Atlas of Land Cover and Institutional Facilities in Bhutan Boek LAND COUR AND INS ifiTUTIONAL FACILITIES National Land Commission, Atlas of Land Cover and Institutional Facilities in Bhutan. Formaat 30x35cm, 106 pag., ISBN: 978-99936-926-1-4. Gedrukt in Bhutan, juni 2016. 18 Geo-Info 1 2016-6 Hoewel deze atlas in Bhutan getekend en gedrukt is, zit er belangrijke Nederlandse input in: Koert Sijmons heeft met zijn Enschedese bedrijf GeoMapa voor het ontwerp van de kaarten en voor de reliëftekening gezorgd en Wim Feringa van het ITC is verantwoordelijk voor de kleurenschema's en de symboolkeuze van de thematische kaarten, voor de lay-out van de atlas, het omslag en de desktop publi shing. Omdat veel stafleden van de National Land Commission (de plaatselijke topografische dienst) bij het ITC zijn opgeleid, heeft Sijmons de keuze gemaakt het kaartontwerp en de nodige digitale bewerkingen samen met deze oud-studenten in Bhutan te realiseren. Het is de eerste thematische atlas van Bhutan geworden. De atlas bevat de volgende thematische kaarten op de schaal 1: 750 000: administratieve indeling, scholen en opleidingscentra, gezond heidszorg, natuurbescherming (natuurreserva ten, nationale parken, enzovoorts); natuurkun dige kaart (reliëf, vegetatie); kiesdistricten en een kaart van de centra voor duurzaam gebruik van de natuurlijke hulpbronnen. Om deze thematische informatie nog beter te kunnen duiden zou een kaart van de bevol kingsspreiding op dezelfde schaal nuttig zijn geweest; ook een indicatie van de verkeers wegen zou daarbij hebben geholpen. Wel is de voor dit reliëfrijke gebied uiterst relevante schaduwering op alle thematische kaarten aangebracht. De wegeninformatie moeten we nu halen van de 63 detailkaarten 1:100 000 die het hele land uiterst gedetailleerd (ze waren eigenlijk bestemd voor weergave op de schaal 1:50 000) afbeelden. Op die detailkaarten, die qua opzet (het tonen van grondgebruik en reliëf) een beetje lijken op de 19e-eeuwse residentiekaarten van Java, is het aan satel- lietbeelden ontleende grondgebruik met een grote mate van taxonomische resolutie opgenomen. Het bos wordt in zes klassen onderverdeeld, bouwland in zeven klassen (onderverdeeld naar gewas en eigendomssys teem) en het niet-bebouwde en niet-beboste gebied is verdeeld in grasland, struikgewas, moerassen en kaal gebied. Tegen die achtergrond van vlaktinten en reliëfschadu- wering die bij combinatie toch herkenbaar is gebleven, is de volgende topografische informatie toegevoegd: grenzen, wegen, hydrografie, eeuwige sneeuw, en nederzet tingen, evenals de thematische informatie die ook op de kleinschalige overzichtskaarten is getoond: de locatie van scholen en oplei dingscentra, bestuurscentra, gezondheidszorg, landbouwproefstations, vliegvelden, telecom municatie en elektriciteitscentrales. De gede tailleerde schaduwering is ontleend aan de SRTM (Shuttle Radar Topographic Mission). De bodembedekkingsgegevens stammen uit 2010 en de hoogtelijnen zijn gebaseerd op de topografische kaart 1:50 000. Op lokaal niveau wordt er zo een geweldige hoeveelheid informatie geboden. De eco nomische activiteit vindt voornamelijk in de dalen plaats, maar door hun langgerekte karakter slagen de makers er toch in ook de beschrifting goed leesbaar te houden. Tenslotte bevat de atlas een geografische sectie met beschrijvingen van en foto's uit de twintig dzongkhag's, de provincies: hun oppervlak, bevolking, lengte van het wegennet en grondgebruik worden vermeld evenals verdere karakteristieke aspecten, zoals tempels, opleidingsinstituten, producten, stuwmeren en industrieën, nationale parken en hun populatie. Opvallend is dat het land 10% minder vrouwen heeft dan mannen. De atlas zal moeilijk te krijgen zijn, maar er is nu een exemplaar aanwezig in de collectie van de UB Utrecht. Ferjan Ormeling

Geo-Info | 2016 | | pagina 20