Risicomanagement bij geo Geo-ICT projecten De risico's bij geodetische en Geo-ICT projecten zijn groot, zoals velen van ons aan den lijve hebben moeten ondervinden. De risico's zijn groot, omdat het bij geodetische en Geo- ICT projecten meestal om veel data gaat. Data moet vaak erg nauwkeurig worden ingewonnen en geregistreerd. Het kleinste niet ontdekte foutje bij de inwinning en de proeflevering kan grote gevolgen hebben! Met recht kan dus bij geodetische en Geo- ICT projecten worden gezegd 'The devil is in the detail'! Dit artikel gaat in op diverse vragen rondom risicomanagement bij geodetische en Geo-ICT projecten. Geo-Info I 2017-1 Door Jos Anneveld en Ronald Vroom Wat moeten we als betrokken partijen (opdrachtgever, opdrachtnemer, adviseur) doen om de risico's bij geodetische en Geo-ICT projecten te beheersen? Wat is het nut van een proeflevering? Hebben de opdrachtgever en de leverancier wel dezelfde verwachting van het project? Maken de geodetische en Geo-ICT leveranciers hoge winstmarges? Is het verstandig als opdrachtgevers leveranciers uitknijpen als de winstmarges helemaal niet zo hoog zijn? Werken nationale of Europese aanbestedingen een te geringe winstgevendheid in de hand? Blijft het uiteindelijk niet de verantwoordelijkheid van de leverancier om voldoende winstgevendheid te begroten en te genereren? Op deze vragen hoopt dit artikel een antwoord te geven. Ook de commissie Elias heeft in oktober 2014 in haar eindrapport het een en ander gezegd over het risicomanagement van ICT-projecten, door opdrachtgevers bij de Rijksoverheid. Zijn deze adviezen toepasbaar op Geo-ICT projecten? En moet niet alleen naar de belan gen van de opdrachtgevers worden gekeken, maar ook naar de belangen van leveranciers? Aspecten van risicomanagement Het is verstandig dat op de volgende drie plaat sen aan risicomanagement wordt gedaan: bij de opdrachtgever; bij de leverancier; bij opdrachtgever en leverancier gezamenlijk. In dit artikel wordt eerst besproken wat de opdrachtgever zelf kan doen, vervolgens wat de geodetische of Geo-ICT leverancier zelf kan doen en tenslotte wat opdrachtgever en leverancier gezamenlijk kunnen doen. Het is trouwens niet de bedoeling van de auteurs de indruk te wekken dat de ene plek belangrijker is dan de andere. Alle drie de plaatsen zijn belangrijk! Risicomanagement bij de opdrachtgever Boete- en bonusclausule Vaak grijpt de opdrachtgever naar de boete en bonusclausule, maar hier valt wel wat over te zeggen. Natuurlijk is het goed voor de opdrachtgever om een boeteclausule te hebben, maar de opdrachtgever moet hier heel voorzichtig mee omgaan. Deze dient vooral als stok achter de deur te worden gehouden en pas te worden ingeroepen als er echt wat mis is, duidelijk te verwijten aan de leverancier. In veel gevallen wanneer een project niet aan de vereiste kwaliteit voldoet of te lang duurt, heeft de leverancier al heel wat niet begrote kosten moeten maken en de boete komt daar nog eens als kostenpost bovenop. De boete is dus zeker niet symme trisch aan de bonus! Adviezen commissie Elias De commissie Elias komt in haar eindrapport met een waslijst aan adviezen voor ICT-pro- jecten waar de rijksoverheid opdrachtgever is. Mutatis mutandis gelden deze adviezen ook voor Geo-ICT projecten met opdrachtgevers

Geo-Info | 2017 | | pagina 14