(TUD) TU Delft 'User is anyone' 2017-1 I Geo-Info 21 These propositions are regarded as opposable and defendable, and have been approved as such by the supervisors prof. dr. W.K. Korthals Altes and dr. B. van Loenen. 1. The main barriers to re-use of public sector information are found in the limitations of the re-user with respect to technological skills and knowledge and business acumen (this dissertation). 2. Given the complex nature of data and technological development it is nigh impossible for data providers to predict whether in the future their data will be traceable to personal data, especially when their data are combined with other data. 3. The resources employed by governments to establish open data portals could be better invested in publishing data as linked open data. 4. The potential economic benefits become overrated when the slogan "open data are the new gold" is used (this dissertation). 5. The risk of drawing up rankings based on performance indicators is that only the ranking position and the final score are considered and not the message behind the rankings. 6. It is a public task to establish and implement policies regarding data infrastructures, but the private sector is better equipped to manage such data infrastructures more effectively. 7. Augmented reality would not have become commonplace without the availability of reusable government data. 8. The price paid for a racing bike by recreational cyclists is in direct correlation with their waist circumference multiplied by their age. Het proefschrift is te vinden op repository.tudelft.nl. wilde weten wat de Republikeinen gedaan hadden'. Het woord 'geo' kwam halverwege in het woord overheidsinformatie niet voor, omdat daarin haast altijd al wordt gerefereerd aan de plek op aarde. Overheidsinformatie is breed en omvat ook sensordata van burgers en bedrijven die ongevraagd bij de overheid terechtkomt (naast vrijwillig aangeleverde data, bijvoorbeeld over vogels). Compact vatte ze samen waarom overheden hergebruik toelaten: omdat 't moet, zou moeten (voor transparantie), kan, effectief is en geld oplevert. Zoals te verwachten, is de over heid ook de grootste hergebruiker. Financiële verwachtingen als 'data is het nieuwe goud' van Nelie Kroes uit 2010 vielen trouwens tegen. Vickery wist in 2011 dat het potentieel Europa- breed 117 miljard opleverde. Dat was volgens Welle Donker 'helaas nog niet gebeurd'. Verdediging Minstens zo leuk was de presentie van twee zussen - één tweelingzus zelfs - als paranymfen en ze kregen enkele van de stellingen voor te lezen. Bij de gedegen verdediging viel op dat oppo nenten (en dus de promovenda) het veel over niet-ingenieursonderwerpen hadden: van politiek tot rechten en verdienmodellen. Prof. dr.ir. Joep Crompvoets (KU Leuven) analyseerde de titel van het proefschrift en stelde een vraag bij het gebruikersperspectief. Dé gebruiker bestond toch niet volgens de promovenda en 'the users' verschillen van individuele activisten tot megabedrijven ('User is anyone'). Het gebruikers perspectief verscheen toen overheidsinformatie tijdens de acht jaar studie verder veranderde van 'supply driven to demand driven'. Prof. mr.dr. Jaap Zevenbergen (UT-ITC) vroeg of open data een nieuw concept was of een nieuwe politieke term. Volgens de promovenda was het (ook) geen nieuws en startte het met het eerdere open access ('Old concept with new label'). Op een wel wat technische portalvraag van hem was Welle Donker ook duidelijk: 'more linking as hosting portals'. Haar collega en copromotor dr. ir. Bastiaan van Loenen vroeg tevergeefs naar hét ideale open datasysteem: dat is bij voorbaat niet statisch, maar dynamisch, aldus Frederika Welle Donker. Tot slot: lang leek het 'hooggeleerde opponent' het enige Nederlands tijdens de promotie, maar toen volgde toch correct: The Omgevingswet comes...'. Adri den Boer

Geo-Info | 2017 | | pagina 23