detische en 2017-1 I Geo-Info 13 op de andere niveaus van de overheid, ja zelfs voor geodetische projecten. 1. Ontsnappings- en wijzigingsclausules (p. 32 eindrapport commissie Elias). Het advies om wijzigings- en ontsnappingsclausules op te nemen in het contract tussen opdrachtgever en leverancier geldt onverkort voor geodeti sche en Geo-ICT projecten. 2. Verdeel projecten in kleine, overzichtelijke delen (p. 100 eindrapport commissie Elias). Allereerst moet worden opgemerkt dat de Commissie Elias spreekt over projecten van dimensies groter dan gebruikelijk in de Geo- ICT. Met inachtneming van deze relativerende opmerking is het advies zeker bruikbaar voor Geo-ICT projecten. Wel is het advies enkel gericht op de opdrachtgever. De leverancier is juist gebaat bij wat grotere projecten met in elk geval een eenvoudig deel, zodat hij zijn leergeld kan terugverdienen. Het is leven en laten leven. 3. Schakel voor risicomanagement een onafhan kelijke derde in (p. 119 eindrapport commissie Elias). Dit is een waardevol advies, zeker wan neer de opdrachtgever weinig ervaring heeft met risicomanagement voor het desbetref fende soort projecten en een onafhankelijke derde deskundige kan worden gevonden. Ook kan de acceptatie door de leverancier groter zijn, wanneer het risicomanagement namens de opdrachtgever door een onafhankelijke derde deskundige wordt gevoerd. 4. Eisen met betrekking tot certificering (p. 147 eindrapport commissie Elias). Het is goed als met eisen op het gebied van certificering de leverancier wordt gedwongen systematisch te werken en structureel te communiceren met de opdrachtgever. Maar er moeten ook geen wonderen worden verwacht van eisen met betrekking tot certificering: we kennen allemaal de voorbeelden dat keurig volgens het certificaat het verkeerde werd gedaan. Voor geodetische en Geo-ICT projecten wordt door de desbetreffende Nederlandse organi saties (met name KING, SVB-BGT, Geonovum, geledingen vanuit het Ministerie van I&M en Geo-Business Nederland) aangesloten bij de ontwikkelingen op Europees niveau (CLGE). 5. Eisen met betrekking tot permanente educatie (p. 147 eindrapport commissie Elias). Hier spelen voor Geo-ICT vooral ontwikkelin gen op Europees niveau (CLGE). Beide auteurs zijn warm voorstander van de verplichting tot permanente educatie, nu de technologische ontwikkelingen op het gebied van geodesie en Geo-ICT zo snel gaan. 6. Pas op voor overspecificatie van opdrachten (p. 159 eindrapport commissie Elias). Zie hier voor de paragraaf Risicomanagement door opdrachtgever en leverancier gezamenlijk. 7. Zorgplicht afdwingen (p. 163 eindrapport commissie Elias). Zie hiervoor de paragraaf Risicomanagement door opdrachtgever en leverancier gezamenlijk. Aanbestedingswet 2012 en Gids proportionaliteit: verdeling van risico's In aanbestedingen door overheden en speciale- sectorbedrijven hebben we, zodra de waarde van de aan te besteden opdrachten de drempels voor nationaal en Europees aanbesteden overschrij den, te maken met de Aanbestedingswet 2012 (AW2012) en de Gids Proportionaliteit (GP). De AW 2012 is de Nederlandse implementatie van de Europese richtlijnen met betrekking tot aanbeste den en de GP is in AW2012 aangewezen als flan kerend beleid ten aanzien van proportionaliteit. De GP geeft dwingende voorschriften ('comply or explain') over hoe het begrip 'Proportionaliteit' in de praktijk in te vullen. Als we het hebben over de risico's die kunnen optreden bij de uitvoering van een aanbestede opdracht geeft AW2012 niet thuis. Wel wordt er in de GP aandacht besteed aan deze risico's. De GP is er helder in: het uitgangspunt is dat de risico's moeten worden belegd bij de partij in de overeenkomst die deze het best kan beheersen of beïnvloeden (Voor schrift 3.9A). Daarnaast kent de GP de volgende voorschriften ten aanzien van risico's: Geschiktheidseisen mogen alleen gesteld worden indien zij een verband hebben met de risico's die de opdracht met zich meebrengt (Voorschrift 3.5B) Zekerheidsstellingen (zoals bankgaranties) mogen alleen gevraagd worden als ze daadwerkelijk verband houden met de opdracht (Voorschrift 3.5D) In de praktijk zien we in aanbestedingen ten aanzien van risico de meeste discussie bij het onderwerp 'Aansprakelijkheid', en meer in het bijzonder wat er in de overeenkomst of Alge mene Voorwaarden moet worden opgeno men over aansprakelijkheid. De GP is hier helder in: de aanbestedende dienst moet toestaan dat inschrijvers wijzigingen kunnen voorstellen (dus geen 'slik of stik'- overeenkomsten (Voorschrift 3.9B) en als er paritaire (door branchevereni gingen en afnemers) opgestelde algemene voorwaarden zijn dan moet daar onverkort bij worden aangesloten (Voorschrift 3.9C) Denk in dit verband aan de UAV-voorwaarden. Risicomanagement bij de leverancier Ontsnappings- en wijzigingsclausules Over de ontsnappingsclausules: een leve rancier moet zonder al teveel kleerscheuren kunnen stoppen met een project, wanneer dit boven zijn macht blijkt. Dit zal in de praktijk niet zonder slag of stoot gebeuren, maar pas na de nodige narigheid bij de leverancier, waarbij deze al flinke kosten heeft gemaakt. Over de wijzigingsclausules: een opdrachtge ver zal niet snel een wijzigingsclausule accep teren waarbij het contract wordt gewijzigd op initiatief van de leverancier. Ondergrens Het is in het belang van de leverancier dat de projecten niet te klein zijn: de leverancier moet immers de mogelijkheid hebben om zijn leergeld terug te verdienen. Voor de leverancier heeft de projectomvang dus een ondergrens. Hier geldt dus: 'If you pay peanuts you get monkeys'! Bovengrens Anderzijds is er ook een bovengrens: hoe groter het project is, des te meer risico brengt het project met zich mee. Bij overschrijding van de bovengrens worden de risico's onacceptabel groot. Immers, een bedrijfsvoering die drijft op een heel grote kurk kan wel eens snel kopje onder gaan! Kritische projecten De leverancier kan kritische projecten formuleren. Het gaat hierbij om projecten die strak worden gevolgd en gemonitord van bovenaf (directie). Hoewel alleen aandacht al goed werkt, bestaat bij de formulering van kritische projecten gevaar voor toenemende bureaucratie.

Geo-Info | 2017 | | pagina 15