2016-6 1 Geo-Info 17 Close up van TIN-model op basis van het verschil tussen Scan en Rekenkundig vlak ter hoogte van mootvoeg. (Blauw is de zuid-buis, rood de noord-buis). Visualisatie van de scan aan de binnenzijde van de tunnel. Links de zuid-buis, rechts de noord-buis. behulp van geavanceerde meettechnieken alsnog deformaties tussen de mootvoegen aan te tonen als uitsluitend de zinkvoegme- tingen bekend zijn. Kiltunnel, basis voor een pilot Zoals genoemd in Geo-Info nr. 2, 2016 blijkt de Kiltunnel (1976) één van de best gemonitorde, maar ook de meest deformerende tunnels van ons land. Een uitstekende basis met vol doende referentiemateriaal voor het uitvoeren van een pilot-meting. De huidige situatie is door middel van een statische 3D laserscan volledig gescand. Voor deze scan heeft Arcadis gebruik gemaakt van een Leica MS 60 Multistation, waarbij zowel de scan als de tachymetrische grond slagmeting in dezelfde opstellingen gemeten zijn. De precisie en betrouwbaarheid zijn hierdoor aanzienlijk beter dan wanneer er een stand-alone scanner in combinatie met tachymetrische grondslag wordt gebruikt. Als proef hebben we deze scan vergeleken met een 3D-model dat is opgebouwd uit de as-built en ontwerptekeningen uit 1976. In 1976 was er uiteraard nog geen 3D BIM-Model beschikbaar, maar we hebben deze alsnog geconstrueerd aan de hand van een combi natie van de originele analoge ontwerp- en as-built tekeningen uit 1976. Analyse Al snel werd duidelijk dat de vergelijking van een gescand model met een alsnog gecon strueerd 3D-model van de tunnel niet de juiste weg was om dit aan te tonen. Niet omdat de tunnel inmiddels gedeformeerd is, maar meer omdat de tunnel destijds geometrisch niet exact is gerealiseerd conform het ontwerp. Is hiermee de pilot mislukt? Nee, zeker niet. Naast een analyse tussen Model en Scan, biedt de scan ook aanzienlijke mogelijkheden voor een analyse, op basis van de puntenwolk zelf, ten opzichte van een geïdealiseerd reken kundig vlak. Absolute deformaties zijn niet te detecteren op deze werkwijze, uitsluitend relatieve deformaties. Een BIM-Model zal tegenwoordig eerder uitkomst bieden, maar geeft nog geen garanties dat het object geometrisch exact is gebouwd of gerealiseerd, zoals vastgelegd in het BIM-Model. Alternatief geeft verassend goede resultaten... Sinds de aanleg zijn volop deformatiemetin gen uitgevoerd ter plaatse van de zinkvoegen van de tunnelelementen. Door ter plaatse van de zinkvoegen, op basis van de eerder geme ten deformaties van deze zinkvoegen, een rekenkundig 'nul-vlak' te definiëren, ontstaat er een rekenkundig vlak dat verglijkbaar is met de originele nul-situatie. Door de gescande puntenwolk, bijvoorbeeld het plafond, te vergelijken met dit rekenkundige vlak, zien we inderdaad een aantal opmerkelijke zaken waaruit blijkt dat er ter plaatse van de tus senliggende mootvoegen nader onderzoek nodig is. Deze visualisatie wordt het best zicht baar, nadat de verschilwaarden zijn verschaald en omgezet naar een TIN-model. Omdat de sprongen ter plaatse van de moot voegen ongeveer twee centimeter bedragen, suggereert dit een breuk in de kraagconstructie van de mootvoegen. Als op deze locaties ook vocht wordt waargenomen, kunt u conclude ren dat hier daadwerkelijk iets aan de hand is. Uit aanvullend onderzoek, met bijvoorbeeld een radar, moet blijken wat er precies aan de hand is. Op deze wijze is het mogelijk veran deringen te detecteren ten opzichte van een theoretisch vlak. Het blijft daarbij nog een aanname of de originele tunnelsituatie ook werkelijk dit theoretische 'nul-vlak' beschrijft. Conclusie Zettingen detecteren tussen ontwerp en huidige situatie kan alleen indien het (gecon strueerde) model ook werkelijk de as-built gegevens beschrijft, zoals in een gecorrigeerd BIM-Model. Indien er ter plaatse van de zink voegen wel deformatiebouten én deformatie metingen aanwezig zijn, is laserscanning een goede methode om de optredende zettingen en torderingen in de tussenliggende moten te detecteren. Misschien niet exact te bepalen, maar op zijn minst te signaleren. Joost Visschedijk is senior projectleider Informatie management bij Arcadis. Hij is bereikbaar via joost.visschedijk@arcadis.com. Lengteprof el zettingen noord-buis (rood) en zuid-buis (blauw). Groene bollen zijn ter vergelijk de zettingen uit de eerdere originele deformatiemeting. (Y-as zetting in mm, X-as, lengte van de tunnel).

Geo-Info | 2016 | | pagina 19