Eredoctoraat Universiteit Twente voor professor Edward Tufte Verslag of the GeoVisLab 37 2016-6 1 Geo-Info Opening van het nieuwe ITC GeoVisLab door Edward Tufte (foto: WJ. Kock). Op 25 november jl. vierde de Universiteit Twente haar 55e verjaardag. Op die dag werd het rectoraat van de universiteit door Ed Brinksma overgedragen aan Thom Palstra. Daarnaast is het in lustrumjaren de gewoonte van de UT om op haar verjaardag eredocto raten te verlenen aan personen die interna tionaal hun sporen hebben verdiend in of voor de wetenschap en maatschappij. Dit jaar werden vier eredoctoraten verleend aan een biomechatronicus, een nanotechnoloog, oud politica Neelie Kroes en aan - en dat was voor ons vakgebied het meest interessant - profes sor Edward Tufte uit de Verenigde Staten. Professor Menno-Jan Kraak was een van de ere-promotoren van Edward Tufte, die zichzelf statisticus en kunstenaar noemt. Kartografen waarderen hem echter al lange tijd vooral om zijn ideeën met betrekking tot datavisualisatie. Tufte schreef vier klassieke boeken (zie ook www.edwardtufte.com): The Visual Display of Quantitative Information Evisioning Information Visual Explanations Beautiful Evidence Momenteel werkt hij aan een boek en film over The Thinking Eye. Dit was ook het onderwerp van een openbare lezing die Tufte op 24 november hield in de grote kerk in Enschede. Daar kwa men veel luisteraars op af; een teken van de toenemende belangstelling voor zijn werk vanuit uiteenlopende vakgebieden in deze tijd van 'big data'. In het werk van Tufte is de visu alisatie van geodata inderdaad ook maar een klein onderdeel. Dat bleek uit de Master Class die hij een dag later hield op basis van zijn boek Beautiful Evidence. Voor een vol auditorium in de Faculteit ITC gaf hij reden tot nadenken over ontwerp strategieën voor allerlei vormen van informatieweergave: zinnen, tabellen, diagram men, grafieken, kaarten, beelden en video, maar bijvoorbeeld ook mondelinge presentaties. Aan het slot van zijn Master Class opende Tufte symbolisch het nieuwe Geovisual Analytics laboratorium van de afdeling Geo-Information Processing van de Faculteit ITC. In dit lab gaat onderzoek worden gedaan met de meest moderne hard- en software voor de visuele analyse van geodata. Er is onder andere een grote videowall opgericht, zijn er schermen voor 3D weergave en mogelijkheden voor experimenten met VR (virtual reality). Het bijbe horende, al langere tijd bestaande laboratorium voor gebruikersonderzoek in het geodomein, heeft tegelijkertijd eveneens een uitbreiding en modernisatie ondergaan. Zo is er een systeem voor mobiele oogbewegingsregistratie aange schaft (een speciale bril waarmee bijvoorbeeld de bruikbaarheid van navigatiesystemen in het veld kan worden onderzocht) en kunnen nu ook biometrische gegevens worden verzameld over de gemoedstoestand van de proefper sonen. De nieuwe faciliteiten zullen in eerste instantie worden ingewijd bij het onderzoek naar de visualisatie van bewegende objecten. Dr. Come van Elzakker. Hij is werkzaam op het ITC-Departement van de Universiteit Twente en is bereikbaar via c.vanelzakker@utwente.nl. Openbare lezing Edward Tufte in Grote Kerk in Enschede (foto: WJ. Kock).

Geo-Info | 2016 | | pagina 39