Stichting HoUantlsf DHC toonde analoge blokvereffening 2016-6 1 Geo-Info 33 GIN-track HAS 'Analyseren van uw ruimtelijke vraag en het bedenken van mogelijke oplossingen'. Dat was de titel van de laatste sessie in de GIN-track. Vierdejaars-studenten Geo Media Design aan de HAS Hogeschool in Den Bosch volgen een verdieping: Analist'. Een belangrijk aspect daarbij is het analyseren van een ruimtelijke vraag en het bedenken van mogelijke oplos singen. In deze workshop wilden de studenten (met begeleiding van docenten) graag het proces van vraag naar aanpak naar oplossing met de bezoekers van de GeoBuzz doorlopen. 'Dus wanneer u een uitdaging wilt neerleg gen aan de digitale aanstormende generatie, is dit uw kans. Voor enige voorbereiding is het gewenst om alvast een beknopte uitleg over de vraag/het idee door te geven aan Marien de Bakker', aldus het programma. Gebeurd was dat niet, aldus begeleider Wouter Thijs. Studenten gaven zodoende verslag van enkele 'stressweekklussen'. Opdrachten daarvoor worden maandagmorgen gegeven en moeten vrijdag een resultaat hebben. Er was er zo Team tijdens een Mapathon aan de slag met gebieden waar regelmatig hulpacties nodig zijn vanwege overstromingen. GIN-partner stichting De Hollandse Cirkel (DHC) is druk met de geschiedenis van de geodesie. Op GeoBuzz demonstreerde men een model van de analoge fotogram- metrische blokvereffening zoals die eind jaren vijftig door prof.dr. Hans Jerie van het ITC werd gepatenteerd. Hij maakte daarbij gebruik van de analogieën die er bestaan tussen de mechanica en de vereffeningstheorie. Ir. Jan Timmerman, oud-hoofd Fotogrammetrie van het Kadaster, had er een speciale flyer over gemaakt, die gretig aftrek vond. Al waren er ook nogal wat geïnteresseerden die er zelf ooit mee werkten! Naarmate de rekencapaciteit van computers toenam werd deze methode van foto- grammetrische puntsbepaling vervangen door numerieke methoden. DHC in de weer met sleuf- of gleufmallen voor fotogrammetrische vereffening. een voor de provincie Noord-Brabant over de Omgevingswet. Studenten maakten 'een dashboard om 't gemakkelijker te maken voor projectontwikkelaars'. Ze zouden dan snel ler moeten vinden welke regels van wie hen belemmeren. Een andere opdracht was voor de gemeente Den Bosch over de lelijke spoorzone, die creatief werd benaderd als een themapark, met ook historie en toekomstige evenementen. Het eigene van de HAS kwam ook tot uitdruk king in opmerkingen over dat er helaas geen koppeling heen en weer is tussen GIS en de grafische ontwerpsoftware Illustrator! Werken met 3D in Rotterdam kwam ook aan de orde (3 miljoen punten voor iooxioom2), net zo goed als het befaamde zoeken naar de beste windmo lenparklocaties.Het was verbaal allemaal goed beargumenteerd, maar dat men geen enkel plaatje kreeg te zien was mager (als les bedoeld!). Missing Maps Er is ook aandacht voor Missing Maps (zie Geo- Info nr. 3, 2015), het project van en voor hulporga nisaties als het Rode Kruis om slecht gekarteerde gebieden in kaart te brengen. Juist deze gebieden zijn vaak kwetsbaar voor overstromin gen, oorlog of epidemieën, waarbij informatie over de toegankelijkheid voor hulporganisaties onontbeerlijk is. GeoBuzz gaf ruimte aan een Mapathon, waar flink gebruik van gemaakt werd, zoals in bijgevoegde afbeelding te zien is. Jonna Bosch, Frans Rip, Adri den Boer en Roelof Keppel

Geo-Info | 2016 | | pagina 35