2016-6 1 Geo-Info 23 Wat groeit hier? O h C H moeten er ambities zijn in #ketentransparantie. Ik daag iedere GIS-expert graag uit om in eigen gemeente een GIS Hackathon te organiseren op een thema waar hij of zij zich zorgen over maakt. De vijf how's van Hackathons Als bedrijf een hackathon organiseren of eraan meedoen is lastig; er is geen gegarandeerde continuïteit, het model op zich is (nog) niet duurzaam. Hoe leg je tijdens een hackathon een gezonde basis dat er door deelnemers, partners en sponsoren misschien wel doorgepakt wordt? 7| Vertrouwen Tijdens de meeste hackathons ga je aan de slag met data die van iemand is of door iemand wordt onderhouden. Om te hacken wil je in de keuken van de dataleverancier kijken. De data leverancier moet ervan uit kunnen gaan dat je zijn of haar data optimaal wil gebruiken en niet gaat misbruiken. 2|0ata Zorg dat je toegang tot zoveel mogelijk data hebt. Maak afspraken dat je na de hackathon Hallo Boer! 'De AIrbnb voor lokale agrifood-producten'. deze data nog steeds - desnoods onder voorwaarden - mag blijven gebruiken. Ik heb Hackathons Tegenwoordig heten veel summerschools en workshops 'hackathon'. Zelfs universiteiten vragen grote bedrijven om met een business- vraag te komen en voor een paar duizend euro prijzengeld hebben ze een mogelijke oplossing. Prima ontwikkeling, echter voor studenten - en vooral programmeurs - is een hackathon een uitje. De een gaat naar de bioscoop, de ander naar een hackathon. Spontaan samenwerken zoals de natuur dat doet Ik geloof in spontaan samenwerken; een kans oppakken en daardoor direct een knelpunt pro beren op te lossen. 'Gewoon' slimme mensen bij elkaar laten komen en deze met zoveel mogelijk data en tools ondersteunen zodat er direct handelingsperspectief ontstaat en organisato rische processen versnellen. De natuur werkt ook spontaan samen en ik denk dat als we goed inzoomen op de menselijke cultuur, dat data in de sociale geografie aantoont dat mentale en tribale processen in een open maatschappij erg lijken op organische processen in een gezond voedselbos. GIS-based Hackathon in eigen leefomgeving Zonder de hackathons was er geen groeiende Open GIS community rondom agrifood data. Ieder jaar zie ik tientallen concepten die de leefomgeving qua food en beleving willen verbeteren. En steeds zie ik ze weer stranden op geodata. Beginnen is makkelijk, maar houd de software en inhoud maar eens bij. GIS centric cloud services zijn in opkomst. Het wordt steeds makkelijker geodata te ontsluiten en bij te houden. Voedselkwaliteit en agrifood-modellen staan onder druk dus er liggen voor GIS'ers veel kansen om regionale vraag en aanbod met elkaar te verbinden. Belangrijk is wel dat je aan de slag gaat in je eigen leefomgeving; projecten die ik meer dan 50 kilometer verder gestart ben, zijn niet van de grond gekomen. Lokaal hele mooie hacks meegemaakt die het de volgende dag niet meer deden omdat de datadeur weer op slot ging. 3| Gemeenschappelijk belang Indien de hack alleen in het belang is van de data eigenaar dan kun je er beter een directe opdracht van maken waar je een aantal uren in investeert. Een hackathon is als een open theater, V!

Geo-Info | 2016 | | pagina 25