Vrouwen zonder hoofddeksel? 2016-6 1 Geo-Info Wat zou in de Nederlandse context het hoofddeksel van die vrouwelijke landme ters zijn geweest, zijn daar werkfoto's van? Bij mannelijke landmeters was het hier ten lande een hoed ter onderscheiding van meetarbeiders met petten. De laat- sten hadden ook uniformen, maar daar hoorde geen hoofddeksel bij! De beeld bank van het Historisch Centrum Hof van Twente geeft bijvoorbeeld bijgaande foto toch de te brede naam 'Landmeters aan het werk in 1922'. Hoe men aan 1922 kwam is duidelijk, maar zijn het gezien de hoofddeksels niet één landmeter en twee meetarbeiders? (En zijn ze eigenlijk wel aan het werk of werd er geposeerd?) Ook in de USA was bij mannen een hoed niet voor iedereen. De University of Southern California heeft een 'Photo graph of three engineering students and a professor from USC surveying Fourth street in downtown Los Angeles, 1912. The pro fessor can be seen in the right foreground, wearing a derby hat, standing next to a student looking through what appears to be a theodolite mounted on a tripod.' In die USA hadden geodesiestudentes in 1921 helemaal geen hoofddeksel. Nog een voorbeeld? 'Ode to past' bij misschien een modefoto uit de jaren 20 (www.castaroundvintage.tumblr.com/). Ook van elders dus én zonder hoofd deksels. Landmeter(s) aan het werk, 1922 (www.stichting-historisch-centrum-hof- Professor met studenten in Los Angeles, 1912 (www.digitallibrary.usc.edu). van-twente-delden.mijnstadmijndorp.nl) Two women in surveying class 1921, Miami (www.digital.lib.muohio.edu) 'Ode to past' (www.castaroundvintage.tumblr.com)

Geo-Info | 2016 | | pagina 43