1 Door slimme(re) inzet van ICT ontstaat een Smart City 1 Future What happened? What is happening? What is likely to happen Why did it happen? Why is it happening? What should I do about it? Waarnemen (data creatie} Beschikbaarstelling Open sensor data Beschikbaarstelling Analyses Aansturen t notificeren routeren van objecten en subjecten Beschikbaarstelling Acties 2016-6 1 Geo-Info 1 9 lende perspectieven op big data analyse zijn weergegeven in figuur 2. Big Data leidt vaak tot information overload, omdat de juiste systemen ontbreken om met grote hoeveelheden data om te gaan en deze data te verwerken tot relevante informatie. De stad slim maken Door enkel data te verzamelen wordt een stad nog geen slimme stad. Echte smartness in een Smart City kan worden gerealiseerd door optimalisering van stedelijke processen. Het is de kunst geautomatiseerde procescycli in te richten, bestaande uit (1) continu waarnemen Figuur 2 - Big Data analyse in verleden - heden - toekomst. (bron: Gartner) (sensing), (2) real-time analyse van al deze waarnemingen (big data analyse), en (3) op basis daarvan initiëren van bepaalde acties (acting), gebruikmakend van de Smart Things in de stad (Internet of Things) en de Big Data die ze produceren (zie figuur 3). Locatie vormt in deze procescycli een belang rijke verbindende schakel. Smart devices met sensoren (kunstmatige zintuigen) en actuato ren (onderdelen die acties uitvoeren) hebben een locatie in ruimte en tijd ('xyzt'). Deze loca tie kan worden gebruikt om op de juiste plaats op het juiste moment het juiste Smart Thing te bevragen c.q. te activeren of slimme dingen met elkaar te laten samenwerken. Een goed voorbeeld is de 'Smart Waste'-cyclus. Deze cyclus start met slimme vuilnisbakken die het vullingspercentage meten en deze informatie periodiek doorgeven aan een centrale server. Op basis van de vullingspercen tages en de posities van alle vuilnisbakken in de stad berekent de server dagelijks de optimale ophaalroutes. Deze routes worden vervolgens verstuurd naar de navigatieapparatuur in de vuilniswagens (figuur 4). Op deze manier kan met Smart Things en geo-technologie (opti male routeberekening) het afvalverwerkings proces in een stad efficiënter worden ingericht. Op vergelijkbare wijze kunnen talloze opera tionele processen worden geautomatiseerd rondom milieu, transport, veiligheid enzo voorts, waardoor een Smart City ontstaat. Event-driven architecture (EDA) Traditionele ICT-systemen in steden met Smart City ambities zijn vaak niet voorbereid op real time interactie met duizenden tot miljoenen smart devices. Om een stad te transformeren Sensing raw events f cl Analysis, and ■meaningful Act (nat ling j Prediction events Figuur 3 - Smartness cyclus in een Smart City. (bron: auteur)

Geo-Info | 2016 | | pagina 11