nwerkingsvorm minformatie Het Boomregister blijkt bruikbaar in veel meer toepassingen dan verwacht 2016-6 1 Geo-Info 13 Boomregister 3D ondergrond. werkzaamheden en aanleggen van nieuwe kabels en leidingen. Waterschappen. Voor waterschappen geldt een vergelijkbare toepassing als voor netbeheerders. Veel bomen staan op dijklichamen en maken onderdeel uit van het dijkbeheer en risicomanagement. Telecombedrijven. Voor telecombedrijven zijn bomen belangrijk voor het bepalen van de ideale locatie van zendmasten. Voor deze doelgroep is het van groot belang dat de dataset landelijk beschikbaar is. Weg- en rail-beheerders. Meerdere keren per jaar zijn bomen oorzaak van schade aan bovenleiding en rails. Met behulp van het Boomregister wordt gekeken of de informatie proactief kan bijdragen aan het beperken van verstoringen. Planvormers en visualisaties. Bomen in 3D zijn voor planvormers een welkome toevoeging in de 3D-data. Luchtkwaliteit, fijnstof. Op landelijk en lokale schaal kan informatie uit het Boomregister worden gebruikt in verschil lende modellen. Hierbij zorgt de uniforme landelijke dekking van het Boomregister dat analyses goed vergelijkbaar zijn. Het effect van het brede gebruik van Boomre gister is dat er wensen ontstaan voor dooront wikkeling, nieuwe versies, updatefrequenties en aanvullende kenmerken. Het is ook logisch dat de fit-for-use benadering per toepassings- gebied verschillend is en daarmee ook andere ontwikkelbehoeften met zich meebrengt. Het is aan de coöperatie om de uitdaging om te zoeken naar de meest relevante behoeften voor 2017. De fit-for-use aanpak die wij voor ogen hebben in 2017 is er een met een brede groep afnemers. Ambitie van het Boomregister Een Kadastraal register is een begrip waar meer achter schuilgaat dan alleen het leveren van goede informatie. Wij denken dat ook aspecten als terugmelden en gezamenlijk inwinnen een grote meerwaarde hebben voor een Boomregister. Veel organisaties winnen kenmerken in van bomen die voor andere organisaties ook relevant kunnen zijn. Wij zien veel waarde in het samen bouwen aan meer en betere informatie over bomen. Immers, de boomeigenaren weten veel over hun eigen bomen omdat ze die beheren. Het ideaal van het Boomregister is om die gegevens te combineren met gegevens uit andere bronnen (bijvoorbeeld soortinformatie, leeftijd, vitaliteit), zodat nieuwe toepassingen kunnen worden ont wikkeld. Wellicht is het mogelijk om te komen tot koppeling met groeimodellen voor stam en kroon, en wie weet zelfs voor het wortelgestel. Zulke informatie is relevant voor bestrijding van ziekten en plagen, natuurbeheer, beheer van kleine landschapselementen, microklimaatanaly ses en fijnstofdepositie. Ook landschapsontwer pers en bosbeheerders hebben baat bij inzicht in de ontwikkeling van de bosopstanden in hun studie- en beheersgebieden. Coöperatie: het model van de toekomst? Het Boomregister is door de oprichtende partijen als coöperatie neergezet, niet alleen om met vier partijen samen te ondernemen, maar ook om de drempel te verlagen voor meer belanghebbenden met goede ideeën. Onze overtuiging is dat er meer partijen nodig zijn om een volwaardig landelijk register te kun nen worden. Elk lid denkt en stuurt mee in de verdere ontwikkelingen en mogelijkheden en daarmee is deze coöperatieve samenwerkings vorm een prachtig voorbeeld van 'co-creatie'. Eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat wij in ons eerste jaar niet hard zijn gaan zoeken naar aanvullende leden. Wij hadden onze aandacht onder meer nodig voor de oprichting. Wel heb ben we gebruikers gepolst of zij open staan

Geo-Info | 2016 | | pagina 15