ledenvergadering CLGE seminar en in Riga, Letland Verslag In september vond een seminar en ledenvergadering plaats van het CLGE in de hoofdstad van Letland, Riga. Met een delegatie van drie personen was Nederland daar vertegenwoordigd; Roelof Keppel, Wim Boschman en Eric Hagemans. Door het grote aantal landen dat lid is van CLGE wordt de vergadering steeds vaker in 'exotische' landen als Moldavië, Albanië, Cyprus en IJsland gehouden. 48 Geo-Info 1 2016-6 Tijdens het seminar hebben diverse landen gepresenteerd op welke manier zij hun kadas trale en landmeetkundige werkzaamheden hebben ingericht. Natuurlijk hebben ook wij de Nederlandse situatie toegelicht en daarbij is gebleken dat we tamelijk uniek zijn in het volledig ontbreken van kleine, particuliere landmeetkun dige bureaus die zelfstandig kadastrale metingen mogen uitvoeren. In veel andere landen is er een mix van particuliere landmeters en kadasterme dewerkers of wordt het kadastrale meten zelfs geheel aan de markt overgelaten. Vaak heeft zo'n zelfstandige landmeter een uitgebreider werk pakket en is soms ook taxateur of zelfs een halve notaris. De verplichting om bij veel onroerend goed transacties een landmeter in te schake len geeft daarmee een bijna gegarandeerde werkvoorraad. Riga-verklaring Uit de geschetste beelden vanuit onder andere Slowakije, Finland, Denemarken, Estland, Rusland, Zwitserland, Letland, Duitsland en Nederland is een verklaring afgeleid, de 'Riga-verklaring', die we hieronder in de oorspronkelijke taal weergeven. '"The guarantee of immovable property rights is an intrinsic part of property on which our societies are based. The two systems presented in Riga, based on public and private surveying, show that in essence property surveying is always guaranteed by the State, in its sovereign role, with more or less participation from the private sector. This demonstrates that the regulation of surveying is a vital part of our Economy and Culture. The digital evolution in our sector confirms this finding. The sur veyor has a central role in the creating geo-digitally enabled world and to prepare its future evolutions." Scholing en certificering Naast het onderwerp van de aard van de kadastrale landmeter is er ook aandacht Door een grote stadsbrand in 1812 waarbij de krot tenwijken rond het centrum platbrandden, heeft Riga nu een grote voorraad Jugendstil-gebouwen. geweest voor scholing en certificering en de rol die het CLGE daarin kan spelen. Dit thema is zeer interessant om nader uit te werken omdat we ook in Nederland worstelen met onderwijs en certificering in landmeetkunde en het bijbehorende beroepsbeeld. We hopen dat we in volgende sessies met het CLGE op dit punt meer zaken kunnen ophalen en terugkoppelen. Verder ging het ook over andere soorten metingen (zoals industriële metingen) en hebben wij een toelichting gegeven over de plannen van het kadaster met de verbetering van de kadastrale kaart. Bestuur Er is een nieuw bestuur gekozen, onder andere Vladimir Tikhonov uit Rusland is tot één van de vijf vice-presidenten gekozen, wat gevoelig lag bij met name de Litouwse delegatie. De verdere huishoudelijke perikelen van het CLGE zullen we jullie besparen. Verder is de relatie met Young Surveyors aangehaald, de voorzitter daarvan (Diana Becirevic uit Kroa tië) heeft een presentatie gegeven met veel frisse plannen die bol stonden van verbinding maken via social media maar ook het aanhalen van de relatie met het CLGE. In een workshop zijn een aantal concrete voorstellen uitge- werkt. Met name op het gebied van coaching en uitwisseling van onderwijsmogelijkheden lijken er nog veel mogelijkheden te zijn. Geo-politiek De geo-politiek ontgaat je niet als je niet alleen met zoveel verschillende landen samen bent en met name de spanning tussen de Baltische en Russische delegaties zichtbaar voelbaar was, maar ook doordatje in een land bent waar meer dan 50% Russen wonen en tegelijkertijd aan beide kanten van de grens allerlei troepbewegingen plaats vinden. Let land (Latvia) is een laag gelegen land met veel bossen, rivieren en ongeveer twee miljoen inwoners. De taal is anders dan verwacht geen Slavische taal en nauw verwant met de Litouwse taal. We hebben onze kennis van het Lets uiterst minimaal uitgebreid. Riga is een prachtige stad (ook wel het Parijs van het Oosten genoemd) met een bewogen geschiedenis. Rondom een fraai Middeleeuwse binnenstad ligt een ring met de grootste voorraad Jugendstil-gebouwen ter wereld. In de Sovjettijd is het onderhoud nogal verwaarloosd, maar nu wordt in hoog tempo werk gemaakt van het opknappen van deze gebouwen. Dat Riga zo'n grote voor raad gebouwen uit het 'fin de siècle' bezit, heeft te maken met een grote stadsbrand in 1812 waarbij de Letten zelf de krottenwijken rondom het centrum platbrandden en 7000 mensen dakloos werden. Deze tactiek van de verschroeide aarde bleek later onnodig omdat de Franse legers van Napoleon de stad nooit ingenomen hebben, maar gaf wel de ruimte waarop later prachtige boulevards aangelegd konden worden. Andere bijzonderheden zijn markthallen die gemaakt zijn van oude zeppelinhangars, enkele typisch communisti sche gebouwen en een prachtige orthodoxe kathedraal met gouden daken. De vergadering en het seminar vonden plaats op de bovenste verdieping van een hotel met panoramisch uitzicht over de stad. We waren erg tevreden over de manier waarop onze Letse collega's onder leiding van Janis Klive de sessie georga niseerd hadden. Eric Hagemans

Geo-Info | 2016 | | pagina 50