14 Geo-Info I 2017-1 Slotopmerkingen Certificering Het is goed als met eisen op het gebied van certificering met betrekking tot de hoofdproces sen de leverancier wordt gedwongen systema tisch te werken en structureel te communiceren met de opdrachtgever. Maar hierbij moet de kanttekening worden gemaakt dat geen won deren moeten worden verwacht van eisen met betrekking tot certificering: we kennen allemaal de voorbeelden dat keurig volgens het certificaat het verkeerde werd gedaan. Voor geodetische en Geo-ICT projecten wordt door de desbetreffende Nederlandse koepelorganisaties van opdracht gevers en leveranciers (respectievelijk namens de opdrachtgevers en Geo-Business Nederland namens de leveranciers) aangesloten bij de ontwikkelingen op Europees niveau (CLGE). Permanente educatie Beide auteurs zijn hiervan groot voorstander, gezien de snelle technologische ontwikkelin gen in geodesie en Geo-ICT. Risicomanagement door opdracht gever en leverancier gezamenlijk Opdracht en wijze van aanbesteden: Design, Build, Finance and Maintain (DBFM) en Best Value Procurement (BVP) Risico's kunnen beheerst worden door de wijze waarop een opdracht wordt aanbesteed. Niet alleen als een aanbesteding nationaal of Europees moet, maar ook als deze meervoudig onderhands plaats kan of moet vinden. Het gaat te ver om alle mogelijkheden hiertoe te bespre ken, maar er zijn er twee die we aanstippen. Zo kan een aanbestedingsvorm waarin de leve rancier na het opleveren van het resultaat het risico draagt ten aanzien van het beheer helpen om de risico's in de uitvoering van de opdracht te beheersen. De leverancier zal immers wel twee keer nadenken om te bezuinigen op de mogelijkheden van beheer aangezien hij zelf de rekening zal moeten betalen! Dit principe zien we bijvoorbeeld terug in DBFM (Design, Build, Finance and Maintain)-projecten. Ook een aanbestedingsmethode als BVP (Best Value Procurement) kan helpen risico's te beheersen. Immers, in een BVP-aanbesteding vragen we niet alleen aan de inschrijver (die als geen ander de risico's van de opdracht zou moeten kennen) om de risico's die hij ziet in kaart te brengen, maar ook om te beschrijven hoe hij denkt de impact van deze risico's te minimaliseren, zonder deze risico's over te nemen. Dat dit in de prijs tot uitdrukking komt is niet vreemd, want risico's managen kost geld! Pas op voor overspecificatie Overspecificatie heeft de volgende effecten: er blijft weinig ruimte over voor inbreng van de geodetische en Geo-ICT markt; opdrachten worden te complex; er wordt toegeschreven naar een speci fieke leverancier. Functionele omschrijvingen in het bestek Zie hiervoor het artikel met als titel 'Functi oneel aanbesteden door de commissie Elias verplicht, de zorgen verlicht?' van Jos Anne- veld en Ronald Vroom in Geo-Info nummer 2, 2015. Functioneel aanbesteden geeft het grote voordeel, dat de leverancier zijn innovatief vermogen kan inbrengen in het project. Boete- en bonusclausules: kansen en risico's Het zal vooral de opdrachtgever zijn die naar deze clausules grijpt, zie dan ook onder opdrachtgever. Hier is het belangrijk te bena drukken dat een boete voor een leverancier doorgaans het topje van de ijsberg is omdat deze al hoge kosten heeft bij een project dat niet goed loopt. Permanente educatie Vanwege de snelle technologische ontwik kelingen op het gebied van geodesie en Geo-ICT zijn beide auteurs er groot voorstan der van dat binnen de gehele branche, dus zowel bij opdrachtgevers als bij leveranciers, verplicht wordt gedaan aan permanente educatie. Benoem de risico's en formuleer oplossingen van te voren Het is goed als opdrachtgever en leverancier -voorafgaand aan het project- het project als een film afspelen. Hierbij moeten opdrachtge ver en leverancier aangeven welke risico's zij aan het project zien kleven, hoe zij de risico's minimaliseren en welke acties zij ondernemen bij realisatie van de risico's. Proeflevering Een proeflevering van een geodetisch project is uiterst belangrijk. Het project betreft doorgaans grote hoeveelheden data en, zoals in de inleiding al aangegeven, the devil is in the detail. Het is essentieel dat alle typen data van het project in de proeflevering voorko men. De proeflevering is ook een goed middel om de verwachtingen van opdrachtgever en leverancier op elkaar af te stemmen! Genoeg contactmomenten Het is belangrijk dat de leverancier en de opdrachtgever genoeg contactmomenten hebben. Deels zullen deze contactmomenten fysiek moeten zijn, deels hoeft dit niet. Zo kun nen opdrachtgever en leverancier een digitaal logboek bijhouden, waarmee zij een bestek kunnen verfijnen. Immers, input van beide partijen is nodig bij een geodetisch of Geo-ICT project. Essentieel hierbij is een snelle, eerste proeflevering. Hiermee kan veel onbegrip worden voorkomen of weggenomen. Gezonde tijdsdruk Zoals bij elk project, is bij een geodetisch of Geo-ICT project een gezonde tijdsdruk belangrijk. Te hoge tijdsdruk leidt tot fouten. Bij te lage tijds druk verslapt de aandacht en dat veroorzaakt ook fouten. Vanuit het project bestaat een gezonde tijdsdruk bij een snelle proeflevering van een klein deel waarbij alle essentiële elementen van het project aan de orde komen. Wanneer de proefle vering succesvol is verlopen, wordt de productie fors opgevoerd. In de laatste fase van het project is de productie een stuk lager en kan al een groot deel van het personeel van het project af. Zorgplich t afdwingen Zie hiervoor het artikel De zorgplicht van leveranciers van geo-software, Jos Anneveld en Ronald Vroom, Geo-Info nummer 3, 2016, pagina 45 en verder. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn dat op drie plaatsen aan risicomanagement voor geodetische en Geo-ICT projecten, met andere woorden aan beheersing van risico's bij deze projecten, kan worden gewerkt: Bij de opdrachtgever Bij de leverancier Bij de afspraken tussen opdrachtgever en leverancier Gezien het feit dat realisatie van de risico's vaak hoge kosten en een aanzienlijke vertraging bij de projecten met zich meebrengt, is het goed dat ook daadwerkelijk de risico's worden beheerst op deze drie plaatsen. mr.ir. Jos C. Anneveld is associ ate bij AeroVision BV. Hij is te bereiken via jos.anneveld@aerovision.nl. Ronald Vroom is als senior pro curement specialist verbonden aan Procure-IT, onderdeel van Emeritor. Hij is gespecialiseerd in IT-sourcing en aanbeste- dingsrecht. Hij is te bereiken via R.vroom@procure-it.com.

Geo-Info | 2017 | | pagina 16