2016-6 1 Geo-Info 'ID in a week': app naar theehuis en moskee? Wies VuHings Het zien watje kan met de GeoWijzer. gezamenlijk het initiatief hebben genomen tot de ontwikkeling van de GeoWijzer. Dat is een benchmark om vast te stellen en te monitoren hoe de kwaliteit van geodata in organisaties geborgd is. Met behulp van een uitgebreide vragenlijst over organisatorische aspecten worden gegevens verzameld. Vervolgens kun nen de uitkomsten van een specifieke organi satie worden vergeleken met het gemiddelde van soortgelijke organisaties. Door dit proces regelmatig te herhalen kan een organisatie inzicht krijgen in zijn eigen verbeterproces. De GeoWijzer komt begin 2017 beschikbaar. HoloLens Op deze drukbezochte productpresentatie werd de Hololens VR helm voor het voet licht gebracht. Joost van Schaik van Wortell beschreef dit 'mixed reality device'als een krui sing tussen augmented reality de Wii en virtual reality. Het apparaat is een Windows 10-com- puter in de vorm van een hoofdband met bril. Daarin is de reële bestaande wereld te zien, aangevuld met virtuele objecten. De bediening is mogelijk door handgebaren en stemcom- mando's. De toevoeging van HoloLens is dat virtuele objecten een relatie kunnen hebben met de fysieke objecten. Zo werd op het presentatiescherm een danseres getoond die om een van de aanwezigen heen danste. Als ze achter hem was, was ze niet te zien. Dat is mogelijk doordat de bestaande situatie wordt gescand en tot TIN gemaakt. Uit een ander voorbeeld, waarin een luchtverkeersleider centraal stond, bleek het ook mogelijk om een vliegveld situatie met vliegtuigen weer te geven. Als toepassing van de Hololens worden gezien: real life ruimtelijk ontwerpen (maquet tebouw), technische besluitvorming op afstand (gevechtssituaties, vliegtuigbegeleiding) en leren met 3D (bv. anatomie). GIN-track Projectmanagement 'Projectmanagement: wat kunnen digitale koppen leren van watjes?' Dat was de pakkend bedoelde titel van de lezing van Harrie van der Werf (InformatieWerf B.V.) in de GIN-track. Binnen was de titel korter: 'Projectchecker. Een alternatief voor tijdige interventie'. Harry van der Werf over zijn Projectchecker. Zijn introductie in het programma op de site startte zo: 'De meeste programma- en projectmanagementmethoden zijn goed, mits juist toegepast. De (geo-)ICT-wereld heeft echter op het punt van projecten een slechte naam. De samenvatting 'twee keer zo lang, twee keer zo duur'vinden we terug in media als het weer eens zo ver is.' De presentatie was niet alleen op basis van decennia sturen in projecten, maar ook op basis van elementen uit de positieve psychologie. Beschikbaar zijn al een massa methoden, zoals Prince II en Lean, maar ook 'teamintelligentie' en modellen voor werkplezier. Van der Werf wist ook wat er niét Koen Brundel (UU) als ID-armoedebestrijder/energievergroener. Tijdens het jaarlijkse 'ID in a Week' een driedaags event georganiseerd door Kadas ter en Esri, lossen studenten een maatschappelijk probleem op met data van het Kadaster. Het winnende idee was nu gekomen van 'Project P: Duurzame energie voor iedereen!' Bij dit idee zijn twee maatschappelijke thema's, armoede en duurzaam heid, gecombineerd. 'Ben jij nieuwsgierig welke innovatief idee hieruit is gekomen? Kom dan naar het studentenprogramma!' aldus de websitetekst voor de onbegrensde community JongGIN. Koen Brundel (UU) presenteerde het idee van betaalbare stroom voor armoedzaaiers op het Utrechtse Kanaleneiland. Een webapp legt uit waarom het vol leggen van al die platte daken daar met zonnepanelen 75% groen opwekken zou betekenen. Het zou jaarlijks 118 'ademruimte voor armen' opleveren, maar de crux is om het te organiseren. De app zou dan ook naar kapper, theehuis of moskee moeten.

Geo-Info | 2016 | | pagina 33