J. Stoter, 3D en de Omgevingswet - deel 2, in: Geo-Info 2016-1, p. 4-8. [2] J. Stoter, 3D en de Omgevingswet - deel 2, in: Geo-Info 2016-1, p. 8. [3] "Stip op de horizon: Dynamisch 3D-model" te zien via bit.ly/1Uoh2ko. [4] Een filmpje van het dynamisch 3D-model Binckhorst - Den Haag kan worden bekeken via bit.ly/2aHAQBo. [5] Zie data.overheid.nl/data/dataset/3d-model-den-haag.

Geo-Info | 2016 | | pagina 8