Deformaties meten met scanner en BIM-Model kansrijk? Tunnels in Nederland deformeren, verzakken, verschuiven, torderen en verdraaien. Niets nieuws met de slappe Nederlandse bodem. Voor specifieke situaties waar er deformatie wordt vermoed, maar geen nulmeting beschikbaar is, heeft Rijkswaterstaat aan Arcadis gevraagd of het mogelijk is met behulp van geavanceerde meettechnieken alsnog deformaties tussen de mootvoegen aan te tonen als uitsluitend de zinkvoegmetingen bekend zijn. Dit artikel gaat hier dieper op in. Geo-Info 1 2016-6 Door Joost Visschedijk De meeste afzinktunnels zijn op staal gefun deerd, waarmee zettingen van meerdere centimeters geen uitzonderingen zijn. Als deze zettingen ook nog eens ongelijk matig zijn verdeeld over het 'lichaam' van de tunnel, kan dit leiden tot spanningen in de tunnel en zo mogelijk leiden tot scheur vorming en lekkage meent Harry Dekker, coördinerend adviseur tunnels bij Rijks waterstaat. Dergelijke deformaties kunnen vanwege de intelligente tunnelconstructies weliswaar grotendeels worden opgevangen en leiden niet direct tot gevaar. Maar het is wel goed om te weten hoe een tunnel intern deformeert en of de constructie hierop daadwerkelijk is berekend. Hiervoor is het dus van belang de zettingen tussen de onderliggende 'moten' van het tunnel lichaam goed in beeld te hebben. Om dit in beeld te brengen voeren we al jaren deformatiemetingen uit. Tot op heden meestal bestaande uit een nulmeting over selectief geplaatste zettingsboutjes (iD) of reflectoren (3D), gevolgd door periodieke herhalingsmetingen. Vanzelfsprekend moe ten deze metingen voldoende nauwkeurig zijn om de deformaties niet op te laten gaan iD-deformatiegegevens Kiltunnel uit voorgaande jaren volop beschikbaar (zetting in mm) (Bron: Sweco) in de meetruis. Tot zover niets nieuws voor de geodeten onder ons. Maar wat kunnen we doen als er geen nulmeting is? Doordat deze nooit is gemeten, is zoekgeraakt of niet meer bruikbaar is. Of omdat voor veel afzink-tunnels alleen deformatieboutjes zijn geplaatst ter hoogte van de zinkvoegen én niet bij iedere tussenliggende mootvoeg. Voor deze specifieke situaties, waar er defor matie wordt vermoed, maar geen nulmeting beschikbaar is, heeft Rijkswaterstaat aan Arcadis gevraagd of het mogelijk is met Landmeter met Leica MS60 Multistation in de Kiltunnel.

Geo-Info | 2016 | | pagina 18