Alleen op de wereld in kaart Column 2017-1 I Geo-Info Recentelijk is er nogal wat aandacht geweest voor het boek Alleen op de wereld. Een geactualiseerde versie ervan werd als televisieserie uitgezonden. Een geheel nieuwe bewerking met plaatjes van de populaire Frans-Nederlandse illustratrice Charlotte Dematons prijkt in grote stapels in de boekwinkel. Wat de aanleiding is voor die aandacht weet ik eigenlijk niet. Het boek dateert oorspronkelijk uit 1878. Het is geschre ven door de Fransman Hector Malot (1830-1907) die het de titel Sans familie meegaf, letterlijk vertaald dus Zonder familie. Malot schreef meer dan zeventig boeken, maar Sans famille maakte hem onsterfelijk. Al twee jaar na verschijning van het Franse origineel verscheen een vertaling in het Nederlands en die heette meteen al Alleen op de wereld. De vertaling was, net als het origineel, een doorslaand succes. Hoe vaak het boek ook werd herdrukt, opnieuw vertaald, bewerkt, verkort in een omnibus gebundeld en geheel herzien, de titel was en bleef Alleen op de wereld. Zonder op de merites van de diverse verta lingen en bewerkingen in te gaan, kunnen we wel vaststellen dat die titel 'alleen op de wereld' eigenlijk nergens op slaat. De hoofdpersoon van het boek, de vondeling Rémi, is vrijwel nooit alleen. Integendeel. Nog los van het feit dat helemaal niemand 'alleen op de wereld' is gezien de ruim zeven miljard mensen die er momenteel op onze planeet rondlopen (en toen Hector Malot zijn boek schreef waren het er ook al meer dan een miljard Wat dat aangaat is de oorspronkelijke titel, Zonder familie' veel toepasselijker. Want ook al is niemand 'zonder familie, voor Rémi in het boek duurt het toch heel lang voor hij zijn familie gevonden heeft. Het is verleidelijk te filosoferen over wat het over Nederland en de Nederlanders zegt, dat 'alleen op de wereld' kennelijk erger is dan 'zonder familie, Ook in andere talen heeft het boek trouwens een andere titel: in het Engels heet het Nobody's boy' in het Duits Heimatlos. Maar goed, terug naar de context van de geo-informatie. De nieuwe bewerking die verscheen bij uitgeverij Gott- mer heeft niet alleen aantrekkelijke illustraties: de schutbladen van het boek - vóór en achter - bevatten een landkaart. Er is op te zien welk traject Rémi aflegt op zijn avontuurlijke zwerf tocht door Europa, met name Frankrijk. En daardoor gebeurt er iets bijzonders. Het verzonnen, dramatische verhaal over de arme vondeling Rémi die telkens weer op andere wijze, met andere lotgenoten, dieren, vrienden en kennissen moeizaam in zijn levensonderhoud moet voorzien, wordt door de kaar ten voor- en achterin het boek opeens 'echt. En dit gaat nog verder: op de website van de uitgeverij is een filmpje te zien waarin illustratrice Charlotte Dematons vertelt over haar reis door Frankrijk, met de atlas bij de hand, om Remi's tocht na te volgen, ter inspiratie voor haar illustraties bij het boek (zie www.youtube.com/watch?v=i51lztPhS4o&feature=youtu.be). Dit gegeven onderstreept, heel in het kort geformuleerd, de bijzondere en unieke kracht van geo-informatie. De kaar ten maken van het sprookje over Rémi een reële en tastbare geschiedenis, waardoor de lezer zich nog beter in het verhaal kan inleven. Dit is zo sterk, dat als van een compleet verzon nen regio een kaart wordt vervaardigd, ook dat het realiteits gehalte verhoogt. Denk bijvoorbeeld aan de kaart die behoort bij het boek In de ban van de ring van J.J.R. Tolkien, met Eriador, Haradwaith, Mordor en de baai van Belfalas. Kaarten en andere vormen van geografische informatie bieden houvast, maken de wereld om ons heen begrijpelijker en toegankelijker en maken ook duidelijk dat we niet 'alleen op de wereld' zijn. Aan het geval van Rémi zien we ook dat kaarten een brug slaan tussen de fictieve en de echte wereld. Daarom pleit ik ervoor om elke vorm van communicatie: boek, artikel, blog, column, vergezeld te doen gaan van geo- informatie. Die geo-informatie maakt boeken, artikelen, blogs en columns beter te begrijpen. De bronnen hiervoor zijn eindeloos. Boeken, kranten, tijdschriften, prenten, plattegron den... En natuurlijk websites van bibliotheken en gespecia liseerde documentatie-instellingen, maar ook heel veel 'vrije' internetbronnen bevatten een weelde aan geografische en kartografische producten, gratis of niet. De keerzijde van die weelde is de ondoorgrondelijke onoverzichtelijkheid van het aanbod. Daarin enige orde scheppen, in nationaal verband, tezamen met collega's van relevante erfgoed-instellingen, is en blijft een ambitie van me - daarover weer een andere keer. Intussen kan de nieuwste uitgave van Alleen op de wereld van Hector Malot - compleet met kaarten van Frankrijk - uitgangspunt zijn voor een originele vakantie. Leuk - en dan vooral niet 'zonder familie'! Reinder Storm Conservator Cartografie, Geografie en Reizen Bijzondere Collecties, Universiteit van Amsterdam r.storm@uva.nl

Geo-Info | 2017 | | pagina 13