Atlas Leefomgeving biedt Zo'n 80 of 90 procent van de Omgevingswet wordt gedekt door de kaarten in de Atlas m 4|\ Kent u de Atlas Leefomgeving? Dikke kans dat u 'nee' antwoordt. Terwijl deze site een scala aan informatie ontsluit over een gezonde leefomgeving. De professional kan ermee uit de voeten, maar ook de geïnteresseerde burger. Het team van de Atlas is druk bezig met het verder uitbouwen van deze site, in nauwe samenwerking met diverse partners. De Atlas biedt betrouwbare informatie, met de mogelijkheid om kaarten te vergelijken, kaartlagen te combineren en iedereen van toegankelijke omgevingsinformatie te voorzien. Tegelijkertijd sorteert de Atlas voor op het Digitale Stelsel Omgevingswet, het DSO. Grieta Spannenburg, een van de contentmedewerkers, legt uit wat de Atlas beoogt, welke kansen er worden geboden en ook wat het betekent om data bloot te geven. Door het artikel heen illustreren voorbeelden van een mevrouw uit Delft hoe de Atlas in de praktijk gebruikt kan worden. S- Geo-Info 1 2016-6 4 Door Grieta Spannenburg Op zoek naar informatie, Delft deel i "Waar in mijn omgeving is het echt stil en kan ik schone lucht inademen?" Een vraag van een inwoonster van de Randstad. Gelukkig weet zij de Atlas Leefomgeving te vinden. Met een paar klikken is een kaart in beeld waarop precies te zien is waar de stiltegebieden zich bevinden. En wat een geluk, vlakbij haar woonplaats Delft bevinden zich twee officiële stiltegebieden. In de toelichting bij de kaart leest zij dat er in dergelijke gebieden alleen geluiden zijn toegestaan die bij het gebied horen, zoals het geluid van een tractor. Er wordt van uitgegaan dat de geluidbelasting lager zal zijn dan 40 decibel. Dat zijn goede berichten voor deze vrouw uit Delft. Open data in de huidige tendens Het zijn vragen die steeds vaker opkomen. In onze huidige samenleving wordt meer en meer naar informatie over de leefomgeving gezocht. Niet alleen omdat er steeds meer interesse in een gezonde leefomgeving ont staat, maar ook omdat er in rap tempo meer kennis beschikbaar komt. Bovendien zoeken mensen vaker naar aanknopingspunten om zelf invloed uit te oefenen op de kwaliteit van hun buurt, wijk of stad. Om burgers en professionals van dezelfde startinformatie te voorzien, wordt er vanaf Europees niveau (Verdrag van Aarhus) vereist dat de overheid voorziet in toegankelijke informatie over het milieu. Daar is de Atlas Leefomgeving een uiting van. Bij de tot standkoming van de Atlas Leefomgeving, in opdracht van het ministerie van Infrastructuur en Milieu, hebben wij daar twee extra's aan toegevoegd: de kaarten zijn voorzien van een toelichting en het is de bedoeling dat iedereen met de geboden informatie ook een handelingsperspectief krijgt. De Atlas is er dan ook voor iedereen; zowel voor inwoners als professionals als beleidsma kers als wie dan ook. Iedere bezoeker gebruikt de Atlas op zijn eigen wijze. Zoals gemeenten of adviesbureaus die de Atlas in de planfase AMtis Leefomgeving J 1,.i jl r— 'j Figuur 1 - In de Atlas is precies te zien waar de stiltegebieden zich bevinden.

Geo-Info | 2016 | | pagina 6