Die Kartenmacher aus Gotha Film In de Filmacademie in Amsterdam werd op vrijdag 18 november 2016 de Nederlandse première gehouden van de film Die Kartenmacher aus Gotha, van Otto Schuurman en Joachim Jager. Het is een anderhalf uur durende documentaire die de neergang beschrijft van het roemruchte kartografische uitgevershuis Justus Perthes uit Gotha. 34 Geo-Info 1 2016-6 In de i9e eeuw was deze uit 1785 stammende uitgeverij wereldwijd de bekendste atlasprodu cent, met uitgaven als de Physikalische Atlas van Berghaus, de schoolatlassen van Sydow-Wagner en de Stieler atlas, de beroemdste handatlas ooit. Ouderen onder ons hebben op de mid delbare school mogelijk nog een wandkaart van Justus Perthes voor de klas zien hangen. De uit geverij speelde een hoofdrol bij de i9e-eeuwse exploratie van de toen nog overgebleven witte plekken op aarde - niet alleen door ze in kaart vorm weer te geven, maar men stimuleerde ook actief expedities. Het geografische vakblad Petermanns (Geographische) Mitteilungen, waarin over al die expedities werd bericht en de resultaten in kaartvorm werden weergegeven, was ook een Perthes-uitgave. In de 20e eeuw liet men zich onvermijdelijk voor het karretje van de oorlogspropaganda spannen, zoals dat ook bij de entente/geallieerden gebeurde. Na de Tweede Wereldoorlog had men de pech dat Gotha, evenals alle andere belangrijke Duitse kartografische uitgeverijen, in de Russische bezettingszone en vervolgens in de DDR kwam te liggen. Voor de kapitaalkrachtige West-Duitse markt kwamen daar nieuwe kartografische uitgeverijen op, zoals Bertelsmann in Gütersloh, en minder belangrijke atlasproducenten zoals Westermann uit Braunschweig veroverden de schoolboekenmarkt. Intussen bleef in Gotha de redactionele kwa liteit van de uitgaven onovertroffen, maar op technisch gebied en bij de reproductie raakte men allengs achter bij het Westen. De eige naren, de familie Perthes, werden de facto onteigend, en ze vluchtten met een aantal vakmensen naar het West-Duitse Darmstadt waar men de wandkaartproductie voortzette. In Gotha werd het bedrijf omgedoopt in het V.E.B.(volkseigenes Betrieb) Hermann Haack, zo hernoemd naar de hoofdkartograaf van het bedrijf. Met zijn specifieke stijl heeft hij de 20e-eeuwse wandkaarten vormgegeven, en niet alleen in Duitsland. Ik was zelf als een van de weinige buitenlanders bij het jubileum feest, het 200-Jahrfeier van het V.E.B. Hermann Haack in Gotha in 1985. Bij die kennismaking bleek men in de problemen te zitten: produc ten voor de wereldmarkt, zoals een wereld- verkeersatlas, waren geflopt en het parade paardje, de Haack Grosser Weltatlas, deed het minder goed dan verwacht; de uitgeverij was te groot voor de kleine binnenlandse markt. De marketingafdeling bleek onvoldoende in staat zich internationaal te herprofileren en men kwam wat naïef over, hamerend op de zekerheden en de kwaliteit van het verleden, die er niet allemaal meer toe bleken te doen. Na de Wiedervereinigung in 1990 dreigde het grote West-Duitse Westermann het bedrijf op te slokken, maar dankzij steun van het Gothaer personeel werd het bedrijf door de Treuhand-

Geo-Info | 2016 | | pagina 36