Promotie Frederika Welle Donker Verslag Overheidsinformatie is breed Ir. Frederika Welle Donker van het Kenniscentrum Open Data van het OTB van de TU Delft is bij die universiteit op 6 december 2016 gepromoveerd. 'From access to re-use: a user's perspective on public sector information availability' is de titel van haar proefschrift. Haar promotor was prof. dr. W.K. Korthals Altes. 20 I Geo-Info I 2017-1 Toegankelijkheid van overheid(geo)data is niet alleen essentieel voor een effectieve en efficiënte overheid, maar wordt ook geassocieerd met een transparante overheid, burgerparticipatie in democratische processen en (gezamenlijk) aanpakken van maatschappelijke vraagstukken. Daarnaast wordt er verwacht dat het bedrijfsle ven overheidsdata zal hergebruiken voor het cre- eren van producten met toegevoegde waarde en van dito diensten, en daarmee de economie een boost zal geven. Vooral die laatste ambitie is het onderwerp van veel literatuur geweest, waar bij de enorme potentiële economische waarde van hergebruik van overheidsinformatie werd benadrukt. Eerder onderzoek had aangetoond dat die economische waardecreatie achter bleef op de verwachtingen, omdat hergebruikers van overheidsdata juridische, financiële, organisa torische en technische barrières ondervonden. Met name de juridische en financiële barrières werden vaak genoemd als één van de hoofd redenen waarom die waardecreatie in Europa achterbleef in vergelijking met de Verenigde Staten. De licenties die door overheden werden gebruikt voor geodata waren restrictief, complex, en vormden een grote barrière voor hergebrui kers die data van verschillende bronnen wilden combineren. Daarnaast vormden de licentie kosten een te hoge drempel voor (startende) ondernemers. Gelukkig komt er steeds meer overheidsdata beschikbaar als open data, dat wil zeggen gratis en zonder beperkingen, en is er een voorzichtig stroompje van producten en diensten met overheidsdata als grondstof waar te nemen. Echter, de voorspelde toevloed van pro ducten en diensten met toegevoegde waarde is nog steeds niet zichtbaar. Dit proefschrift had als doel te onderzoeken met welke barrières her gebruikers van overheidsinformatie nog steeds worden geconfronteerd na de introductie van open data en wat kan worden gedaan om deze beperkingen te verlichten zodat de 'volwassen heid' van open data naar een hoger niveau kan worden getild. Lekenpraatje In het lekenpraatje vooraf legde de promovenda in een kwartier uit waar ze in de afgelopen acht jaar aan had gewerkt (en waar ze mee doorgaat!). Dat gebeuren was in het Nederlands en vertaling gold ook al de titel: Overheidsin formatie en wat kan de gebruiker ermee? Dat praatje omvatte ook sheets en een filmpje met veel herkenbaars uit 1980. Bij de sheets was die met hergebruik door een Rotterdamse bakker een mooie: 3D-chocolaatjes van de kubuswo ningen. Soms was er ook de toevoeging: 'staat niet in mijn proefschrift'. Open Data heette een politieke term uit 2009 van Obama, 'die weleens

Geo-Info | 2017 | | pagina 22