Unieke coöperatieve same leidt tot Kadaster voor boo Boom register.nl Een jaar geleden is de coöperatie Boomregister gestart met het leveren van landsdekkende boominformatie verkregen uit AHN, Satellietdata, slimme algoritmen en verschillende open basisregisters. Een jaar verder blijkt dat de boominformatie waardevol is voor heel veel meer toepassingsgebieden dan we ooit hadden durven dromen: van gemeentelijk groenbeheer tot het plaatsen van nieuwe 4G-zendmasten en van risicomanagement voor kabels, leidingen en dijken tot het handhaven van de Boswet. De waarde van het Kadaster voor Boominformatie lijkt evident. Maar is dit een toevalstreffer of is de coöperatieve samenwerkingsvorm een nieuwe succesformule? In dit artikel kijken we naar de toepassingsgebieden en gebruikers en onderzoeken we of een coöperatief model past bij het opzetten van een landelijk register. 12 Geo-Info 1 2016-6 Door Peter van de Pol, Henk Janssen en Frans Rip De coöperatie Boomregister is ontstaan vanuit de expertisegebieden van vier bedrijven met ieder een eigen specialisme, maar met voldoende overlap om samen te werken. Wageningen Universiteit en Research doet onderzoek naar slimme algoritmen in het groene vakgebied, COBRA is de boomexpert, NEO is de remote sensing en LIDAR specialist en Geodan biedt het IT-platform om alles grootschalig mogelijk te maken. Het eerste product dat het Boomregister heeft ontwikkeld is een landsdekkend Boombasisbe- stand Het is een bestand dat bijna 100 miljoen boomobjecten bevat met hoogte, opper vlakte en geometrie. Ook 3D-kenmerken zijn per boom beschikbaar. Hierbij is onderscheid gemaakt in solitair/laan boomobjecten en boomgroepen/bos. Een slim aanvullend algoritme en gebruik van open data bronnen heeft daarbij gezorgd dat 'false positives' zoals lantaarnpalen er uit zijn gefilterd. De gebruikers van boominformatie De enorme diversiteit in toepassingen is iets waarop we hadden gehoopt. Maar we hadden niet verwacht dat het zo'n vlucht zou nemen. We beschrijven een aantal toepassingen van boominformatie. In de meeste gevallen levert Boomregister 2D-informatie. het Boomregister al direct aantoonbare meer waarde in het bestaande bedrijfsproces. Boombeheer. Boombeheerders zijn beheerders van (openbaar) groen en hebben de verantwoordelijkheid om bomen te onderhouden en tegelijk te zorgen dat bomen geen gevaar opleveren voor de publieke ruimte. Voorbeelden zijn gemeenten in wijken, maar ook aan provincies bij wegbeheer. Boomregister helpt deze partijen om beter grip te krijgen op aantallen en omvang van bomen zowel in de publieke als ook in de achtertuinen van burgers. Boswet handhaving. In Nederland wordt bos beschermd door de Wet Natuurbe scherming (vanaf 1 januari 2017 de vervan ger van de Flora- en Faunawet, de Boswet en de Natuurbeschermingswet 1998). In de wet staat dat mensen die bos willen kap pen, dit moeten melden bij de overheid. Mag er worden gekapt, dan moeten er ook nieuwe bomen worden aangeplant. Het Boomregister helpt provincies een gerichte monitoringssystematiek op te zetten om aan te geven op welke plekken in de provincies in de afgelopen periode bomen zijn verdwenen. Natuurbeheer. Natuurbeheerders zijn geïnteresseerd in het Boomregister om beter in beeld te krijgen hoe bosstructuren zich ontwikkelen. De hoogte variatie en boomkroonomvang geeft informatie over de kwaliteit van bos en geeft in de toekomst mogelijk ook beter inzicht in mogelijk houtproductie. Netbeheerders. Nederland kent meer dan 1000 beheerders van ondergrondse kabels en leidingen. Bomen zijn voor deze doelgroep een potentieel risico. Bomen hebben wortels die soms diep in de grond steken en bijvoorbeeld door omvallen een risico vormen. Maar boominformatie ondersteunt ook bij het plannen van

Geo-Info | 2016 | | pagina 14