,piNg4USTRA1-IA v to Cartography Tot 15 januari 2017: Mapping Australia in Utrecht D66 wil 'privacyslot' op Kadaster De Telegraaf, 11 oktober2016 e.a. Geo-Info actueler dan dagblad 46 Geo-Info 1 2016-6 Dit jaar is het exact 400 jaar geleden dat de Nederlander Dirk Hartog aankwam bij de westkust van Australië met het schip De Eendracht en daar als eerste Europeaan voet aan wal zette. Ter gelegenheid van deze historische gebeurtenis presenteert het museum voor hedendaags Aboriginal kunst AAMU samen met de Australische ambas sade in Nederland een unieke tentoonstel ling getiteld Mapping Australia. De tentoon stelling werd op 3 oktober geopend door de koning en de koningin! In Mapping Australia worden verschillende werelden, tijdperken en zienswijzen samengebracht: de manier waarop Europese ontdekkingsreizigers Aus tralië in kaart brachten en de wijze waarop Aboriginal kunstenaars het land en de diepe verbinding van de oorspronkelijke bevol king daarmee verbeelden. In Mapping Australia worden de verschil lende voorstellingen van Australië verkend. De historische VOC-kaarten waarmee Neder landse kartografen de kust van Australië in beeld brachten in de zeventiende en acht tiende eeuw bieden het Europese perspectief. Ze worden getoond samen met de prachtige voorstellingen van het land in hedendaagse kunstwerken van Aboriginal kunstenaars, voortkomend uit duizenden jaar oude tra dities. Belangrijke plaatsen en wegen in het landschap en bijbehorende verhalen worden afgebeeld door middel van tekensymbolen en -patronen. Daardoor zijn de schilderijen te lezen zijn als gedetailleerde landkaarten. Een wezenlijk onderdeel van de door de VOC ondernomen ontdekkingsreizen was het in kaart brengen van nieuw aangedane kusten en gebieden. Geleidelijk aan zouden VOC-vaarders vanaf 1606 de Australische noord-, west- en zuidkust ontdekken en vastleggen. Rond 1758, het jaar waarin een VOC-schip voor de laatste keer Australië aandeed, was wat toen Nieuw Holland werd genoemd in kaart gebracht. Verschillende plaatsnamen aan de west- en noordkust herinneren aan de zeventiende en achttiende-eeuwse reizen van de Nederlanders naar Australië. www.aamu.nl/Te-Zien/Onze-Exhibitions/ID/122/ Mapping-Australia D66 wil een 'privacyslot' op het Kadaster. Het moet voorkomen dat iedereen het adres van bijvoorbeeld de korpschef van de Nati onale Politie of de chef van de inlichtingen dienst AIVD kan achterhalen. De partij reageert daarmee op bericht geving door PowNed. Journalisten van Pow- Ned zochten in het Kadaster informatie op over AlVD-chef Rob Bertholee en korpschef Erik Akerboom en kwamen bij hen aan de deur. Tweede Kamerlid Kees Verhoeven van D66 zegt geschrokken te zijn. "Het verbaast mij dat iedereen via het Kadaster toegang heeft tot namen en huisadressen. Daar ligt een groot veiligheidsrisico", aldus Verhoeven. "Wie zijn gegevens niet in de openbaarheid wil, moet dit aan kunnen geven. Wie voor heen niet in het telefoonboek wilde, vroeg een geheim nummer aan. Logisch" Het Reformatorisch Dagblad (RD) van 1 december 2016 bevatte een artikel van Jan Kas onder de kop 'Historische kaarten Kadaster niet vernietigd'. De illustratie over vijf kolommen was een Hulpkaart van rondom de Laurenskerk in Rotterdam (beeld René van der Schans). Het lijkt de éérste krant met dit nieuws. De kern van het verhaal publiceerde Adri den Boer al onder het kopje 'Kadastrale Hulpkaarten naar RHC's' in op pagina 29 van Geo-Info nummer 4, 2016. Redactie Geo-Info

Geo-Info | 2016 | | pagina 48