handelingsperspectief Inwoners en professionals moeten voorzien worden van dezelfde startinformatie 2016-6 1 Geo-Info 5 Atlfli Leefomgeving Figuur 2 - Aangezien stikstofdioxide met name aan wegen wordt gekoppeld, ontstaat nieuwsgierigheid naar een ander effect van verkeer: geluidsoverlast. inzetten. Met de Atlas kun je namelijk heel snel inzichtelijk maken wat de kansen en bedrei gingen zijn van bepaalde ontwikkelingen. Op zoek naar informatie, Delft deel 2 Dat de stiltegebieden zo dichtbij huis te vinden zijn, valt in de smaak. Maar zou de luchtkwaliteit zo midden in de Randstad dan wel goed genoeg zijn om er geregeld naartoe te gaan met haar astmatische dochter? Onze inwoonster van Delft zet de actuele luchtkwaliteitskaart op en ziet de kleur geel over beide stiltegebieden liggen: een matige luchtkwaliteit. Maar ja, misschien is het belangrijker om de gemiddelde jaarwaarde van stikstofdioxide en fijnstof te bestuderen. Het wordt duidelijk dat zij toch echt in een gebied woont met een forse uitstoot, vooral van stikstofdioxide. Dat komt nu ineens goed in beeld. Aangezien stikstofdioxide met name aan wegen wordt gekoppeld, ontstaat nieuwsgierigheid naar een ander effect van verkeer: geluidsoverlast. Zoals verwacht is die in haar omgeving aanzienlijk, maar in de twee stiltegebieden gelukkig een stuk lager. Wat zit er in de Atlas? De Atlas bestaat uit kaarten en achtergrondin formatie. De kaarten zijn thematisch gerang schikt in de bibliotheek. Alle kaarten gaan over de leefomgeving -uiteraard- waarbij je kunt denken aan bodem, water, groen, ruimtelijke ordening, veiligheid en geluid. Het zijn tevens de thema's die ook in de nieuwe Omgevings- wet terechtkomen, die naar verwachting in 2019 in werking treedt. In de ontwikkeling naar die nieuwe wet worden tien informatiehuizen Bert Spiertz, projectleider leefomgeving, omgevingsdienst regio Nijmegen: "Afgelopen jaar hebben we kaarten in de Atlas geplaatst die de jaargemiddelde concentraties fijnstof en stikstofdioxide tot op buurtniveau, in relatie tot gezondheid, aangeven. De GGD heeft de berekeningen gemaakt, in opdracht van een gedepu teerde die daarmee wil inzetten op gezond heid. Op deze kaarten kun je duidelijk zien waar de knelpunten zitten. De wethouder van Barneveld gaat nu met deze kaarten in de hand aan de slag met de problematiek van fijnstof. Op basis van deze kaart is het thema 'fijnstof door de landbouw' dus een thema geworden in de politiek" opgetuigd, die hun basis krijgen bij het RIVM, Rijkswaterstaat, de Unie van Waterschappen, de provincies en nog enkele andere organisaties. Die huizen gaan elk een thema uit die wet onder hun hoede nemen. Bovendien krijgen die huizen een plek in het Digitale Stelsel Omgevingswet (het DSO). Dit stelsel zorgt voor een gezamenlijk online loket waar burgers, bedrijven en bevoegd gezag de informatie kunnen vinden voor een vergunningaanvraag. De Atlas Leefomgeving is momenteel aan het voorsorteren op dit digitale stelsel. In de planvorming en oriëntatiefase van nieuwe ont- wikkelingen (Omgevingsvisie) kan de Atlas een prima rol spelen. Waar precies de Atlas uitein delijk terechtkomt is nog onduidelijk, aangezien alles nog in ontwikkeling is: de informatiehuizen worden momenteel geformeerd, de een is er verder mee dan de ander. Dat de Atlas prima is uitgerust voor die toekomstige plek wordt volledig gesteund door Edward Stigter. Hij is directeur van Eenvoudig Beter, de organisatie die zich bezighoudt met de voorbereidingen van de nieuwe Omgevingswet. Edward meldt: "Zo'n 80 of 90 procent van de thema's uit de Omgevingswet wordt gedekt door de kaarten in de Atlas." Dus we zijn al heel ver. Op zoek naar informatie, Delft deel 3 De kaarten laten onze Delftse niet los. Zijn de stiltegebieden nu wel of niet gezond genoeg om met haar astmatische dochter te bezoeken? Op de MeerWeten-pagina van luchtkwaliteit is heel veel informatie over stikstofdioxide, fijnstof en roet te vinden. Bij elk afzonderlijk thema wordt uitgebreide achterliggende informa tie geboden, onder andere over beleid en gezondheid. Voor haar is die laatste van belang. Maar ook het onderwerp 'Zelf doen', dat gaat immers over de acties die ze persoonlijk kan ondernemen als het gaat over luchtkwaliteit. Het verheugt haar om te lezen dat de concen traties stikstofdioxide in de afgelopen jaren zijn

Geo-Info | 2016 | | pagina 7