Geo-/nformatieManagement voor de Lokale Overheid Informeer naar de data voor 2017! dataland.nl/opleidingen 088 - 32 82 000 2016-6 1 Geo-Info 10 opleidingsdagen hbo-gecertificeerd directe vertaling van theorie naar de praktijk ervaren docenten uit het vak Til de geo-informatievoorziening binnen uw organisatie naar een hoger plan met de opleiding GIMLO anstalt, de instantie die de DDR-bedrijven weer moest privatiseren, na twee jaar toegewezen aan de vertegenwoordiger van de 7e genera tie, Stephan Justus Perthes, directeur van de Perthes schoolwandkaartenuitgeverij in Darm stadt. Het lukt hem echter niet om de voor de vernieuwing van de verouderde Gothaer uitgeverij benodigde investeringen te vinden. Om de continuïteit van het bedrijf te verzeke ren werd het toen verkocht aan Westermanns concurrent Ernst Klett, die in Gotha niet alleen de wandkaartenproductie concentreerde -ook die uit Darmstadt- maar ook die van school atlassen. Het wordt echter geen commercieel succes en in april 2016 wordt de Niederlassung Gotha van het Ernst Klett Verlag voorgoed gesloten. Het enige lichtpuntje is dat de geweldige verzameling dagboeken, reisschet sen, kaarten, brieven en boeken die 225 jaar het archief van het bedrijf vormden en dankzij Stephan Perthes in Gotha werden behouden, geopend zijn voor onderzoekers. Het ingrijpen van de Treuhandanstalt, die tot tweemaal toe een halvering van het aantal arbeidsplaatsen (180) eist en realiseert, de pogingen van Stephan Perthes het bedrijf weer aan zijn familie teruggegeven te krijgen (hij werd eerst niet eens in het bedrijf toegela ten maar moest aan de poort staan folderen), de verwachtingen van de werknemers in Gotha, Gotha zelf dat er allengs beter in de verf maar meer verlaten uit begint te zien; het is allemaal door Schuurman en Jager in beeld gebracht. In een van de laatste shots stapt Stephan Perthes uit de poort van het gebouw om in zijn rode stationwagen voorgoed terug te gaan naar Darmstadt, nu zelfs het offer van het opgeven van de zelfstandigheid van het bedrijf niet voor blijvende werkgelegenheid heeft kunnen zorgen. De film toont meer dan de neergang van een kartografische dynastie, het is ook de metamorfose van een klein Thürings provinciestadje dat eens door zijn wetenschapslievende hertog en het zakelijk talent van de uitgeversfamilie tot de wereld- kartografenhoofdstad werd en nu weer terug gedompeld wordt in de anonimiteit. En bovendien hebben de filmers, misschien zonder zich dat te realiseren, ook de neergang van de kartografie gefilmd in een wereld die geen oog meer heeft voor kartografische kwaliteit en tevreden is met Google Earth. Ferjan Ormeling Voor vragen m.b.t. rechten of verspreiding van de film Die Kartenmacher aus Gotha kan men voorlopig terecht bij Medea Film Factory UG, Lützowplatz 9, D-10785 Berlijn. Speciaal voor geo-coördinatoren, medewerkers die op beleidsmatig niveau sturen geven aan de geo- informatievoorziening en verantwoordelijk zijn voor de coördinatie van geo-projecten en kwaliteitsmanagement.

Geo-Info | 2016 | | pagina 37