Van city naar Smart City fl|+ 8i+ j %3 <0 Ontbrekende systemen: Big Data leidt tot information overload Het Geo-ICT architectuur perspectief Volgens verwachtingen van de Verenigde Naties zal in 2050 ongeveer 66% van de wereldbevolking in stedelijke gebieden wonen. Om steden leefbaar te houden, moeten ze de komende jaren duurzamer worden. (Geo-)ICT kan ondersteunen bij het beter organiseren van menselijke activiteiten en het optimaliseren van goederenstromen (energie, water, voedsel, vuilnis etc.) in onze steden. Steeds meer steden hebben daarom de ambitie om een Smart City (slimme stad) te worden. Ambities en plannen voor Smart Cities hebben impact op bestaande (Geo-) ICT infrastructuren. Dit artikel beschrijft welke aanpassingen nodig zijn om een smart city architectuur te realiseren. 8 Geo-Info 1 2016-6 Door Erik van der Zee Er zijn verschillende definities van Smart Cities. Volgens Neelie Kroes (voormalig EU Commis saris) zijn Smart Cities: "Steden die weten wat ze willen en die anders willen doen. Die samen met hun inwoners, bedrijven en organisaties bepalen hoe ze dat op een innovatieve manier gaan realiseren. Dit kan door het slim toepassen van ICT om bijvoorbeeld vraagstukken rond vervoer, gezond ouder worden of efficiënt energiever bruik op te lossen. Smart Cities leggen zo een verband tussen ICT, gebouwde omgeving en de samenleving" [i]. Bij 'smartness' draait het enerzijds om de beschikbaarheid van ICT-middelen in een stad (hardware, software, data opslag en netwerken) en anderzijds in welke mate en de wijze waarop die ICT-middelen slim worden ingezet om operationele processen in een stad efficiënter te laten verlopen. Het hogere doel daarbij is het realiseren van de doelstellingen die het stadsbestuur zichzelf stelt (bijvoorbeeld minder files, minder luchtvervuiling, minder lawaai enzovoorts). Internet of Things (IoT) De ontwikkeling van Internet of Things vormt een belangrijke basis voor Smart Cities. Steeds meer dingen in de stad worden slim. Dat wil zeggen dat we ermee kunnen communiceren, ze vragen stellen of opdrachten geven. De dingen kunnen zichzelf en hun omgeving waarnemen ('sensing'), ze kunnen ook handelen ('acting') en worden steeds intelligenter. Met de snelle vooruitgang in Artificial Intelligence (AI) zijn slimme dingen steeds beter in staat om zelfstandig beslissingen te nemen en te handelen zonder directe aanstu ring van de mens ('autonomous agents'). Van ieder 'Thing' kan in principe een 'Smart Thing' worden gemaakt door het te voorzien van een microcomputer (Arduino, Raspberry Pi enzovoorts), sensoren en/of actuatoren, inter net verbinding (LoraWan, 3G, Wifi enzovoorts.), digitale identiteit (vindbaarheid op het internet), en een API waarmee met het ding kan worden gecommuniceerd (zie figuur i). Doordat hardware steeds kleiner en goedko per wordt, en internetverbindingen steeds betrouwbaarder en sneller, is het haalbaar en betaalbaar om een gehele stad te voorzien van Smart Things ('Internet of Things'). Naar verwachting zullen in 2020 ongeveer 50 miljard slimme dingen met het internet verbonden zijn [2]. Big Data Al deze slimme dingen samen produceren een enorme hoeveelheid real-time waarnemingen ('Big data'). Deze data kan direct gebruikt worden voor real-time analyses, worden opgeslagen voor analyses van trends en patronen (data-mining), of voor het berekenen van toekomstscenario's (predictive analytics). Big Data is ook input voor deep learning algoritmes (Artificial Intelligence). De verschil- Figuur 1 - Ingrediënten voor een Smart Thing. (bron: auteur)

Geo-Info | 2016 | | pagina 10