Informatie... Zucht ra O O Q_ Column 00 2016-6 1 Geo-Info "Maakje niet dik, dun is de mode" zong Conny Vink al in 1970. Als je de bladen moet geloven is dun vandaag de dag nog steeds in de mode, maar zijn er meer te dikke mensen dan ooit. Het merendeel van de huidige bevolking heeft overgewicht en als gevolg daarvan lichamelijke klachten. Deze ziekte heet vetzucht of obesitas. Men eet meer dan nodig is. Tegenwoordig lijden de meeste mensen ook aan een vergelijkbare ziekte: infobesitas. Vrij vertaald: informatiezucht. Ook deze ziekte leidt tot lichamelijke klachten. Vanaf 1970 is er meer informatie geproduceerd dan in alle jaren daarvoor. De technologie maakt mogelijk dat iedereen op iedere plek en elk gewenst tijdstip informatie tot zich kan nemen. Dat lijkt onschuldig. Maar wie naar de huidige jeugd kijkt, ziet daar al de tekenen van verslaving. En niet alleen de jeugd wil continu op de hoogte zijn van het allerlaatste nieuws. Het lijkt alsof de huidige hoogbejaarde generatie de enige generatie is die niet de ganse dag informatie tot zich neemt via hun mobieltje. Al worden ook zij overspoeld door informatie. Hun redding is dat ze de werking van het moderne apparaat gewoonweg niet snappen. Iets gemist Angst iets te missen en er daarom niet bij te horen, is vaak de reden dat vooral het onvolgroeide puberbrein continu op zoek is naar nieuwe informatie. Of het nu post's zijn op de vele social media-kanalen, gepushte nieuwsberichten of het laatste filmpje van hun favoriete YouTuber, niets ontgaat ze. Kijken ze heel even niet op hun mobiele apparaat, hebben ze zomaar 783 berichtjes gemist in de groeps-app. Ook de volwassenen kunnen het lonken niet laten. E-mails, appjes, weerbericht, nu.nl. We zoeken alles op. Zelfs diegene die niet van voetbal houden, zijn in staat om in ieder geval de replay's van de goals te bekijken om mee te kunnen praten op het werk de volgende dag. Er is altijd wel een reden om de mobiele telefoon weer even ter hand te nemen. Letterlijk. Ziekmakend Grootgebracht door een moeder die werkte in de versla vingszorg, kende ik al heel jong de gevaren van drugsconsumptie. In mijn puberjaren leerde ik van haar dat een gameverslaving dezelfde symptomen gaf Een informatieverslaving past mijns inziens evengoed in dat rijtje. The futuroloog Alvin Toffler beschreef in 1970 in zijn boek Future Shock al dat het menselijk brein grenzen kent aan informa tieconsumptie. Bij de overbelasting van de hersenen zouden 'het denken' en 'het redeneren' afstompen, waardoor het nemen van besluiten onmogelijk kon worden. Uiteindelijk zou een overdaad aan informatie leiden tot grootschalige fysieke en mentale stoor nissen, aldus Toffler. De Britse psycholoog David Lewis gaat verder. Hij stelt zelfs dat er mensen kunnen sterven omdat ze te veel informatie krijgen en niet weten hoe ze daarmee om moeten gaan. Erkende infobesitas- klachten zijn vermoeidheid, hoofdpijn, slaaptekort en concentra tieproblemen omdat de aandacht van de patiënt continu moet worden verdeeld. Ongevraagd Terabytes aan data wordt dagelijks ingewonnen. Iedereen wordt geacht data te delen. Beschikbaar gestelde Linked, Big en Open Data maken dat uit de groeiende beschikbare databronnen door alles en iedereen nog meer informatie kan en zal worden gegenereerd. Het groeiende bewustzijn op de meerwaarde van een locatiecomponent voegt daar nog een extra hoeveelheid aan toe. Van Geo-infobesitas is echter nog geen sprake. Aan de exponentieel toenemende stroom van informatie zullen we niets kunnen veranderen. Een steeds grotere hoeveel heid aan informatie zullen we gevraagd en ongevraagd over ons uitgestort krijgen. Verstikking ligt op de loer. We zullen een manier moeten vinden om ons de komende decennia door het steeds dichter wordende oerwoud van data en informatie een weg te banen. En dat in een tijd waarin de wereld in een oorverdovende snel heid, als gevolg van diezelfde beschikbare informatie zal blijven veranderen. Hoe houden we ons staande in een wereld waar zoveel informatie tot onze beschikking komt, dat we niet meer zullen weten waar we wat en waarom moeten zoeken? Het filter ben je zelf Om onszelf efficiënter toegang te kunnen verschaffen tot relevante informatie hebben we filters nodig. We zullen ons moeten afvragen wat werkelijk belangrijk voor ons is. Pas als je weet wie je en als individu, en als team, en als organisatie bent en waar je voor staat, kun je bepalen wat ertoe doet of wat effectief bijdraagt aan dat wat je wilt bereiken. Kortom: dat filter ben je zelf. Je eigen zijn is het enige dat houvast biedt. Van daaruit speel je in op de steeds maar weer aandienende veranderingen in de complexe wereld om je heen. Het belangrijkste is te weten wie je bent, om van daaruit op elke plek en op ieder moment je keuzes te maken. Specifieke keuzes die je helpen je doelen, ambities of dromen te verwezenlijken. Dat bewustzijn zal je niet alleen helpen betere keuzes te maken. Het helpt ook te voorkomen dat je zult gaan lijden aan infobesitas, omdat je alle informatie die voorbij komt wilt consumeren. Weet wie je bent en wat je wilt bereiken. Dan komt het allemaal dik in orde. Ellen Loopstra www dekrach tvanhetbeeld.nl www.alehemict.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 9