De winnaar is Sneaky Mammoth! co co CD "O CD CD QQ CO Column 2016-6 1 Geo-Info 15 Twee weken geleden was ik voor het eerst in een jaar tijd weer eens in de gelegenheid mij in iets anders te verdie pen dan in de opdrachtverlening voor het Digitaal Stelsel Omgevingswet. Die opdracht is na een intensieve samen werking tussen (de koepels van) gemeenten, waterschappen, provincies en ministerie bestuurlijk vastgesteld. Nu even tijd voor iets anders. Op de vraag of ik gedurende een week wilde adviseren in een 'gamejam' heb ik dus enthousiast ja gezegd. Het klinkt spannend 'gamejam. Ik heb niet veel ervaring met games, kijk wel zo nu en dan over een schouder mee en weet dat ik, zeker aan de meer constructieve varianten, zomaar verslaafd zou kunnen worden. Verder heb ik geen idee wat zich in de wereld van game-ontwikkeling afspeelt. Aanleiding voor de gamejam was de uitvoering van een motie van het SP-kamerlid Smaling. Hij vraagt de regering in de motie om één of meerdere interactieve games te laten ontwikkelen die zowel individueel als in de aardrijkskundeles goed toepasbaar zijn en inzichtelijk maken hoe het maken van afwegingen zich vertaalt in keuzes voor de inrichting van de fysieke leefomgeving. Een mooie motie die ervoor zorgde dat een weeklang een betrokken groep ambtenaren zich gingen mengen in de wereld van de games. Zo liep ik dus verwachtingsvol op maandagochtend het Beatrixgebouw in Utrecht binnen. Daar bleek zich bovenin het gebouw 'the prime hub for game development in Neder land' te bevinden: the Dutch Game Garden. Een bruisende plek waar zeventig 'promising young studios' gevestigd zijn. Dat alleen is al heel bijzonder om te zien. Vier van deze kleine bedrijven waren geselecteerd om in vijf dagen tijd de uitdaging aan te gaan om een prototype van een game over de Omgevingswet en Healthy Urban Living te ontwikkelen. Het moest gaan om een game die op een informatieve en interactieve manier spelers kennis laat maken met de achterliggende gedachtes en principes van de Omgevingswet en hen op een uitdagende manier nieuwe vaardigheden aanleert. In de kick-off werd toegelicht dat de Omgevingswet die in 2019 in werking treedt voor de inwoners van Nederland grote veranderingen met zich meebrengt. Burgerparticipatie aan de voorkant van initiatieven speelt een belangrijke rol. Bij de totstandkoming van besluiten, plannen en visies wordt de positie van de burger een stuk sterker. Logisch dat in de brainstormsessie die volgde, de deelnemers vooral vragen stelden over hoe dat dan werkt, zo'n participatieproces. Hoe beweegt de burger zich straks op het letterlijk en figuur lijk op het speelveld? Om wat voor afwegingen zal het gaan? Voor mij nog niet veel te doen. Geen vragen over of er straks informatie beschikbaar is via het stelsel, of die informatie hergebruikt kan worden en of die 3D is. Later in de week kwam wel het idee van een dynamisch 3D-model dat de gemeente Den Haag heeft ontwikkeld voorbij'. Een innovatief idee over een 'systeem' dat burgers en bedrijven op maat 3D-informatie geeft over de kwaliteit van de fysieke leefom geving en de regels die voor een bepaalde locatie gelden. Omdat dit systeem ook de gevolgen van een initiatief (stel je voor een gebouw van drie of zes verdiepingen) op de omge vingswaarden (geluid, fijnstof, bezonning) kan uitrekenen, biedt het alle betrokkenen snel duidelijkheid. Eigenlijk precies wat je ook in de game wil simuleren: je ziet meteen het effect van drie verdiepingen meer of minder. Later in de week kwamen de vragen wat meer los. Mooi vind ik de vondst van Firebrush: de deelnemers liepen in een fraai vormgegeven realistische 3D-omgeving rond als enorme stripfiguren in Madurodam. Op die manier kregen de deelnemers heel beeldend de rol van planoloog. Daar kwam nog bij dat de omgeving heel handig aangepast kon worden aan de locatie van de speler, zodat de game ook echt aansloot bij de eigen omgeving. Een speler in Utrecht ziet Utrecht, een speler op de Veluwe ziet de Veluwe. Mooier kun je het toch niet hebben? Uiteindelijk bleek dit alles niet het doorslaggevende argument voor de jury. Die keek totaal niet naar vormgeving of naar slim gebruik van informatie, ze koos voor de game van Sneaky Mammoth, een game die eruit zag als een plat bordspel, maar waar de makers wel inhoudelijk een heel goed verhaal hadden over de spelregels binnen de context van de Omgevingswet. Maar of dat het succes in de aardrijkskundeles zal bepalen? Napratend met de mensen van Firebrush bedachten we hoe mooi het zou zijn als de overheid het palet aan vormen van betrokkenheid zoals enquêtes, burgerpanels, straatinter views zou uitbreiden met games in een realistische omgeving. Dat hoeven geen games te zijn met een winnaar. Het kan ook gaan om het halen van een target aan omgevingswaarden of het bereiken van een variant waar alle betrokkenen blij mee zijn. De game staat er al, het is een kwestie van de juiste ondergrond en informatie op maat invoeren. Zo bereik je een heel andere doelgroep die in een vroeg stadium meedenkt. Precies wat nodig is om de Omgevingswet goed te laten werken. Marjan Bevelander Beleidsmedewerker Digitalisering Omgevingswet Ministerie van Infrastructuur en Milieu MarjanBevelan der@minienm.nl m

Geo-Info | 2016 | | pagina 17